خانه / سیاسی / روحانی در جمع اعضای اندیشکده‌های آمریکایی: داعش با عملیات نظامی ریشه‌کن نمی‌شود/ در هیچ جای ان‌پی‌تی نیامده تعداد سانتریفیوژها باید چند تا باشد

روحانی در جمع اعضای اندیشکده‌های آمریکایی: داعش با عملیات نظامی ریشه‌کن نمی‌شود/ در هیچ جای ان‌پی‌تی نیامده تعداد سانتریفیوژها باید چند تا باشد

آنان که تخم خشونت را کاشتند و به حقوق مردم تجاوز کردند و در مواجهه با موضوعات پیچیده سیاسی و اجتماعی از روش‌های قهرآمیز استفاده کردند، قابلیت رهبری ائتلاف برای برخورد با گروه‌های تروریستی را ندارند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری،‌ حسن روحانی رئیس‌جمهور عصر روز گذشته و در ادامه سفر به نیویورک، با اعضای اندیشکده‌های آمریکایی دیدار کرد و در این دیدار اظهار داشت: جریان داعش را نمی‌توان با عملیات نظامی ریشه‌کن کرد و هر گونه مبارزه با افراطی‌گری تنها در صورت توجه به تبعیت کامل از اصول و ضوابط حقوق بین‌الملل و مفاد منشور مبارزه با تروریسم موفق می‌شود.
 
وی کمک به بازسازی دولت‌های مرکزی برای رویایی با تهدیدها و تلاش برای حفظ وحدت ملی و تمامیت ارضی این کشورها را از دیگر شرط‌های موفقیت در مبارزه با تروریسم برشمرد و خواستار تلاش بین‌المللی برای ممانعت از تزریق منابع مالی و اسلحه به تروریست‌ها شد.
 
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه از طریق راه حل‌های سیاسی و اجتناب از تفاوت قایل شدن میان فعالیت گروه‌های تروریستی ضروری است، تصریح کرد: باید به اشغال اراضی دیگران از جمله اراضی عربی و فلسطین خاتمه داد و جنایتکاران را نظیر آنچه در غزه رخ داد از مجازات معاف نکرد.
 
متأسفانه برخی کشورها برای تحمیل اراده خود بر دیگران از گروه‌های تروریستی بهره‌گیری کردند
 
رئیس شورایعالی امنیت ملی خطاب به حاضران گفت: متاسفانه برخی کشورها برای تحمیل اراده خود بر جوامع دیگر از گروه‌های تروریستی بهره‌گیری کردند و اکنون نیز با روش‌های قهرآمیز می‌خواهند اهداف خود را محقق کنند که این روش نه ممکن است و نه مفید.
 
روحانی تأکید کرد: آنان که تخم خشونت کاشتند و به حقوق مردم تجاوز کردند و در مواجهه با موضوعات پیچیده سیاسی و اجتماعی از روش‌های قهرآمیز استفاده کردند، قابلیت رهبری ائتلاف برای برخورد با گروه‌های تروریستی را ندارند.
 
وی با اشاره به وقوع انقلاب اسلامی ایران و راه افتادن جنبش‌های دیگر برای رهایی از استبداد و استعمار، از غرب به خاطر رویکردهای دوگانه انتقاد کرد و گفت: تامین منافع غرب از سوی دیکتاتورها مدل قابل دفاعی نیست و منافع واقعی آنها در حمایت از نظام‌های مردم‌سالارانه است و آنها باید با دفاع از این نظام‌ها خاطره تلخ حمایت از دیکتاتورها را کمرنگ کنند.
 
رئیس شورایعالی امنیت ملی این استدلال که چون جنبش‌های خاورمیانه به سرانجام نرسیدند پس باید به همان نظم امنیتی مبتنی بر دیکتاتوری بازگشت را مایه شگفتی خواند و خواستار درس گرفتن غربی‌ها از تجارب پیشین شد.
 
روحانی تصریح کرد: غرب باید بپذیرد که جریان اسلامی میانه‌رو بخشی از واقعیت منطقه است و نمی‌توان با سرکوب، این جریان را از میان برد، زیرا سرکوب بیشتر به افراط منجر می‌شود. اگر رویکرد درستی برای مواجهه با خشونت اتخاذ نشود، هر روز بیش از پیش به سوی منطقه‌ای نا آرام و پر تلاطم حرکت خواهیم کرد.
 
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: دولت‌های غربی به لحاظ اخلاقی و منافع عینی خود موظفند نسبت به تامین امنیت و حفاظت از حقوق‌بشر و ارزش‌های دموکراتیک همت کنند.
 
رئیس شورایعالی امنیت ملی با تشریح دلایل ریشه گرفتن جریان‌های تندرو و خشونت‌گرا، نقش ایران در مبارزه با رادیکالیسم را یادآور شد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مقطع حساس کنونی با تعامل درون منطقه‌ای که مهمترین شرط استقرار همزیستی مسالمت‌آمیز است، در این مسیر گام برمی‌دارد.
 
تعامل فعال چالش‌ها را به فرصت تبدیل می‌کند
 
وی تعامل ملت‌ها بویژه گفتگوی دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی را در رفع سوءتفاهمات موثر دانست و گفت: با وجود ناخشنودی واقعی مردم ایران از سیاست‌های آمریکا در سال‌های گذشته باید نگاه رو به آینده باشد. باید از گذشته درس بگیریم و نباید اسیر گذشته باقی بمانیم. امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به خاتمه دادن به بحران‌های مصنوعی و غیر ضروری و گشودن افق‌های جدید برای همکاری و تلاش مشترک در راستای مواجه شدن با چالش‌هایی داریم که همه ما را تهدید می‌کند.
 
روحانی با بیان اینکه از طرف مردم ایران ماموریت دارد تا در روابط بین‌المللی مسیر تعامل سازنده را در پیش بگیرد، ادامه داد: تعامل فعال چالش‌ها را تبدیل به فرصت می‌کند. تمام تلاش ما بر اعتمادسازی متقابل با همسایگان و دیگر بازیگران بین‌المللی از جمله آمریکا بوده است و امروز با تنش کمتری در عرصه سیاست خارجی روبرو هستیم.
 
رئیس شورایعالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: مسئولان آمریکایی نباید سیاست‌هایشان را بر اساس نظر گروه‌های فشار اتخاذ کنند و دنباله رو آنها باشند.
 
توافق ژنو نشان داد که به جای تهدید می‌توان گفت‌وگو و تعامل را انتخاب کرد
 
روحانی با تاکید مجدد بر این موضوع که تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی بی‌فایده است، دستاورد مذاکرات ایران با ۱+۵ در یکسال گذشته را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مهمتر از محتوای توافقنامه ژنو، اثبات این اصل بود که به جای تهدید و تقابل می‌توان گفت‌وگو و تعامل را انتخاب کرد.
 
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سهم خود را در اعتمادسازی انجام داده است، گفت: دلیل مدعای ما گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که هیچگاه گزارشی از انحراف در برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران ارائه نکرده است؛ در عین حال برای نیل به یک توافق جامع نیازمندیم که طرف مقابل هم اراده سیاسی و آمادگی مشابه از خود نشان دهد و نگذارد این فرصت تاریخی که ملت ایران سال گذشته بوجود آورد، از دست برود.
 
رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه قرارداد جامع می‌تواند موجب استیفای حقوق قانونی و مشروع ایران تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شود، یادآور شد: ضروری است به فوریت از موضوعات غیرواقعی عبور کرده و تلاشمان را صرف چالش‌های جدی نظیر خشونت و افراطی‌گری کنیم که همه ما را تهدید می‌کند.
 
روحانی سپس در پاسخ به سؤالات فرید زکریا گزاشگر شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان و در پاسخ به سؤالی پیرامون مشابهت محورهای سخنان امروز باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص مبارزه با تروریسم با دیدگاه‌های وی، گفت: همگان باید به عنوان یک موضوع حاد به مساله خشونت توجه کنند. همه رهبران جهان اتفاق‌نظر دارند که نمی‌توان در برابر خشونت دست روی دست گذاشت، البته ممکن است در شیوه برخورد با مسئله اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد.
 
وی در پاسخ به سؤالی درباره سیاست‌های اجرایی کاخ سفید در مبارزه با گروه‌های تروریستی، توضیح داد: ما درباره استراتژی امریکا مسئول نیستیم، اما ایران بدون تردید از لحظه اول تصمیم گرفته با تروریسم مبارزه کند. هنگامی که داعش به موصل حمله کرد و نوری‌المالکی نخست وزیر وقت عراق خواست، کمک‌های سریع مردم ایران و مقاومت مردم عراق و فتوای مرجعیت نگذاشت که داعش بغداد را به تصرف خود درآورد.
 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما به وظیفه خود عمل کرده و خواهیم کرد، افزود: از نگاه ما رفتارهای تروریستی و کشتن انسان‌های بی‌دفاع ظلم است و فرق نمی‌کند این انسان مسیحی است یا مسلمان، شیعه است یا سنی و آمریکایی است یا عراقی.
 
وی اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر حمایت و تقویت از یک گروه تروریستی برای جنگ با داعش در سوریه را مورد نقد قرار داد و گفت: شما با اجازه کدام مردم، کدام قانون و کدام مسئولیت بین‌المللی تصمیم به چنین کاری گرفته‌اید؟ مگر یک کشور به تنهایی یا چند کشور به نام ائتلاف می‌تواند برای کشوری دیگر تصمیم بگیرد؟ باید مردم سوریه خود در صحنه باشند و تصمیم بگیرند.
 
امروز ترکیب خوبی از مذاهب و گروه‌ها در دولت و مجلس عراق وجود دارد
 
وی در پاسخ به سؤالی پیرامون نقش ایران در استقرار دولت جدید عراق گفت: امنیت و ثبات در عراق در صورتی دوام می‌یابد که همه گروه‌ها اعم از کرد، شیعه و سنی در اداره حکومت سهم داشته باشند. ما در عراق به دنبال وحدت ملی هستیم و امروز چه در دولت و چه در مجلس و چه در سطح مقامات عالی رتبه عراق ترکیب خوبی از مذاهب و گروه‌ها وجود دارد.
 
روحانی درباره آینده بشار اسد و سوریه، به برگزاری انتخابات در این کشور با حضور مردم و آوارگان اشاره کرد و گفت: آینده سوریه در اختیار اراده مردم این کشور است. فقط مردم یک کشور صاحب حق هستند و می‌توانند نسبت به حاکمیت خود قضاوت کنند.
 
وی به سخنان فرید زکریا که گفت اوباما امروز در سازمان ملل مستقیم به رهبران و مردم ایران پیام داد که نگذارید لحظه تاریخی توافق بگذرد، واکنش نشان داد و گفت: همه و از جمله ۱+۵ نیز باید از این فضا استفاده کنند. بحث ایران و آمریکا نیست، بلکه همه باید کمک کنیم تا روند نادرستی که در سال‌های گذشته ادامه داشته تصحیح شود، به خصوص امروز که شرایط تحریم کمرنگ‌تر شده است.
 
رئیس‌جمهور در پاسخ به پیشنهاد مجری که پرسید چرا ایران و آمریکا در خصوص تعداد سانتریفیوژها حد وسط را نمی‌گیرند و بر روی عدد ۵ هزار سانتریفیوژ توافق نمی‌کنند، گفت: عددهای شما درست نیست و شما از دید سی‌ان‌ان سخن می‌گویید.
 
وی افزود: ایران با دیگر کشورهای عضو ان‌پی‌تی هیچ تفاوتی ندارد و همه امضاکنندگان ان‌پی‌تی از حقوق مساوی برخوردارند. ایران حق دارد برای اهداف صلح‌آمیز خود فعالیت داشته باشد و در هیچ کجای پروتکل و ان‌پی‌تی نیامده است که تعداد سانتریفیوژها باید چند تا باشد. حتی در توافقنامه ژنو هم آمده است که غنی‌سازی باید براساس این نیاز صورت گیرد. نیاز ایران توسط دولت و مجلس تعیین می‌شود و مجلس شورای اسلامی مصوب کرده که در آینده باید ۲۰ هزار مگاوات برق از طریق انرژی هسته‌ای تولید شود. مبنا نیاز است نه اینکه یک عددی را من بگویم یا طرف مقابل.
 
توافق هسته‌ای می‌تواند مقدمه خوبی برای رفع بی‌اعتمادی ملت ایران به آمریکا باشد
 
وی در زمینه مکالمه تلفنی سال گذشته با اوباما و تعیین ظرفیت‌های همکاری میان ۲ کشور پس از حل و فصل موضوع هسته‌ای نیز گفت: اوباما هم موافق بود که باید ابتدا موضوع هسته‌ای را به سرانجام برسانیم. مردم ایران اعتمادشان نسبت به دولت مقابل کم است و اگر ما در یک یا چند مورد همکاری موفق شویم نظر ملت‌ها کم‌کم عوض می‌شود و شرایط جدیدی بوجود می‌آید، به همین دلیل مهمتر از توافق هسته‌ای فضای خوبی است که ایجاد می‌شود و می‌توان بر مبنای این فضا تعامل و رایزنی بیشتری داشت که منافع ۲ ملت را در برداشته باشد.
 
روحانی پیرامون تحولات اخیر سیاسی در افغانستان و موضع تهران و واشنگتن در این باره تصریح کرد: امنیت، ثبات و توسعه افغانستان برای ما مهم است. ایران کمک های زیادی به مردم افغانستان انجام داده است به طوریکه ۳ میلیون آواره افغانی امروز در کشور ما زندگی می کنند. ایران از ابتدا به دنبال کمک به برگزاری انتخابات خوب و سالم در این کشور بود و تلاش کرد که راه حل مسالمت‌آمیز برای رفع اختلاف‌ها پیدا شود، زیرا ادامه اختلاف بیش از همه به نفع طالبان و گروه‌های تروریستی بود.
 
وی ادامه داد: ما از ائتلاف بوجود آمده در افغانستان خوشحالیم، اما این ائتلاف شکننده است و باید همه کمک کنیم تا ائتلاف تقویت شود و باقی بماند.
 
رئیس‌جمهور در باره نظر متفاوت کنگره با دولت اوباما درباره نتیجه مذاکرات هسته‌ای گفت: ما با دولت آمریکا توافق می‌کنیم و مشکل دولت آمریکا با کنگره به خود آنها مربوط است. طرف ایران دولت آمریکاست و نه کنگره و خود آنها باید مسایل را مدیریت کنند.
 
رییس جمهوری در پاسخ به این پرسش که ممکن است توافق جامع هسته‌ای در ایران منجر به مخالفت مخالفان دولت شود، گفت: دولت و مجلس براساس اختیارات خود عمل می کنند. ممکن است گروهی نظر دیگری داشته باشد، اشکالی ندارد و آنها هم می توانند در چارچوب قانون اظهارنظر کنند.
 
 
روحانی در پاسخ به آخرین سوال برنامه درباره دستگیری خبرنگار روزنامه واشنگتن پست و همسرش در ایران گفت: پرونده این فرد در حال رسیدگی است و هنوز در دادگاه حکمی صادر نشده که بتوان در این خصوص نظری ارایه کرد.

شناسه خبر : 17605

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 2 =