خانه / سیاسی / روحانی در همایش بین المللی صنعت خودرو: خود را موظف به احترام به آرای مردم و همکاری با مجلس می‌دانیم

روحانی در همایش بین المللی صنعت خودرو: خود را موظف به احترام به آرای مردم و همکاری با مجلس می‌دانیم

رئیس جمهور گفت: نتیجه و ترکیب مجلس شورای اسلامی اهمیت دارد اما دولت خود را موظف به احترام به آرای مردم و همکاری با مجلس شورای اسلامی در آینده می داند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی در سومین همایش بین المللی صنعت خودرو که صبح امروز در سالن اجلاس سران کشور برگزار شد، اظهارداشت: در سومین همایش بین المللی صنعت خودرو آرزو دارم که این کنفرانس گامی برای مشارکت شرکت های داخلی و خارجی برای حضور صنعت خودروی ایران و فعالیت مشترک ایران و خارج در صحنه خودروی جهانی باشد.
وی افزود: در آغاز لازم می دانم که از ملت بزرگ ایران برای حضور هوشمندانه در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در تمامی حوزه های انتخابیه سراسر کشور تشکر و قدردانی کنم.
رئیس جمهور انتخابات را دمیدن روح جدید در کالبد جامعه برای حضور و حرکت پرشتاب‌تر در مسیر توسعه و رفاه جامعه و مردم برشمرد و ادامه داد: کشور و جامعه ای که انتخابات ندارد؛ صندوق رای ندارد و آراء مردم بر سرنوشت آن ملت حاکم نیست، قطعاً آن جامعه پرنشاط و زنده نخواهد بود.
روحانی اظهارداشت: مردم بزرگوار ایران در شرایط بسیار حساس منطقه با مشارکت گسترده، با سلامت و امنیت کامل و با رقابت بسیار خوب در این انتخابات شرکت کردند.
وی با بیان اینکه نتایج این انتخابات برای ملت و مردم ما مبارک خواهد بود، افزود: همانطور که دولت قبلاً اعلام کرده بود، نتیجه و ترکیب مجلس شورای اسلامی اهمیت دارد اما دولت خود را موظف به احترام به آراء مردم و همکاری با مجلس شورای اسلامی در آینده می داند.
رئیس جمهور تصریح کرد: انتخابات معناداری انجام شد و آراء مردم صدها جلد کتاب حرف، سخن و رهنمود دارد.
روحانی ادامه داد: امیدوارم همه ما از مکتب ملت ایران درس بیاموزیم و بدانیم آراء و حرکت این ملت تاثیرگذار در سرنوشت کشور بوده و خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه همه باید به خوبی باور داشته باشیم که صاحب این کشور مردم هستند، خاطرنشان کرد: راه و مسیر را مردم تعیین می کنند؛ نظرات مردم برای همه مسئولین باید محترم باشد و هست.
رئیس جمهور گفت: مسیر توسعه و شیوه حکمرانی را مردم مشخص می کنند. در مواردی که در سیاست داخلی و خارجی نظرات متفاوتی وجود دارد، این آراء مردم است که راه درست را برای کشور مشخص می کند.
وی ضمن تشکر از مردم فهیم، غیور و سربلند کشور خاطرنشان کرد: آنها کشور را گامی به پیش بردند و مسیر توسعه را مشخص کردند، آنها گفتند در میان سلیقه های مختلف، کدام سلیقه به نظر مردم نزدیکتر است؛ البته این به معنای این نیست که جناحی حاکم باشد و جناح دیگر حق حضور نداشته باشد.
می خواهیم مشکلات را با دنیا پشت میز مذاکره حل و فصل کنیم
روحانی اظهار داشت: همه جناح ها و جریانات سیاسی چه آنها که به لحاظ رای مردم به معنای حداکثر هستند و چه آنها که به معنای حداقل هستند، برای دولت، نظام و مردم، محترمند.
وی با بیان اینکه همکاری ها باید پیش از گذشته مدنظر همگان باشد، افزود: کشور در شرایطی قرار دارد که پس از گذشت چند سال تحریم شدید و ظالمانه مردم و صنعت، مسیر رشد و توسعه ما با اختلالات مواجه بود.
رئیس جمهور افزود: لازم بود با منطق و بیان به دنیا بگوییم، مردم ایران صلح خواه، امنیت دوست و خواهان همکاری با مردم جهان هستند؛ در سال ۹۲، مردم با صدای رسا به دنیا گفتند اعتدال را می خواهیم و نه افراط. مردم با صدای بلند گفتند تعامل با جهان را می خواهیم و نه تقابل، ما می خواهیم مشکلات را با دنیا پشت میز مذاکره حل و فصل کنیم.
روحانی تصریح کرد: ما به ملت قول دادیم که دیپلمات های ما قادرند پشت میز مذاکره، حقوق را بازستانند و راه را برای همکاری و توسعه جهان باز کنند؛ آنچه وعده دادیم با همکاری، حمایت و پشتیبانی ملت بزرگ ایران، محقق شد.  
وی خاطرنشان کرد: امروز دوران تقابل به سرآمده و اگر کسانی فکر می کنند کشور باید در تقابل باشد، هنوز پیام سال ۹۲ را حتی با تاخیری دوساله دریافت نکرده اند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردم ما در برابر حقوق خود ایستادگی و در مقابل فشار و تهدید سر فرود نمی آورند، گفت: مردم خواهان تعامل با جهان هستند. ایران از هزاران سال پیش سرزمین اتصال شرق و غرب بود و امروز هم خواهان ایفای همان نقش است.
برای اشتغال جوانان نیاز به رشد اقتصادی داریم
روحانی با تاکید بر اینکه ما برای اشتغال جوانان و حرکت اقتصادی به سمت پیشرفت نیاز به رشد اقتصادی داریم، تصریح کرد: رشد ۸ درصدی نیاز امروز کشور است؛ کشوری که در سال ۹۲ رشد منفی داشته و در شرایط رکود جهانی می خواهد رکود داخلی را بشکند، راه سختی پیش رو دارد.
وی افزود: در سال ۹۳ توانستیم رشد منفی ۸ فصل مداوم را پشت سرگذاشته و به رشد مثبت ۳ درصد برسیم. در رشد سال گذشته، صنعت نقش ارزشمندی را ایفا کرد و در میان صنایع، صنعت خودرو جزء صنایع پیشرو بود.
رئیس جمهور گفت: در سال ۹۴ به دلیل شرایط اقتصادی و رکود جهانی، شاهد کاهش قیمت نفت بودیم و با مشکلاتی در تقاضا برای عرضه صنعت خودرو مواجه شدیم.
روحانی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی دولت خود را ناچار دید که برای کمک برخی صنایع و از جمله صنعت خودرو گامی بردارد و از بانک های کشور بخواهد در این زمینه با تسهیلات کوتاه مدت، مسیر تقاضا را باز کند.
وی ادامه داد: انجمادی که در تقاضا ایجاد شده بود، با این حرکت دولت باز شد؛ با پایان تحریم، شرایط مناسب‌تری برای اقتصاد و از جمله صنعت خودرو فراهم خواهد شد.
وی گفت: در اولین سفر اروپایی دولت یازدهم یکی از صنایعی که در مذاکرات و توافقات مورد نظر بود، صنعت حمل و نقل و خودرو بود. در این زمینه به تفاهماتی رسیدیم. این به آن معناست که مسیر برای حرکت و رشد صنعت خودرو باز شده است.
روحانی افزود: البته صنعت خودرو توقعاتی از دولت دارد و دولت هم توقعاتی از صنعت خودرو دارد، اما نهایت امر، دولت خود را ملزم به رضایت مردم می‌داند.
وی تاکید کرد: همه باید رضایت مردم را جلب کنیم، که اگر رضایت مردم جلب شد به طور طبیعی رضایت خداوند هم جلب خواهد شد. ما باید در این زمینه قدم‌های جدی برداریم. دولت همواره از صنعت خودرو برای اینکه فعال باشد حمایت کرده است.
رئیس جمهور اظهار کرد: این حمایت از طریق ممنوعیت واردات و همچنین تعرفه‌های سنگین در برخی موارد بوده است. البته این حمایت دولت نمی‌تواند دائمی باشد، حمایت دولت از یک صنعت در برابر صنعت‌های بیرون کشور دورانی دارد و این دوران نمی‌تواند نامحدود باشد.
روحانی افزود: آنچه برای ما اهمیت دارد این است که صنعت کشور از کیفیت لازم و قدرت رقابت برخوردار باشد. حمایت بی‌حد و حصر یعنی خارج کردن یک صنعت از رقابت جهانی و خروج از رقابت یعنی پایین آمدن کیفیت و یا حتی بالا رفتن قیمت.
وی با اشاره به لزوم توجه به مسئله محیط زیست تصریح کرد: شدت مصرف انرژی جزو اصول موردنظر این دولت است. مسئله محیط زیست و پاک کردن هوای کشور از گازهای آلاینده از جمله موضوعات مورد توجه دولت یازدهم است.
رئیس جمهور با بیان اینکه توجه به مسئله محیط زیست خواست مردم و ضرورت کشور است، گفت: ما نمی‌توانیم هر خودرو، با هر کیفیتی و با هر شدتی در مصرف انرژی و با هر نوع میزان آلایندگی را قبول کنیم. باید مسئله محیط زیست به عنوان مسائل اولویت‌دار در صنعت و در بخش‌های مختلف بنگاه‌های اقتصادی مورد توجه ما باشد.
روحانی خاطرنشان کرد: باید کاهش انرژی و مصرف انرژی به عنوان یکی از اصول مورد نظر ما باشد. کشور نمی‌تواند مصرف‌کننده کل انرژی باشد. ما باید به طور معقول انرژی را مصرف و به طور معقول هم انرژی را صادر کنیم.
وی افزود: صادرات انرژی ایران یکی از پایه‌های قدرت ملی ما است. ما نمی‌توانیم از این قدرت ملی صرف‌نظر کنیم. صادرات انرژی ایران یکی از پایه‌های جایگاه و موقعیت ایران در روابط جهانی با کشورهای مختلف است. ما نمی‌توانیم این جایگاه را فراموش کنیم.
رئیس جمهور تاکید کرد: از طرف دیگر هم به خاطر محیط زیست نمی‌توانیم از صنعت خودرو بگذریم، بنابراین در این زمینه به یک تلفیقی نیاز داریم، یعنی صنعت خودرو حفظ و تقویت شود و از طرف دیگر صنعت باکیفیت باشد که آلودگی‌های آن به حداقل ممکن برسد.
روحانی با بیان اینکه برای این منظور دو راهکار پیش‌رو داریم، گفت: اولین راه این است که در داخل کشور منتظر بمانیم تا تحقیقات قدم به قدم ما را به نقطه‌ای برساند که در تولید موتور خودرو و بدنه آن به جایی برسیم که هم شدت انرژی و هم مسئله محیط زیست حل شده باشد.
وی افزود: باید در راه‌حل اول این را مدنظر بگیریم که چقدر این تحقیقات به طول می‌انجامد و جایگاه ما در رقابت‌های جهانی به چه صورت خواهد شد.
رئیس جمهور گفت: یک راه میانبر دیگر داریم و آن مشارکت با شرکت‌های خارجی است، یعنی از تحقیقات، جوانان و ابتکارات خودمان استفاده ‌کنیم و طراحی‌های جدید را به کار ‌گیریم، اما از طرف دیگر باید در صنعت خودرو با شرکت‌های خودروساز مطرح جهانی مشارکت داشته باشیم.
روحانی تاکید کرد: این روش ما را از لحاظ توانمندی فناوری و از جهت مسئله محیط زیست سریع تر به نقطه مطلوب خواهد رساند. همچنین با استفاده از این روش می‌توانیم به نقطه مطلوبی در زمینه امنیت جان مردم برسیم. این مسئله بسیار برای ما اهمیت دارد که چه خودرویی با چه بدنه‌ای و با چه کیفیتی در اختیار مردم قرار گیرد.
وی افزود: بنابراین امنیت جان مردم و سلامت آنها و محیط زیست و همچنین میزان مصرف انرژی و از طرف دیگر حضور ایران در صحنه جهانی برای ما حائز اهمیت است. به تعبیر قرآن، وسیله حمل و نقل شما باید موجب راحتی، افتخار و زینت شما باشد.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: خودروی خوب تولید داخلی و قابل رقابت با صنایع دنیا، خودرویی است که موجب افتخار و جمال شما باشد. ما به صنعت خودرو هم از لحاظ رشد اقتصادی نیاز داریم و هم از جهت افزایش میزان اشتغال، زیرا صنعت خودرو در جهان یک رقمی بالغ بر دو هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار گردش مالی دارد و یک اشتغالی در حدود ۴۸ میلیون نفر را در سراسر جهان به صورت مستقیم و غیرمستقیم به خود اختصاص داده است.
روحانی تاکید کرد: خودروی ایرانی این توانمندی را دارد که اگر یک حرکت درست برای آن انجام بگیرد، بتواند سالی ۲ تا ۳ میلیون خودرو تولید و بخشی از آن را به بازار جهانی صادر کند. تا زمانی که ما در صنعت صادرکننده نباشیم، یعنی رشد گلخانه‌ای داریم و متوجه عیوب خود نمی‌شویم.
وی گفت: تا زمانی که ما بازاریابی نکنیم و در بازارهای جهانی وارد نشویم، نمی‌توانیم کیفیت و قیمت خودرو را اصلاح کنیم، بنابراین من به صراحت می‌گویم که سیاست دولت یازدهم آن است که صنعت خودرو خصوصی و در اختیار مردم باشد. دولت هیچ گاه مدیر خوبی در صنعت و از جمله صنعت خودرو و در کل اقتصاد نخواهد بود.
سیاست دولت خصوصی سازی صنعت خودرو است
رئیس جمهور تصریح کرد: صنعت خودرو باید به طور کامل خصوصی‌سازی و رقابتی شود. اینکه ما یک تا دو بنگاه صنعتی درست کنیم و آن را به ملتی تحمیل کرده و بگوییم محصولات آن این است و اگر می‌خواهید بخرید و اگر هم نمی‌خواهید نخرید، ابدا در منطق دولت یازدهم نیست.
روحانی گفت: برای دولت خواست و منافع مردم به عنوان اولویت مطرح است، البته این مسئله روشن است که ما باید صحنه رقابت را به وجود آوریم. باید بخشی از خودروی ما صادر شود. خصوصی کردن و رقابتی کردن و صادراتی کردن از جمله اصول ما در موضوع صنعت خودرو است. تا زمانی که خودرو خصوصی نشود ما به اهداف خود نخواهیم رسید.
وی تاکید کرد: صنعت خودرو یک اشتغال در سطح کشور به وجود می‌آورد، دولت به اهمیت این صنعت توجه دارد، اما برای اینکه این صنعت در جایگاه خود قرار بگیرد، قطعه‌ساز ما باید در سطح بین‌المللی باشد. ما با شرکت‌های خارجی مشارکت می‌کنیم به شرط اینکه قطعه‌ساز ما در بازار جهانی حضور پیدا کند.
رئیس جمهور گفت: کیفیت قطعه باید جهانی شود و حضور قطعه‌ساز ما هم باید در سطح جهانی باشد. بخش‌های دیگر ما، مهندسین ما، طراحان ما هم باید در کلاس جهانی قرار بگیرند و حضور جهانی داشته باشند؛ برای این کار ما از حضور شرکت‌های خودروساز خارجی استقبال می‌کنیم.
روحانی تصریح کرد: البته ما از حضور آنها استقبال می‌کنیم، نه برای مصرف تولیدات آنها در یک بازار ۸۰ میلیونی. ما از حضور آنها به دلیل مشارکت با خودروساز داخلی و طراحی‌های آینده استقبال می‌کنیم، زیرا خودرو تحولات اساسی پیدا می‌کند و شرایط و ویژگی‌های آن پیشرفت خواهد کرد.
وی تاکید کرد: ما باید در تحقیقات برای آینده مشارکت داشته باشیم، البته من شرکت‌های خارجی را به این نکته توجه می‌دهم که ایران کشوری است که اولا دارای امنیت و ثبات مثال‌زدنی در سطح منطقه و حتی در سطح جهانی است. شما می‌بینید یک انتخابات بسیار بزرگ در کشور انجام می‌شود و ما حتی یک حادثه امنیتی نداریم؛ این یکی از افتخارات ما محسوب می‌شود.
رئیس جمهور گفت: ما از خطوط مواصلاتی بسیار مهم در سطح کشور و منطقه برخورداریم. جاده‌ها و راه‌آهن ما به کشورهای اطراف متصل است. بنادر ما هم به آب‌های آزاد و اقیانوس اتصال دارد. علاوه بر این ما از لحاظ توسعه انسانی دارای جوانان تحصیلکرده و توانمند هستیم و از جهت آمار، مهندسین فارغ‌التحصیل کشور ما معادل مهندسین فارغ‌التحصیل ایالات متحده آمریکا هستند.
روحانی گفت: بنابراین در ایران نیروی انسانی با استعداد و باسواد و آماده به کار و همچنین خطوط مواصلاتی و همچنین سابقه بیش از ۵۰ ساله صنعت خودروسازی وجود دارد. من امیدوارم این همایش زمینه‌ای شود برای همکاری‌های نزدیکتر و قراردادهای بهتر جهت رسیدن به نقطه‌ای که به نفع ما و شما باشد.
وی خاطرنشان کرد: ما باید نقاط مشترک خود را پیدا کنیم. این مسئله به نفع دو طرف خواهد بود. هر خودروسازی در دنیا اگر در ذهنش باشد که می‌تواند همه طراحی‌ها و قطعات را به تنهایی تولید کند، اشتباه کرده است و در دنیای افسانه‌ای زندگی می‌کند. ما باید مشارکت کنیم، زیرا از طریق مشارکت است که می‌توانیم بهترین، زیباترین و ارزان‌ترین خودرو را تولید کنیم.

شناسهٔ خبر: ۳۵۶۹۹۱۷ – سه‌شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ – ۰۹:۳۵
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13913

این خبر رو هم ببینید

گره های کور انتخابات شورای شهر

عدم آشنایی نامزدهای انتخاباتی شوراهای شهر با قوانین و مسئله اعمال سلیقه های بی حد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + چهارده =