خانه / سیاسی / روزهای دشوار کردستان عراق

روزهای دشوار کردستان عراق

برای نخستین بار در سالهای اخیر، روز سه شنبه گذشته عقربه های ساعت برای کردهای شمال عراق به سختی گذشت، عقربه هایی که نقشی حیاتی برای گروه های سیاسی در کردستان عراق را داشت.

به گزارش شفقنا، به نقل از ایرنا، احزاب اتحادیه میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی، جنبش تغییر به رهبری نوشیروان مصطفی امین، جماعت اسلامی کردستان عراق به رهبری علی باپیر و اتحاد اسلامی کردستان عراق به رهبری محمد فرج، در این روز نگران بودند که کرسی های پارلمان اقلیم کردستان عراق برای تشکیل جلسه به حد نصاب نرسد.
این حد نصاب هم باید نصف به علاوه یک اعضای پارلمان می شد، یعنی ۵۷ نفر از مجموع ۱۱۱ نفر عضو پارلمان اقلیم کردستان عراق باید در نشست حضور پیدا می کردند تا به رسمیت لازم برسد.
از سوی دیگر، حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی که از روز قبل اعلام کرده بود که این نشست را تحریم خواهد کرد تنها به این بسنده نکرد، بلکه کوشید احزاب دیگر را هم راضی کند تا در نشست پارلمان حضور نیابند.
برخی احزاب اقماری مانند حزب سوسیالیست و زحمتکشان که هرکدام در پارلمان اقلیم کردستان عراق یک کرسی بیشتر ندارند، به فراخوان حزب بارزانی پاسخ مثبت داده بودند.
اخبار روز بعد نشان داد که حزب دمکرات کردستان عراق از هر گونه پیشنهادی به اعضای پارلمان نیز دریغ نکرده بود تا در این نشست حضور پیدا نکنند.
«اورامان گیچنه ای» عضو پارلمان اقلیم کردستان عراق از فهرست جماعت اسلامی کردستان عراق یک روز بعد از این نشست به رسانه ها گفت: چک سفید در مقابل من گذاشتند تا در پارلمان حضور پیدا نکنم.
با رسیدن پارلمان به حد نصاب و تشکیل جلسه، عملا پارلمان اقلیم کردستان عراق به دو گروه تقسیم شد. در چنین شرایطی، حزب دمکرات کردستان عراق به غیر از تحریم تهدید کرد که این اقدام گروه های سیاسی، سرآغازی برای پایان توافقات سیاسی در کردستان عراق است.
«هیمن اورامی» سخنگوی امور خارجی حزب دمکرات کردستان عراق در گفت وگو با یکی از شبکه های تلویزیونی گفت: این اقدام گروه های سیاسی یک توطئه داخلی و خارجی علیه حزب دمکرات کردستان عراق محسوب می شود.
سایر اعضای حزب دمکرات کردستان عراق نیز در ادامه تلاش کردند بحث ها را با اتهام زنی به طرف های خارجی منحرف کنند؛ به طوری که با اشاره و انتشار تصاویر کنسول ایران در رسانه های خود مدعی شدند تهران در امور داخلی کردستان عراق دخالت می کند و کنسول خود را به پارلمان اقلیم فرستادند تا از نزدیک شاهد تلاش گروه های سیاسی برای اجرای طرح خود باشند.
این در حالی بود که تنها کنسول ایران در این نشست حضور پیدا نکرده بود، بلکه هفت کنسول خارجی دیگر نیز در این نشست حضور داشتند، و این هجمه، تلاشی برای تحریف وجهه ایران در منطقه بود.
سرانجام نشست برگزار و پیشنهادهای گروه های سیاسی کردستان عراق برای اصلاح قانون ریاست اقلیم در صحن پارلمان قرائت و برای بررسی بیشتر به کمیته حقوقی پارلمان سپرده شد.

شناسه خبر : 15541

این خبر رو هم ببینید

لزوم تبیین اهمیت روز قدس در رسانه‌ها و فضای مجازی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان گفت: فضای مجازی و رسانه‌های جمعی نقش مهمی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =