خانه / اجتماعی / روند پیشرفت کارخانه طلای داشکسن قابل قبول نیست  

روند پیشرفت کارخانه طلای داشکسن قابل قبول نیست  

عضو کمیسیون عمران مجلس روند پيشرفت بهره برداري از كارخانه طلاي داشكسن را مناسب ندانست و گفت: اين روند به هيچ عنوان قابل قبول نيست.
 

حامد قادرمرزی در نشست با اعضای شورای اسلامی روستای بهارلو از توابع شهرستان قروه گفت: اعتبارات عمرانی روستاهای کشور در سال جاری ۵۴۵ میلیارد ریال است که سهم شهرستانی همانند قروه از این اعتبارات در حدود یک میلیارد ریال می شود که به نسبت ۱۲۶ روستای این شهرستان، مبلغ ناچیزی است.
وی با اشاره به اینکه حذف یارانه دو دهک اول جامعه و اختصاص آن به توسعه عمران روستایی می تواند نقش ارزنده ای در تسریع توسعه در روستاها داشته باشد، اظهار داشت: در حال حاضر ۶۷ هزار روستا در کشور وجود دارد که با اجرایی شدن این پیشنهاد سالانه هفت میلیارد ریال اعتبار صرف عمران و آبادی روستاهای منطقه قروه می شود.
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر بخش عمده ای از ۳۴ هزار روستای دارای دهیاری در کشور که اطلاعات مشکلات و معضلات آن به روز است، دارای مشکلات فرسودگی شبکه آب و برق و طرح هادی هستند.
قادرمرزی با اشاره به تعدادی از روستاهای خاص مانند بهارلو که مردم انقلابی آن برای حفظ امنیت ایران اسلامی از عزیزترین فرزندان خود گذشته اند، ادامه داد: کمتر روستایی همانند این روستا برای انقلاب هزینه کرده است و رسیدگی به آن نیز باید در سرلوحه کارها باشد.
وی یادآور شد: تعلل در راه اندازی صنعت فرآوری طلا در معدن داشکسان قروه پذیرفتنی نیست و شرکت مجری باید عزم خود را برای تسریع در اجرای آن جزم کند.
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی صنعت فرآوری اولیه طلا در این کارخانه را صنعتی اشتغالزا دانست و بیان کرد: این صنعت حداقل ۵۰۰ اشتغال مستقیم را در پی خواهد داشت که این میزان اشتغال در مناطق محروم، بسیار خوب است.
قادرمرزی با توصیه به مردم منطقه به بی توجهی نسبت به شایعاتی مبنی بر ایجاد معضلات زیستی از سوی این کارخانه گفت: صدور مجوز زیست محیطی برای احداث این کارخانه، به معنای عدم مشکل در اجرای آن است.
فرماندار شهرستان قروه نیز در این نشست اظهار داشت: روند اجرای طرح کارخانه فرآوری طلا در معدن داشکسن قروه به هیچ عنوان مطلوب نیست و باید در اجرای آن تسریع شود.
محمدرسول شیخی زاده افزود: شرکت قزاقستانی مجری طرح، تعهد کرده بود که کارخانه فرآوری طلا در این معدن شهریور ماه امسال بهره برداری شود که این تعهد عملی نشد.
وی با اشاره به اینکه این شرکت برای بار دوم تحقق تعهد خود را به پایان اسفندماه جاری موکول کرده است، ادامه داد: این تعهد نیز به دلیل حجم پایین کار انجام شده، تحقق نخواهد یافت.
فرماندار قروه یادآور شد: در حال حاضر پیشرفت فیزیکی این طرح در حدود ۲۰ درصد است که این حاکی از عملکرد ضعیف شرکت قزاق در اجرایی کردن طرح است.
شیخی زاده با اشاره به ثمرات و منافع اقتصادی این کارخانه و معدن در منطقه، بیان کرد: در صورت راه اندازی این کارخانه و معدن ظرفیت ایجاد دو هزار شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم به وجود می آید.
وی گفت: در حال حاضر از ۳ روستای حاشیه این معدن، ۴۱ نفر کارگر در این معدن مشغول به کار هستند که بر به کارگیری نیروی کار بومی اعم از تخصصی و عادی در این معدن تاکید شده است و شرکت مجری طرح ملزم به رعایت آن است.
گفتنی است معدن طلای ساریگونی ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کانسنگ طلا با عیار ۱٫۲ گرم بر تن ذخیره قطعی دارد.

شناسه خبر : 9783

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 9 =