رویدادهای عراق و جنگ رسانه ای احزاب بارزانی و طالبانی

در جریان وقایع اخیر عراق و مطرح شدن مسائل ملی کردها در این کشور در چارچوب برگزاری همه پرسی تعیین سرنوشت و همه‌پرسی در مناطق موردمناقشه، جنگی رسانه‌ای میان حزب دموکرات کردستان به‌ رهبری بارزانی و اتحادیه‌ میهنی به‌ رهبری طالبانی آغاز شده‌ و هر روز گسترده‌ تر می شود

به گزارش خبرگزاری کردپرس: رسانه های نزدیک به حزب دموکرات کردستان عراق برخی از مسئولین اتحادیه میهنی را به عدم هماهنگی و همراهی در مواضع ملی کردها در عراق متهم می کنند.
در مقابل نیز رسانه های اتحادیه میهنی، در پاسخ به نویسندگان و اصحاب رسانه حزب دموکرات، نوشته و اظهارات آنها را «فرافکنانه» توصیف می کنند.
روزنامه اربیل وابسته به حزب دموکرات کردستان چندین مطلب انتقادی در مورد موضع گیرهای مسئولین اتحادیه میهنی در خصوص رویدادهای اخیر عراق منتشر کرده است.
در یکی از این مطالب منتشر شده؛ آریان فرج سردبیر روزنامه اربیل ضمن انتقاد از نجم الدین کریم استاندار کرکوک می گوید: آخرین دیدار نجم الدین کریم با شیعیان موجب ایجاد هزار و یک شبهه می شود.
در مقابل نیز روزنامه کردستانی نوی، وابسته به اتحادیه میهنی کردستان در پاسخ مطلب مذکور اعلام کرد: نویسنده حزب دموکرات به اتحادیه میهنی و شخصیت های این حزب توهین کرده است.
کوردستانی نوی نوشته است: اگر قرار باشد همه بغداد را ترک کنند این یک آغاز است و نویسنده باید عارف طیفور، روژ نوری شاویس، بابکر زیباری، هوشیار زیباری و دیگر مسئولین حزب دموکرات در بغداد را مورد خطاب قرار دهد.
از سوی دیگر روزنامه رووداو وابسته به حزب دموکرات کردستان در مقاله ای به‌ قلم ریبوار کریم، روزنامه نگار نزدیک به نیچروان بارزانی، به اتحادیه میهنی حمله کرده و این حزب را متهم کرده که جریان «شیعی» داخل حزب بر آن تسلط یافته‌ و این «برخلاف» شعارها و اهداف اعلام شده‌اش بوده‌ است.
ریبوار کریم نوشته‌ است: جریان شیعی مذهب داخل اتحادیه میهنی چنان گفتمان پان عراقیسم تندروانه ای را در پیش گرفت که مغایر با تمامی شعارها و آرمان های تاریخی این حزب بود. خود رئیس جمهور در اشاعه این تز در راستای حفظ صندلی لرزان ریاست جمهوری در بغداد نقش مؤثری داشت.
رسانه های اتحادیه میهنی نیز در برابر این اظهارات سکوت نکرده و روزنامه کوردستانی نوی در شماره دیروز خود نوشت: یک بار دیگر نویسنده مغرض و اجیر شده بر ضد اتحادیه میهنی در رسانه محلی جریان «گلان» سابق و «رووداو» فعلی (رسانه‌ های حزب دموکرات) که عادت کرده به طور مداوم اتحادیه میهنی را آماج حملات خود قرار دهد، سربرآورده و تمام مفاهیم آزادی بیان و آزادی قلم را در جهت حمله به اتحادیه میهنی به‌ کار برده‌ است و جنگ صلیبی را بر علیه این حزب آغاز کرده است. این در حالی است که بر همگان مبرهن و آشکار است که این نویسنده و بعضی دیگر از قِبَل این جنگ رسانه ای ارتزاق می کنند.
جمال آریز نویسنده کوردستانی نوی نوشته است: اتحادیه میهنی حزبی سوسیال دموکرات است، نه شیعه، نه سنی و نه داعش مذهب که‌ دگم اندیش است که فعال رسانه ای روداو نیز متوجه این مسئله شده است.
ریبوار کریم ولی  در ادامه مقاله خود گفته است که بخش زیادی از اعضای دفتر سیاسی اتحادیه میهنی و شورای رهبری این حزب به گفته ریبوار بروایان با سیاست های اتحادیه میهنی موافق نبوده و تنها از «روی ناچاری» از آنها دفاع می کنند.
این در حالی است که اغلب اوقات، اتحادیه میهنی به داشتن روابط نزدیک با ایران و حزب دموکرات کردستان به داشتن روابط نزدیک با ترکیه متهم می شوند.
هنگام تعمیق اختلافات میان اربیل و بغداد و مسئله کاندید نشدن مالکی صحبت از این بود که حزب دموکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی در مورد این مسئله با یکدیگر هم عقیده نیستند.
این در حالی است که این دو حزب تاکنون در چارچوب یک گفتمان مشترک با یکدیگر کار کرده اند بویژه در وقایع اخیر عراق و هیئت مشترک مذاکره کننده متشکل از احزاب سیاسی اقلیم کردستان عراق تشکیل شده است.
جنگ رسانه ای میان حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی بر سر مواضع متفاوتشان با یکدیگر آغاز شده و همدیگر را به حمایت از جریان سیاسی سنی، عربی و شیعه متهم می کنند و در حال حاظر یکدیگر را به‌حمایت از گروه های مسلح داعش و گروه های تندرو متهم می کنند.
منبع: پایگاه‌ خبری تحلیلی NRT
 
کد مطلب: 66100  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۱۹  |  ساعت: ۹ : ۳۱

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *