رویکرد جدید رسانه‌های غربی برای تشدید فشارها علیه ایران

یکی از رویکردهای مشخصی که در سال‌های اخیر، رسانه‌های غربی، همواره علیه ایران پیگیری کرده‌اند، تلاش برای تشدید فشار‌ها بر ایران، چه در موضوعات مربوط به مذاکرات هسته‌ای و چه مسائل غیرهسته‌ای بوده است؛ تلاشی که در راستای آن، این رسانه‌ها از توسل به هیچ گونه ابزاری خودداری نکرده‌اند. بررسی روند تحلیل‌های این رسانه‌ها طی روزهای اخیر، از شکل‌گیری رویکرد جدیدی در این راستا حکایت دارد.

در سال‌های اخیر و به موازات ادامه روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱ +۵، هر زمان که بحث دستیابی طرفین به توافق جدی‌تر شده، تلاش محافل سیاسی و همچنین رسانه‌ای تندرو غربی برای فضاسازی و بر هم زدن جو مذاکرات تشدید شده است. در همین راستا، این بار نیز با نزدیک‌تر شدن به ضرب الاجل توافق هسته‌ای، روند جدیدی علیه ایران در مطبوعات غربی شکل گرفته است.
به گزارش «تابناک»، در هفته‌های اخیر خط تحلیلی جدیدی در رابطه با مذاکرات هسته‌ای ایران در رسانه‌های غربی شکل گرفته که تلاش دارد ضمن برقراری ارتباط مستقیم میان موضوع مذاکرات و توافق هسته‌ای با مسائل داخلی در ایران، ایران را در شرایط اضطرار برای دستیابی به توافق نشان داده و به این ترتیب، ‌غیرمستقیم از سیاست ادامه فشار‌ها بر ایران پشتیبانی کند.
در همین راستا، همزمان با حضور محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مونیخ برای شرکت در کنفرانس امنیتی ـ که با ‌گفت‌و‌گوهایی میان وی و جان کری، همتای آمریکایی‌اش همراه بود ـ ‌«رویترز» با انتشار مطلبی مدعی شده، ظریف به کری هشدار داده که سرنوشت سیاسی دولت روحانی در ایران به توافق هسته‌ای وابسته است و غرب نباید فرصت توافق با ایران را در شرایط کنونی از دست بدهد و زمینه کنار رفتن میانه‌رو‌ها در سیاست ایران را فراهم کند.
اما هرچند این ادعا ـ که مطابق معمول موارد مشابه، به نقل از منابعی بی‌نام و نشان ذکر شده بود ـ به سرعت با تکذیب وزارت خارجه ایران و شخص ظریف مواجه شد، طی روزهای اخیر باز هم شماری از رسانه‌های تندرو غربی به بهانه‌های مختلف باب این موضوع را گشوده و تحلیل‌های خود درباره مذاکرات هسته‌ای را بر این مبنا مطرح می‌کنند.
در یکی از جدید‌ترین موارد، سایت شبکه خبری «فاکس نیوز» به تحلیل مذاکرات هسته‌ای از منظر تأثیر آن بر سرنوشت سیاسی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران پرداخته و می‌نویسد، با توجه به انتقادات شدیدی که این روز‌ها نیروهای سیاسی «تندرو» از مذاکرات انجام می‌دهند، جنبه سیاسی دستیابی به توافق برای روحانی بسیار جدی شده و در این مرحله حساس از مذاکرات، سرنوشت سیاسی ایران به این موضوع گره خورده است.
بر این اساس، فاکس نیوز چنین استدلال می‌کند که در صورت موفقیت طرفین در دستیابی به توافق، ایران می‌تواند شاهد برداشته شدن تحریم‌ها و رونق اقتصاد خود شود که به جز مسأله تحریم، از موضوع کاهش قیمت‌های جهانی نفت نیز آسیب دیده است و این امر به نوبه خود، به تقویت «کمپ میانه رو» در ایران منجر می‌شود و امکان پیروزی آن‌ها در انتخابات مجلس که سال آینده برگزار می‌شود ‌نیز افزایش خواهد داد.
اما در طرف مقابل، ناکامی در دستیابی به توافق، نتیجه‌ای جز تقویت «مخالفان تندرو» روحانی که به طور کلی با دستور کار مذاکرات هسته‌ای مخالفند، نخواهد داشت و در این صورت، شاهد شکست میانه‌رو‌ها در عرصه سیاست داخلی ایران خواهیم بود.
باید توجه داشت که هرچند این تحلیل و موارد مشابه آن ـ که این روز‌ها‌ جسته ‌گریخته در مطبوعات و رسانه‌های غربی مشاهده می‌شود ـ در ظاهر هدف بررسی جنبه‌های مختلف مربوط به مذاکرات را دنبال می‌کنند، ‌پیگیری روند ظهور این گونه دیدگاه‌ها و از آن مهم‌تر، توجه به ماهیت رسانه‌هایی که چنین دیدگاه‌هایی را محور قرار می‌دهند، می‌تواند بیانگر نکات متفاوتی باشد.
در این زمینه باید اشاره کرد که طی ماه‌های اخیر و به ویژه در پی موفقیت جمهوری خواهان در کسب اکثریت در کنگره آمریکا، امید عناصر تندرو در آمریکا این بود که وضع تحریم‌های جدید از سوی کنگره، عملاً مذاکرات هسته‌ای را بلاموضوع کرده و جلوی پیشرفت آن و دستیابی طرفین به توافق را بگیرد.
با این حال، اصرار باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا بر وتوی هر گونه طرح تحریم جدید ایران از یک سو و همراه شدن کامل سناتورهای دموکرات با وی در مخالفت با وضع تحریم‌های جدید تا ضرب الاجل پایان ماه مارس، سبب شد این امید تندروهای آمریکایی رنگ ببازد. در این میان، اصرار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل بر حضور در کنگره آمریکا و سخنرانی علیه توافق هسته‌ای ایران، عاملی بود که دموکرات‌ها را بیش از پیش در مخالفت خود با رویکرد جمهوری خواهان کنگره مصر ساخت.
بر این اساس و در حالی که هم مقامات ایرانی و هم مقامات آمریکایی این روز‌ها بر ضرورت دستیابی به توافق هسته‌ای تا زمان از پیش تعیین شده اصرار دارند، چاره‌ای برای محافل تندرو در آمریکا نمانده جز اینکه با انتشار تحلیل‌هایی مشابه آنچه بیان شد، چنین وانمود کنند که در حال حاضر، دولت ایران به واسطه مجموعه شرایط داخلی، به شدت نیازمند دستیابی به توافق است.
نیازی به گفتن نیست که منطق اصلی این استدلال، بر محوریت نقش تحریم‌ها بر آمدن ایران پای میز مذاکره و تلاش برای دستیابی به توافق اشاره دارد. بر اساس همین منطق، نتیجه این گونه تحلیل‌ها این خواهد بود که در صورت ادامه فشار‌ها بر ایران، آمریکا می‌تواند شرایط مورد نظر خود را به نحو مطلوب بر ایران تحمیل کند؛ بنابراین، نباید عجله‌ای برای امضای توافق داشته باشد تا زمانی که ایران خود نیاز به توافق را ‌کامل احساس کرده و شرایط طرف مقابل را بپذیرد.
این در حالی است که در تمامی طول دوران مذاکرات، مقامات جمهوری اسلامی ایران بار‌ها تأکید کرده‌اند که در پی دستیابی به توافق به هر قیمتی نیستند و در این زمینه، از اصول و مسائل محوری مدنظر خود کوتاه نخواهند آمد. به این ترتیب، هدف از انتشار این گونه تحلیل‌ها، چیزی برای فضاسازی علیه ایران و فراهم کردن زمینه برای به شکست کشاندن مذاکرات هسته‌ای نیست.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *