خانه / علمی / رکورد جراحی دنیا در کرمانشاه شکسته شد/ شیوع بیماری کمردرد در بین کردها

رکورد جراحی دنیا در کرمانشاه شکسته شد/ شیوع بیماری کمردرد در بین کردها

سرویس کرمانشاه- درسفر جراحان پلاستیک مناطق محروم به استان کرمانشاه، از ۱۲۰۰ بیماری که ویزیت شدند، ۱۵۵ بیمار عمل شدند که این خود یک رکورد جراحی در دنیا بود که شکسته شد. به طور متوسط روزی ۴۰ عمل انجام می شد

به گزارش خبرگزاری کردپرس، “گروه جراحان پلاستیک مناطق محروم” در نوزدهمین سفر خود به مناطق کمتر توسعه یافته کشور به دعوت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به این استان سفر کردند. این گروه ۲۴ نفره طی پنج روز حضور خود در کرمانشاه ۱۲۰۰ بیمار را که از ناحیه سر و صورت دچار ناهنجاری های مادر زادی و شکاف لب و کام بودند، بصورت رایگان ویزیت کردند. انجام ۱۵۵ عمل جراحی توسط ۱۰ جراح حاضر در این گروه طی پنج روز سبب شکسته شدن رکورد جهانی انجام عمل جراحی شد. فعالیت انسان دوستانه این تیم جراحی در کرمانشاه در حالی امروز به اتمام رسید که سرپرست و یکی از اعضای تیم در نشستی با خبرنگاران به تشریح اقدامات خود در طول این چند روز پرداختند.
 
سرپرست گروه جراحان پلاستیک مناطق محروم: شکسته شدن رکورد جراحی دنیا در کرمانشاه
 
دکتر عبدالجلیل کلانترهرمزی با بیان اینکه کرمانشاه نوزدهمین مقصد تیم “جراحان پلاستیک مناطق محروم” بوده است، اظهارداشت: خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد، هرمزگان، بوشهر، مازندران، آذربایجان شرقی و کردستان از جمله استان هایی بوده اند که پیش از این به آنها سفر داشته ایم.
 
وی با اشاره به اینکه در تمام سفر های خود بیماران را بصورت رایگان ویزیت و عمل می کنند، ادامه داد: طی سفر های قبلی بیش از ۱۲ هزار و ۴۰۰بیمار را ویزیت کردیم. در سفر به استان کرمانشاه نیز ۱۱۵۵ بیمار مورد ویزیت رایگان قرارگرفتند.
 
دکتر کلانترهرمزی شروع فعالیت های این گروه را از سال ۱۳۸۷ اعلام کرد و گفت: جراحان پلاستیک مناطق محروم اولین گروهی بودند که سفر به مناطق محروم را در ایران آغاز کردند. اکنون بیش از ۵ گروه در رشته های دیگر مانند چشم پزشکی، جراحی کودکان، جراحی سرطان و … به مناطق محروم کشور سفر می کنند. پیش بینی می شود گروه های جدیدی نیز اضافه شوند.
 
وی افزود: علاوه بر این، چندین گروه گمنام خیریه هم در سطح کمتر تخصصی سفر می کنند.
 
 سرپرست گروه جراحان پلاستیک مناطق محروم با بیان اینکه در طول سال چندین سفر را به این مناطق دارند، تصریح داشت: بیماری شکاف لب و کام یک ناهنجاری مادر زادی است. در دنیا از ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ تولد یک شکاف لب و کام وجود دارد. در کشورهای پیشرفته از هر ۱۰۰۰ تولد یک کودک و در کشورهای توسعه نیافته از هر ۶۰۰ کودک یک کودک این بیماری را دارند.
 
وی با اشاره به اینکه عمده دلیل وجود این ناهنجاری ها عامل ژنتیکی است، اضافه کرد: برخی از بیماری های عفونی و ویروسی مثل آبله مرغان، سرخک، برخی از داروها، اشعه ایکس در رادیولوژی می تواند این ناهنجاری ها را تشدید کند. اما مهمترین عامل آن، ازدواج فامیلی است. در بحث ازدواج های فامیلی باید نظارتی صورت گیرد.
 
دکتر کلانترهرمزی تاکید کرد: وجود ناهنجاری شکاف لب و کام ناشی از ازدواج فامیلی در استان کرمانشاه کمتر دیده می شود و نسبت به آمار جهانی، آمار این ناهنجاری ها در کرمانشاه قابل قبول است.
 
وی با بیان اینکه مشاوره های ژنتیک قبل از ازدواج فامیلی یک ضرورت است، خاطرنشان ساخت: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می تواند با یک بخش نامه یا یک کتابچه در این رابطه تهیه و آن را به خانه های بهداشت دهد.
 
سرپرست گروه جراحان پلاستیک مناطق محروم بیماری های شکاف لب و کام و ناهنجاری های مادر زادی را گاها از سرطان ها بدتر دانست و  متذکر شد: در رشته ما دو معضل سوختگی و ناهنجاری های سر و صورت وجود دارد که از همان ابتدا باید برای درمانشان اقدام کرد.
 
وی خواستار ورود آموزش و پرورش و دیگر ارگان های مرتبط در رابطه با آگاهی بخشی درباره این بیماری به مردم شد و گفت: در سفر هایی که انجام می دهیم، بسیج پزشکی کمک کننده جهت جمع آوری بیماران است.
 
سرپرست گروه جراحان پلاستیک مناطق محروم عنوان کرد: در سفر به کرمانشاه روزانه ۳۰۰ بیمار تحت ویزیت قرار می گرفتند. بیمارانی که نیاز به عمل جراحی داشتند را در اولویت قراردادیم.
 
وی با اشاره به اینکه در این تیم ۱۰ جراح حضور داشتند، گفت: از ۱۲۰۰ بیماری که ویزیت شدند، ۱۵۵ بیمار در کرمانشاه عمل شدند که این خود یک رکورد جراحی در دنیا بود که شکسته شد. به طور متوسط روزی ۴۰ عمل انجام می شد. ۱۰۰۰ بیمار نیز برای مداوا باید به تهران بیایند تا در آنجا رایگان جراحی شوند.
 
دکتر کلانترهرمزی اعلام کرد: تیم ما در این سفر، قوی ترین تیم ۱۹ سفر گذشته بود. این تیم در گذشته ۲۱ نفر و در این سفر ۲۴ نفر بود. در این تیم متخصص و فوق تخصص بیهوشی، متخصص ارتوپدی، متخصص گفتار درمانی با انجام ۱۰۰ مورد مشاوره، متخصص ارتودنسی و متخصص گوش، حلق و بینی با انجام ۱۲ عمل حضور داشتند.
 
وی با بیان اینکه علاوه بر بیمارستان امام خمینی(ره)، در پاوه و بیمارستان امام رضا(ع) شعبه ای دیگر دائر کردیم، یادآورشد: در شهرستان پاوه۱۵۷ نفر و در بیمارستان امام رضا(ع) ۱۴۰ نفر ویزیت شدند.
 
رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) کرمانشاه: انجام ۱۵۵ عمل جراحی در ۷ اتاق عمل طی پنج روز
 
بهنام رضا مخصوصی با بیان اینکه طی پنج روز اقامت گروه جراحان پلاستیک مناطق محروم در استان کرمانشاه از ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ بیمار ویزیت شد، اظهار داشت: ۱۵۰ نفر از این بیماران با استفاده از امکانات و پتانسیل های موجود بیمارستان رایگان عمل جراحی شدند.
 
وی ادامه داد: بیماران شکاف لب و کام بیمارانی هستند که طرد شده جامعه هستند و از خیلی از معاشرت ها محروم هستند.
 
 رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) کرمانشاه تاکید کرد: طی این مدت تنها بیماران اورژانسی در بیمارستان عمل می شدند و ۷ اتاق عمل با ۱۲ تخت فعال برای انجام عمل های جراحی در اختیار تیم جراحی قرار گرفت.
 
وی از آماده بهره برداری بودن ۵ اتاق عمل دیگر بیمارستان خبرداد و گفت: این اتاق ها طی چند روز آینده افتتاح خواهند شد.
 
مخصوصی در پایان اظهار امیدواری کرد این تیم جراحی باز هم در سفر های آتی خود به کرمانشاه سفر کنند.
 
عضو گروه جراحان پلاستیک مناطق محروم: شیوع بیماری های کمر در بین کردها
 
احمد رضا ریحانی نیز در این نشست، با بیان اینکه در کردستان و کرمانشاه و در نژاد کرد تنگی کانال نخاعی مادرزادی موجود است، افزود: این موضوع باعث شیوع بیماری کمردرد در بین آنها شده است. این بیماری اکتسابی نیست بلکه در نژاد کردها وجود دارد.
 
وی ادامه داد: از اینرو بهداشت بدن و اسکلت توسط مراکز بهداشت در استان آموزش داده شود.
 
این عضو گروه جراحان پلاستیک مناطق محروم از آمادگی خود برای راه اندازی مرکز جراحی کم تهاجمی ویژه بیماران دچار مشکلات کمر در استان کرمانشاه خبرداد و گفت: با راه اندازی این  مرکز، اعمال جراحی بسته را در استان راه اندازی می کنیم.
 
وی با اشاره به سفر خود به شهرستان پاوه و ویزیت ۱۵۷ بیمار در این شهرستان، تاکید کرد: ۹۰ درصد از افراد ویزیت شده با مشکلات مربوط به کمر درگیر بودند. قبلا این موضوع را شنیده بودیم اما در این سفر عینی دیدیم.
 
ریحانی در پایان یادآورشد: بر روی رعایت بهداشت رفتاری مردم تاکید می کنم.
 
کدخبرنگار: ۱۰۳۰۴
 
کد مطلب: ۱۳۲۶۷۵  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۴/۱۴  |  ساعت: ۴ : ۴۳

شناسه خبر : 20227

این خبر رو هم ببینید

کرونای انگلیسی به کردستان رسید

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: نتیجه آزمایش یک نفر از سه بیمار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سیزده =