خانه / اجتماعی / رکورد سه استان کُردنشین در تورم آبان ماه / جایگاه اول و دوم تورم نقطه به نقطه آبان ماه به نام کرمانشاه و کردستان ثبت شد

رکورد سه استان کُردنشین در تورم آبان ماه / جایگاه اول و دوم تورم نقطه به نقطه آبان ماه به نام کرمانشاه و کردستان ثبت شد

کرمانشاه و کردستان در تورم نقطه به نقطه منتهی به آبان ماه رکورد زدند و با فاصله های به ترتیب حدود ۸ درصدی و ۷ درصدی از میانگین کشوری، در جایگاه های اول و دوم قرار گرفته اند.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، در تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران، متاسفانه سه استان کُردنشین در صدر تورم هستند. کرمانشاه و کردستان در جایگاه اول و دوم تورم نقطه ای و ایلام هم در جایگاه اول تورم ماهانه قرار گرفته است.

در تورم ماهانه هم استان کردستان چندان وضعیت مناسبی ندارد و از میانگین کشوری بالاتر است. تورم ماهانه کردستان در آبان ماه ۷٫۱ درصد بوده این در حالی است که میانگین کشوری این نرخ ۵٫۲ درصد بوده است و در واقع حدود ۲ درصد با متوسط کشوری فاصله دارد.

گرانی سرسام آور پوشاک و کفش در کردستان

اما اگر به جزئیات این تورم در کردستان هم بنگریم می بینیم که خرید برخی از محصولات مانند پوشاک و کفش و یا مبلمان و لوازم خانگی دیگر در کردستان به صرفه نیست چرا که قیمت این محصولات در کردستان تفاوت فاحشی با میانگین کشوری دارد. تفاوتی در حدود ۶۰ درصد!

شاخص قیمت پوشاک و کفش در کردستان در آبان ماه ۳۵۵٫۳ درصد بوده این در حالی است که میانگین کشوری ۲۹۱٫۱ درصد بوده و همچنین شاخص قیمت مبلمان و لوازم خانگی در کردستان ۳۹۶٫۵ درصد بوده اما میانگین کشوری آن ۳۵۸٫۶ بوده است.

علاوه بر این دو، قیمت هتل و رستوران هم در کرمانشاه و کردستان فاصله فاحشی با میانگین کشوری دارد. در کرمانشاه شاخص قیمت هتل و رستوران در آبان ماه، ۲۹۳٫۴ بوده و در کردستان هم ۲۷۰ درصد بوده این در حالی است که میانگین کشوری آن ۲۴۹٫۵ درصد بوده است.

اما در گزارش مرکز آمار ایران، گزینه ای به نام شاخص قیمت کالاها و خدمات متفرقه وجود دارد که در آن کردستان و کرمانشاه اختلاف فوق العاده ای با دیگر مناطق کشور دارند. شاخص قیمت کالاها و خدمات متفرقه در کردستان در آبان ماه ۴۳۸ درصد و در کرمانشاه هم ۴۳۲٫۱ درصد بوده است این در حالی است که متوسط کشوری آن زیر ۳۰۰ درصد بوده و حدود ۲۹۱ درصد است!  

شناسه خبر : 24195

این خبر رو هم ببینید

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان خبر داد؛ افزایش ۵ برابری قاچاق دام در کردستان

سنندج – دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان گفت: از ابتدای سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 20 =