ریاض با کاهش بهای نفت سعی در ضربه زدن به اقتصاد ایران را دارد/ پکن و مسکو سد ریاض را خواهند شکست  

رسانه‌های خبری در گزارش‌هایی در زمینه کارشکنی‌های عربستان سعودی برای کاهش بهای نفت، خاطر نشان ساختند راهبرد ریاض منجر به سقوط خواهد شد و تنها بازندگان آن‌هایی هستند که به تجارت با دلار آمریکا دلخوش کرده‌اند.
 

وبگاه خبری «ورلد بولیتن» طی تحلیلی در زمینه چرایی رسیدن بهای نفت به میزان فعلی نوشت: رسیدن بهای نفت خام به میزان فعلی ایران را به رقابت نفتی با عربستان سعودی کشانیده است و البته ریاض سعی دارد تا با اقدام‌های خود در این‌باره تلاش ایران در احیای اقتصادش را دشوار سازد.
این پایگاه نوشته است: «عربستان سعودی با تلاش برای پایین آوردن بهای نفت سعی می‌کند به اقتصاد ایران ضربه وارد کند. ایران نیز به طور منطقی نگران تلاش‌های عربستان سعودی در پایین آوردن بهای نفت خام است.»
و اما «په‌په اسکوبار» تحلیلگر و روزنامه نگار سرشناس برزیلی نیز طی تحلیلی که در وبگاه شبکه خبری روسی «راشا تودی» منتشر شده است، نوشت: عربستان سعودی نبرد اقتصادی را علیه تولید کنندگان نفت گلچین شده‌ آغاز کرده است.
اسکوبار در گزارش خود آورده است: سعودی‌ها با بهای نفت خام به بشکه‌ای 90 دلار راضی هستند و برای 2 سال بعد با رقم 80 دلار و حتی پایین‌تر نیز موافقند.
در واقع عربستان سعودی در حال بکارگیری راهبرد بسیار ناجوانمردانه قیمت‌گذاری بر نفت می‌باشد که بر اساس آن باعث کاسته شدن عایدی رقبای نفتی خود در بازار از میان مدت تا طولانی مدت خواهد شد. در همین حال، حجم بالای تولید نفت عربستان و کویت، با وجود آنکه تولید نفت سوریه و لیبی بسیار اندک شده و ایران نیز به واسطه تحریم‌ها فروش نفت خود را به یک میلیون بشکه محدود کرده، موجب شده تا حجم نفت موجود در بازار بیش از نیاز باشد.
در بخش دیگر این مطلب آمده است: این راهبرد به طور همزمان به ایران، ونزوئلا، اکوادور و روسیه صدمه می‌زند که تلاش می‌کنند از این هرج و مرج ایجاد شده بگریزند.
در بخش پایانی این گزارش با اشاره به تلاش‌های چین برای جلوگیری از موفقیت راهبرد نفتی عربستان سعودی آمده است: با توجه به دیدارهای بسیار زیاد «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه و همتای چینی خود در سال گذشته این 2 نفر تلاش می‌کنند به سلطه دلار به ویژه دلارهای نفتی در سامانه مالی جهانی ضربه وارد کنند.
هم اکنون یوان، واحد پول چین در مبادلات بازرگانی روسیه استفاده می‌شود، و وارد کنندگان روسی 8% از مبلغ کالاهای ساخت چین را به یووان می‌پردازند و البته این رقم درحال افزایش یافتن است زیرا روسیه قصد دارد تا از یووان در پروژه گاز پروم استفاده نماید.
عربستان سعودی بر این باور است که می‌تواند در بازار نفت سونامی ایجاد کند اما این راهبرد سقوط خواهد کرد و پکن در حال نشان دادن مسیر است. داد و ستد با ارزهای دیگر باعث ثبات قیمت‌ها خواهد شد و تنها بازندگان کسانی هستند که به تجارت با دلار آمریکا چسبیده‌اند.

این خبر رو هم ببینید

سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سانحه بالگرد به شهادت رسید.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *