خانه / اجتماعی / رییس شورای اسلامی شهر سنندج در حضور رئیس جمهور: لزوم توجه به تفکر شورایی در کشور/شورا در جامعه نهادی غریبه است

رییس شورای اسلامی شهر سنندج در حضور رئیس جمهور: لزوم توجه به تفکر شورایی در کشور/شورا در جامعه نهادی غریبه است

سنندج- ریس شورای اسلامی شهر سنندج در سخنرانی خود در مراسم روزملی شورا که با حضور رئیس حضور برگزار شدT گفت: نهاد مقدس شورا یکی از غریبه ترین نهادهای مدنی و سیاسی در کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شهرداری سنندج، رئیس شورای اسلامی شهر سنندج در سخنرانی خود در مراسم روز بزرگداشت شوراهای اسلامی گفت: همانگونه که آگاه می باشید اصل شورا به عنوان یکی از ارکان مهم حیات اجتماعی با نفی خود محوری و تک روی های فرد گرایانه در فرهنگ ما قدمت بسیار و اهمیت خاص دارد.
غریب سجادی بیان کرد: بر اساس اسناد تاریخی به دست آمده چندین قرن قبل از اسلام در هورامان کردستان و در دل کوه های سر به فلاک کشیده شاهو مردم این منطقه امورات خود را به صورت شورایی اداره می کردند وعلاوه بر سابقه تاریخی و پایه ها و مبانی دینی شورا نهادیست که مهمترین شبکه ارتباطی کار آمد میان مردم و مسئولین می باشد.
وی اظهارداشت: متاسفانه این نهاد مقدس یکی از غریبترین نهاد های مدنی و سیاسی در کشورمان است و در کنار ضعفهای ساختار و فقدان نهاد سازی، فرسودگی قوانین یکی ار بزرگترین چالشهای پیش روی شوراها این است.
سجادی افزود: بسیاری از مسولین و مدیران تفکر شورا را باور ندارند و در پس ذهنیت خویش برمدار تک روی و یه تازی غوطه ور هستند.
وی با بیان اینکه هیچ انسانی مادر زاد آزادی خواه و شورا باور به دنیا نمی آید، گفت : بلکه تک تک این مسایل نیاز به برنامه ریزی و کار مداوم و نهاد سازی دارد.
رئیس شورای اسلامی شهر سنندج افزود : متاسفانه در این جامعه ی کوتاه مدت و کلنگی اگر قرار بر این بود که با بخشنامه و دستور تفکر ها اصلاح می شد الان باید وضع ما به مراتب بهتر از این بود.
 غریب سجادی عنوان کرد: انتظاری که از شما داریم این است که نسبت به نهادینه کردن تفکر شورایی بیش از پیش پیگیر حرکتی باشید که از سال ۱۳۷۸ شروع شده است.
وی بیان کرد: فراتر از بحث شوراها آنچه که به عنوان دغه دغه یک شهروند آن را بیان کنم این است که بر خلاف دلواپسان ان و عمده ای از جامعه نظاره گر در کارزار و ماراتن نفس گیر به فرجام رساندن برجام تقدیر وتشکرمی کنم.
سجادی افزود : سیاست خارجی دولت شما برآمده از تفکر مدنی استوار است که هدفی جزء واقع گرایی در عرصه سیاست بین الملل و تامین منافع ملی و در سایه تنش زادیی از کلام و عمل نیست.
وی ضمن تقدیر از عملکرد تیم مذاکره کننده گفت : از شما انتظار داریم در عرصه سیاست داخلی نیز با توکل بر خدای متعال و به پشتوانه مردم نسبت به باز کردن قفلهای پیش روی زندگی مردم مخصوصا در حوزه معیشت و اقتصاد اهتمام جدیتری به خرج داده و در این راه یقین بدانید سربازان بی نام و نشان دموکراسی خواهی در ایران پشتیبان شما هستند.
سجادی در خصوص مشکلات استان کردستان و شهر سنندج ،گفت : هرچند ذکر مشکلات و اشاره به بعضی موارد دال بر دیدن تنها نیمه خالی لیوان نیست اما هماگونه که می دانید رای ۷۲ درصد مردم کرستان به برنامه ها و شخص شما نشان از تشنه بودن بیش از پیش مردم کردستان به عدالت اقتصادی و سیاسی وعده داده شده  شماست.
وی بیان کرد: مردم ما خسته از بازی های سیاسی بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به تغییر شیوه زندگی خود را احساس میکنند، اما متاسفانه امروز اوضاع اقتصادی کردستان مناسب نیست وجوانان استان کردستان بر اساس آمارهای رسمی و غیر رسمی با معضل و درد بی پایان بیکاری دست و پنجه نرم می کنند و متاسفانه به دلیل نبود زیر ساختهای اقتصاد روز به روز شاهد افزایش فقر و آمار بیکاری جوانان کردستان هستیم.
وی با بیان اینکه در استان کردستان فقدان زیر ساخت های مناسب حمل و نقل زمینی و هوایی به حدی تکراری شده که دیگر اشک کسی حتی برای زنده در آتش سوختن جوانان و مسافران در روستای نگل و درکل برای تبعات آن جاری نمی شود، عنوان کرد: لازم می دانم بار دیگر به این معضل اساسی استان اشاره کنم چرا که جدای از اینکه این جاده ها قتلگاهی شده برای هم میهنان عزیزمان باعث شده تا در تمامی حوزه ها بر توسعه کردستان اثر گذار باشد.
سجادی اضافه کرد: شهرهای استان کردستان با مشکلات انباشته شده ای مواجه هستند که ناشی از تصمیمات غیر کارشناسانه در گذشته بوده که امروز دامن گیر مدیریت شهری شده است به عنوان مثال شهر سنندج به عنوان پایتخت فرهنگی استان امروزه با مشکلاتی دسته و پنجه نرم می کند که زندگی را برای بخش زیادی از مردم دشورا نموده است.
وی  افزود : امروز جای بسی تاسف است که اعلام کنیم سنندج تاریخی و فرهنگی ما با مشکلاتی همچون رشد حاشیه بافت فرسوده مواجه است به طوری که دغدغه بخش عمده ای ازمردمانش در قرن ۲۱ آسفالت و سنگ فرش معابر است و همه ی ما شاهد رشد سرسام آور فقر و بیکاری است که جزء با همت مسئولین دلسوز مشکلات آن برای شهرداری سنندج که تامین اعتبارات جاری و پرداخت حقوق پرسنل خود وا مانده است، میسر نمی شود وامروز همه ی ما نسبت به اوضاع حاکم بر سنندج مسئول هستیم.
وی از تلاش نمایندگان مردم کردستان که از تغییر نگرش دولت تدبیر و امید در بسیاری از حوزه ها مخصوصا بازگشت اعتماد نخبگان کرد و همچنین حوزه فرهنگ و تصویب رشته ی تحصیلی زبان و ادبیات کردی و آموزش آن در دانشگاه های استان تقدیر و تشکر کرد و افزود: امیدوارم روزی فرا برسد در راستای تحقق بخشیدن به اصول ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی شاهد تدریس زبان و ادبیات کردی و سایر زبان های موجود در کشور در مدارس ابتدایی باشیم.
سجادی در پایان گفت: امیدواریم به درایت و تدبیر خویش کاری بکنید که اعتماد اجتماعی مردم به عنوان مهم ترین شاخه ی سرمایه اجتماعی نسبت به شما و برنامه هایتان و جریان فکری هم سو با شما دو چندان شود.

شناسهٔ خبر: ۳۶۱۲۷۳۹ – شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ – ۱۶:۲۳
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 6715

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پانزده =