خانه / اجتماعی / زخم بی تفاوتی بر بدنه آتش نشانی قروه؛ قهرمانی با دست خالی

زخم بی تفاوتی بر بدنه آتش نشانی قروه؛ قهرمانی با دست خالی

صدای ناله های آتش نشانی قروه در مسیر بی تفاوتی مدیریت شهری آژیرکشان به سمت نامعلومی می رود؛ مسیری که از گذشته می گذرد و به غفلت در آینده می رسد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، آن زمانی که واحد آتشنشانی در قروه تأسیس شد کسی فکرش را نمی کرد که این واحد زیر سایه یکسری مشکلات یک تنه ایستادگی کند و بجنگد با کمبودها… کمبودهایی از نبود تجهیزات و امکانات رفاهی و خدماتی گرفته تا حساب نکردن سختی کار و کسری اضافه پرداختی و…

بی تفاوتی و پاس کاری

پس از کشف تخلفات شهرداری قروه بسیاری از واحدهای این نهاد از این فساد گسترده آسیب دیدند و یکی از این واحدها آتش نشانی بود که همچنان درد می کشد و درمانی ندارد.

این آسیب به گونه ای است که به گفته مسئول آتش نشانی قروه به جای حل مشکلات در حال افزایش است. «آتشنشانی یک واحد مصرفی است و نیاز به وسیله و تجهیزات و نیروهای ماهر دارد اما به جای اینکه این واحد تقویت شود روز به روز در حال پسرفت است.»

«سعید حسن بیگی» درد اصلی را بی تفاوتی و پاس کاری برای رفع مشکلات می داند. «مشکلات را بارها به شهرداری اعلام کرده ایم اما هر سری ما را پاس می دهند به این واحد و آن واحد و در آخر هم بدون نتیجه فراموش می شود.»

او از کمبود لباس و کفش و کلاه و دستکش و … گفت و اینکه نیروها به ناچار با هزینه شخصی خود بیشتر اوقات وسایل لازم را تهیه می کنند و این ظلم است؛ مگر یک نیروی آتشنشان چقدر حقوق می گیرد که نصف آن را بدهد برای وسایلی که باید شهرداری تهیه کند؟!

البته این حقوقی که «حسن بیگی» می گوید اخیراً هم با کسری اضافه کار پرداخت می شود به طوری که با ۴۰ تا ۵۰ ساعت کسری اضافه کار مواجه شده اند و همین عاملی شده برای از بین رفتن انگیزه در میان نیروهای آتش نشان.

مسئول آتش نشانی قروه در ادامه از درخواست تجهیزات در چند مرحله گفت. «چندین مرحله لیست تجهیزات موردنیاز واحد آتش نشانی را به شهرداری ارائه دادیم اما هیچ پاسخی هنوز نگرفته ایم.»

انتظاراتی خارج از وظیفه

«حسن بیگی» با بیان اینکه دیدگاه ها نسبت به آتش نشانی افت کرده از یکسری انتظارات غیراصولی هم معترض بود. «بسیاری از ارگان ها درخواست هایی خارج از وظیفه آتش نشانی دارند به طوری که تماس می گیرند و می خواهند که شست و شوی اماکن و خیابان و مدارس و … را انجام دهیم این در حالی است که این کار وظیفه خدمات شهری بوده و در حیطه کاری آتش نشانی نیست.»

نگرانی از کمبود تجهیزات

او به آمدن فصل سرما اشاره کرد و گفت که بارش باران و برف کمبود تجهیزات واحد را نشان می دهد و با دست خالی نمی شود خدمت رسانی کرد و هم اکنون ما نگران آسیب های خطرناک مدت فصل بارندگی هستیم.

بنا به سخنان «حسن بیگی» تعدادی از نیروهای آتش نشانی توانایی بالایی دارند و حتی خود ماشین آلات را تعمیر می کنند و در صرفه جویی هزینه ها نقش دارند اما نه شهرداری و نه شورای شهر این خدمت نیروها را نه می بینند و نه توجه دارند.

دردسر کمبود نیرو

او بار دیگر کمبود تجهیزات را نشانه رفت از اینکه با دست خالی نمی شود سوپرمن بود گفت و کمبود نیرو را هم به معضلاتی که دارند اضافه کرد. «کمبود نیرو باعث می شود وقتی یکی از نیروها دچار صدمه گردید نتوانیم جایگزین برایش انتخاب کنیم و همین باعث ضعف در کار خواهد بود.»

نمونه بارز همین کمبود نیرو را می توان در شکستگی مچ پای یکی از نیروهای آتش نشانی دید که جاگیزینی برایش نیست و آتش نشانی ناچار است بدون این نیرو سر کند.

دیگر مشکلی که این واحد آتش نشانی با آن دست به گریبان است باز می گردد به اینکه ارزش کارها را شهرداری نمی داند به طوری که درخواست بستن واحد آموزش فنی امداد و نجات را که «حسن بیگی» و همکارانش بعد از سال ها راه اندازی کردند، دارد.

«حسن بیگی» دلیل این درخواست را به همین کمبود نیرو می داند. «واحد آموزش را بعد از سال ها راه اندازی کردیم این در حالی است که نیروی متخصص آموزش هم بود اما واحد آموزش فعال نبود حالا که ما آن را فعال کرده ایم می خواهند که این واحد را ببندیم و نیرو را به شیفت بفرستیم.»

او نگران بحران است و اتفاقات ناگواری که باید پیش بینی کرد. «اتفاق باشد یا نه باید به فکر بود و تنها در بحران به فکر راه چاره افتادن درست نیست بلکه باید قبل از بحران اقدام کرد.»

کافی نبودن دستگاه های لازم و نیاز ناحیه قلعه به ایستگاه آتش نشانی از دیگر مواردی بودند که «حسن بیگی» آن ها را مهم خواند.

بلاتکلیفی در سازمان شدن آتش نشانی

اما جریان سازمان شدن آتش نشانی که خود ماجرای مفصلی دارد یکی از اساسی ترین مشکلات این واحد حساس است که به گفته «حسن بیگی» برای سازمان شدن حتی رأی کمیته تطبیق هم گرفته شده اما چرا چند سالی است اقدامی نمی شود، معلوم نیست؟!

نبود خودروی امداد و نجات از دیگر مشکلاتی بود که مسئول آتش نشانی قروه وجود آن را بسیاری ضروری دانست و البته اینکه چرا زمانی که این خودرو به قروه داده شد اما تحویل نگرفتند هم بی پاسخ مانده است!

حضور در خارج از محدوده شهری و حوزه استحفاظی هم برای آتش نشانان قروه ای مشکل ساز است و برای همین درخواست دارند که در بخش ها نیروی فعال و خودروهای لازم حضور داشته باشند.

وسایلی که خاک می خورند!

جدای از تمامی این موارد یکسری از وسایل و تجهیزات موردنیاز آتش نشانی براساس اطلاعات به دست آمده بدون استفاده در انبار مانده اند. یکی از این وسایل شیر آبگیری است که ۱۱ عدد وجود دارد اما در انبار خاک می خورند و سؤال اینجاست که چرا استفاده نمی شوند؟!

همچنین یک دستگاه خودرو آتش نشانی با تمامی تجهیزات لازم در بخش گنجی بدون استفاده خوابیده و اما نیروهای آتش نشانی بدون خودرو مانده اند! و نه خودرو را تحویل آتش نشانی می دهند و نه خود از ان استفاده می کنند.

در واقع ۳ سال پیش این خودرو برای بخش کاظم آباد با اعتبارات دهیاری خریداری کردند آن هم با تجهیزاتی که فقط یک نیروی حرفه ای آتش نشانی می تواند از آن ها استفاده کند. اما بعد از گذشت این مدت پیگیری ها نشان می دهد که خودرو بدون استفاده مانده و حتی تجهیزات داخل آن هم ناپدید شده و کسی هم خبر ندارد چه بر سرشان آمده است.

هرچند بهانه کمبود نیرو برای استفاده نکردن از خودرو آورده شده اما این سؤال پیش می آید که چرا با درخواست آتش نشانی که خودرو را با سایپا تعویض کنند موافقت نشده است تا استفاده مناسب از آن شود؟

به هر حال اینکه آتش نشانی قروه با امکانات ناچیز دست و پنجه نرم می کند ولی تعدادی از امکانات بدون استفاده مانده اند نه قابل قبول است و نه منطقی.

حق و حقوقی که پرداخت نمی شود

نیروهای آتش نشانی قروه مدت هاست که حق سختی و زیان آور بودن کار خود را آن طور که باید دریافت نمی کنند و تنخواهی را هم ندارند این در حالی است که در بودجه شهرداری مبلغی برای آتش نشانی در نظر گرفته می شود اما تخصیص داده نمی شود.

همچنین آن طور که «حسین بیگی» می گوید براساس قانون نیروهای آتش نشانی دو ساعت خواب دارند و ۴ ساعت کار اما در قروه این قانون اجرایی نمی شود، همین طور تعطیل کاری و جمعه کاری هم در قروه برای نیروها محاسبه نمی شود.

آسیب نیروهای تحمیلی

تعداد نیروهای آتش نشانی قروه ۲۳ نفر است اما در اصل ۹ نفر هستند که بار آتش نشانی را به دوش می کشند. «سعید حسن بیگی» ضمن گفتن این مطلب به معضلی تأمل برانگیز اشاره کرد. «وقتی نیروی آتش نشانی با ۹ نفر اهل فن کار می کند نشان می دهد که مابقی نیروها تحمیلی هستند و توانایی کار در این واحد را ندارند اما اینکه چرا این گزینه ها را به آتش نشانی تحمیل کرده اند باید بررسی شود.»

او البته به این نکته هم پرداخت که نیروهای تحمیلی از داخل مجموعه شهرداری هستند و در واحدهای دیگری بوده اند و این نیست که خارج از شهرداری آمده باشند.  

در واقع بررسی ها نشان می دهد که نیروهای خبره در آتش نشانی به واحدهای غیرمرتبط برده شده اند و نیروهای غیرمتخصص و ناکارآمد به آتش نشانی داده شده اند و همین می تواند معضل بزرگی را ایجاد کند.

با این وصف نیاز است که چارت آتش نشانی تغییر کند. چارتی که در حال حاضر شامل یک رئیس، دو کارشناس، دو مسئول ارتباطات، ۳ آتش نشان و ۳ راننده است.

بی انگیزگی و استعفایی که پذیرش نشد

«سعید حسن بیگی» از زمانی که به عنوان مسئول آتش نشانی قروه معرفی شده تا کنون حقوق مزایای پست سازمانی خود را دریافت نکرده است این یعنی او حق مسئولیت خود را نمی گیرد و این مسئله برای دیگر نیروها هم صدق می کند.

همه این مشکلات دست به دست هم دادند تا سایه بی انگیزگی به دل نیروهای آتش نشانی قروه بیافتد و مسئول این واحد اقدام به استعفا کند. «در سه مرحله استعفای خودم را تحویل دادم اما بار نخست که پذیرش نشد، بار دوم جاگیزین پیدا نشد و بار سوم هم خود اعضای تیم معترض شدند.»

«حسن بیگی» و تیمش کاسه صبرشان سرریز شده، با وجود همه این مشکلات می سوزند و می سازند اما اینکه تا به این میزان مورد بی مهری و بی تفاوتی قرار بگیرند را نه می پذیرند و نه تحمل می کنند.

هرچند مجموعه مسئولان به ویژه شهرداری و شورای شهر همیشه مدعی بوده و هستند که نهایت تلاش خود را برای آتش نشانی کرده اند اما آنچه در عمل مشاهده می شود خلاف این تلاش ها را می رساند ضمن اینکه باید گفت تنها تلاش کردن فایده ندارد بلکه باید اقدام شود.

در هر صورت چه اتفاقات تلخ گذشته و چه غفلت های کنونی در مجموعه مدیریت شهری همه و همه باعث شده تا این روزها صدای ناله های آتش نشانی قروه را شنید که آژیرکشان به سمت نامعلومی در حال حرکت است./

* گفت و گو: زیبا امیدی فر

شناسه خبر : 23905

این خبر رو هم ببینید

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی در کردستان افتتاح شد

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ ذیل عنوان شورای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 12 =