زمان و مکان دور بعدی مذاکرات هسته‌ای

در پایان مذاکرات هسته‌ای ژنو که از ۲۴ تا ۲۶ آذر (۱۵ تا ۱۷ نوامبر) در هتل پریزیدنت ویلسون برگزار شد، طرفین توافق کردند که در ماه آتی میلادی (ژانویه) بار دیگر بر سر میز مذاکرات بازگردند

زمان انتشار خبر: جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳ – ۱۲:۱۲
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبراز تسنیم، یک منبع نزدیک به تیم‌ مذاکره کننده روسیه اعلام کرد که دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در ژنو و قبل از 20 ژانویه برگزار می شود. وی همچنین گفت: فعلا قرار است که دور بعدی در سطح معاونان برگزار شود.
در پایان مذاکرات هسته‌ای ژنو که از 24 تا 26 آذر (15 تا 17 نوامبر) در هتل پریزیدنت ویلسون برگزار شد، طرفین توافق کردند که در ماه آتی میلادی (ژانویه) بار دیگر بر سر میز مذاکرات بازگردند.
مذاکرات ژنو را که اولین دور گفتگوها بین ایران و گروه 1+5 پس از تمدید توافق “برنامه مشترک اقدام” برای هفت ماه دیگر بود را می‌توان شروعی برای دستیابی به چارچوب‌های یک توافق کلی درباره برنامه هسته‌‌ای ایران دانست. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که طی همین نشست نتایجی ملموس بدست آید و باید منتظر ماند تا طی مذاکرات بعدی مشخص گردد که آیا دیپلمات‌ها می‌توانند تا ماه مارس (اواسط اسفند) به هدف اعلام شده یعنی تعیین چارچوب کلی توافق دست یابند یا باید چاره‌ای دیگر بیندیشند.
مذاکرات هسته ای ایران و 1+5
در پایان این دور از مذاکرات سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه کشورمان، تنها به اعلام زمان دور بعدی مذاکرات که در سطح معاونین برگزار خواهد شد، بسنده کرد.
سرگی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، هم تنها دیپلمات گروه 1+5 بود که درباره این گفتگوها اظهار داشت: “مذاکرات میان ایران و مذاکره کنندگان امیدوارکننده به نظر می‌رسد. این احتمال وجود دارد که توافق حاصل شود.” وی نیز به مانند عراقچی زمان مذاکرات بعدی را نیمه ژانویه اعلام کرده و اضافه نمود که مکان این مذاکرات توسط تهران هماهنگ خواهد شد.
 

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *