زنان؛ مهره سوخته یا عامل پیشرفت جامعه/ نشمیل قادری

سرویس کردستان- نشمیل قادری فعال مدنی با ارسال یادداشتی به کردپرس به بررسی وضعیت زنان و نقش آنان در مناسبات اجتماعی با تاکید بر استان کردستان پرداخته است.

کردپرس- زنان در سال های اخیر نقش موثری در تحولات اجتماعی و فرهنگی جامعه ایفا نموده اند و در عرصه هایی چون جنبش های علمی و اجتماعی پیشتاز بوده اند.
 
حضور گسترده زنان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و شوراها برای ایجاد شورانتخاباتی و انتخاب عقلانی دال بر این ادعاست، زنان با حضور و نقش آفرینی موثر و هدفمند خود در جهت تحقق مطالبات شهروندی خود بصورت عادلانه حرکت می کنند، هر چند با موانعی روبه رو هستند، اما آیا زنان مهره سوخته این انتخاباتند و حضورشان به خاطر جمع آوری آرا در یک بازه زمانی است و مجددا” به فراموشی سپرده خواهند شد و یا بستری برای استفاده از توانمندی های موثر و بالقوه آنان توسط دولت دوازدهم فراهم می شود؟
 
 اگر قرار است عدالت جنسیتی و تحقق حداقلی شعار رفع تبعیض جنسیتی در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار گیرد این امر باید بصورت شفاف اعلام،  و طرح های و قوانینی هدفمند تصویب شود که قابلیت اجرایی داشته باشد، صرف حضور یک یا دو زن و انتصاب آنها در سطح معاون  و مشاور  در سیستم اجرایی کشور نمی تواند دلیل بر تحقق این امر باشد و بیشتر رفع تکلیف است .
 
اگر دولت با  این قدرت اجرایی  نتواند این حق را برای زنان قائل شود چگونه می توان از جامعه ای با تکثر قومیت و فرهنگ  و ساختار سنتی برخی از خانواده ها، این انتظار را داشت که زنان نقش پررنگ تری در جامعه ایفا کنند؟ این مهم در مناطق محروم بالاخص استان کردستان نمود بیشتری داشته، به گونه ای که نه تنها زنان جایگاهی مناسبی در سیستم اجرایی دولت نداشته، بلکه تابحال برنامه  های مشخصی جهت توانمندی و حضور حداکثری آنان در جامعه تدوین نشده است. زنان کردستان نقش بسیار زیادی در کسب رای 73 درصدی دولت روحانی در کردستان داشته اند که نمی توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد. این حضور، مسئولیت دولتمردان را در برابر زنان بیش از گذشته سنگین تر نموده است. بررسی عملکرد و وضعیت مدیریتی استان در دوره های گذشته نشان می دهد که حضور زنان در سمت های مدیریتی و اجرایی استان بسیار کمرنگ بوده و صرف مشاور بانوان استاندار و فرماندار که غالبا” از کارمندان مجموعه بوده اند، نمی تواند انتظار آنان را برآورده کند.
 
در این راستا تدوین برنامه ای جامع و بلند مدت جهت استفاده از پتانسیل زنان کرد و کارآمد استان، انتصاب زنان  کرد اهل سنت در سمت معاون استاندار  و فرماندار و مدیران کل استانی، استفاده از مشاورین توانمند کرد در دستگاههای اجرایی، توجه بیشتر به گروه های غیر دولتی زنان کورد ( NGOها)، تلاش جهت رفع تبعیض جنسیتی، تدوین برنامه های توانمندسازی و حمایت های حقوقی و… از جمله مطالبات و خواسته زنانی است که دل در گروه توسعه و پیشرفت همه جانبه و آرمان های جامعه را دارند؛ که امید است با همت و اراده دولت و نخبگان و فعالان اجتماعی تحقق یابد.
 
کد خبرنگار: 10207
 
 
 
کد مطلب: 132914  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۴/۱۸  |  ساعت: ۳ : ۱۶

این خبر رو هم ببینید

«گل نساء» همچنان جایزه می گیرد

فیلم سینمایی «گل نساء» ساخته بلند کارگردان خوش آتیه و خوش ذوق کردستانی در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *