خانه / بانوان / زنان سرپرست خانوار و مشقت فراموش شده آنها  

زنان سرپرست خانوار و مشقت فراموش شده آنها  

ميزان مستمري ماهيانه اي که به زنان سرپرست خانواده تعلق مي گيرد حدود ۳۰ هزار تومان است و با وجود گرانی های امروز بسیار ناچیز است و به اندازه پول توجیبی یک دانش آموزدر خانواده ای مرفه نیست.
 

 
 
زن سرپرست خانواركسي است كه بدون حمايت يك مرد، سرپرستي خانواده را بر عهده  گرفته و مسئوليت اداره اقتصادي خانواده  را بر عهده دارد و شامل زنان بيوه، زنان مطلقه ، همسران مردان معتاد، همسران مردان زنداني، همسران مردان بيکار، همسران مردان مهاجر، زنان سالمند تنها ، دختران خود سرپرست و همسران مردان از کار افتاده و سالمند مي شوند.
 
ميزان مستمري ماهيانه اي که به زنان سرپرست خانواده تعلق مي گيرد حدود ۳۰هزار تومان  است و با وجود گرانی های امروز بسیار ناچیز است و به اندازه پول توجیبی یک دانش آموزدر خانواده ای مرفه نیست.
 
این در حالی است که سن زنان سرپرست خانوار در حال كاهش است و متاسفانه آمار زنان سرپرست خانوار زیر ۲۵سال به شدت درحال افزایش است و ۷۰درصد این زنان  زیر ۳۵سال هستند.
 
مسئله اقتصادی مهمترین مشكل زنان بیوه است و به علت فرهنگ و عرف ناصحیح در جامعه ما زنان سرپرست خانوار حتی اگر هم بخواهند سالم زندگی كنند شرایط اقتصادی  این اجازه را  به آن ها نمی دهد و دچار نوعی سو ظن نسبت به مردان می شوند.
 
زنان سرپرست خانوار مسائلی چون پیری ، از كار افتادگی و اختلالا ت روانی و افسردگی  را تجربه می کنند و بخشی از فساد و فحشا در جامعه به مشكلا ت زنان بی سرپرست برمی گردد و بخشی از این زنان به دلیل تامین مخارج زندگیشان دچار بزه می شوند.
 
به نظر می رسد زنان مطلقه در این شرایط اوضاع بسیار بدی دارند و هر چند امکان ازدواج دوباره برایشان وجود دارد اما ممکن است ازدواج های بعدی وضع بدتری را برای این زنان رقم بزند.
 
درحال حاضر هزاران زن سرپرست و بدسرپرست خانوار در کشور برای کسب لقمه نانی حلال برای فرزندان یتیمشان باید طعنه های بسیاری را  تحمل کنند و دست به انجام کارهای ناخواسته بزنند.
 
در برخی از خانواده‌ها با وجود اینکه مرد در خانه حضور دارد اما به دلیل ناتوانی جسمی، اعتیاد یا نداشتن کار مناسب برای خرج و مخارج زندگی زن به تنهایی باید بار مشکلات و تامین مخارج را به دوش بکشد.
 
زنان سرپرستي خانواده كه ‪ ۹درصد جامعه را تشكيل مي‌دهند نسبت به ساير زنان استرس بيشتري را تجربه كرده و در مقابل كيفيت زندگي پايين‌تري دارند و نداشتن امنيت شغلي خصوصا در مشاغل آزاد ، نبود روحيه مناسب و اعتماد و ترسيم آينده‌اي نامعلوم و گريز از بيان واقعيت زندگي شخصي، درنهايت منجر به‌انزوا و افسردگي  آنان شده است.
 
لازم به گفتن است که دولت‌ها توانايي پوشش همه جانبه زنان سرپرست  خانواده را ندارند ‌به همين دليل ايجاب مي‌كند كه سازمان‌هاي غیردولتی(NGO) تلاش بيشتري در اين راستا انجام دهند.
 
با اجراي برنامه های مرتبط با توسعه اجتماعي و حمايت هاي جدي و مالي دولت انتظار بر اين است که کليه افراد جامعه، بويژه زنان، از سطح زندگي و رفاه مناسب تري برخوردار شوند.
 
براي سرو سامان دادن به وضعيت اين زنان لازم است تعدد مراکز تصميم گيري مهار شود و از انجام فعاليت هاي موازي نهادهايي مانند کميته امداد و سازمان بهزيستي خودداري شود و کمک اصلي بايد در چارچوب توانمندسازي آنان مورد توجه قرار گيرد.
 
يکي دیگر از راههاي مهم در راستاي توانمندسازي زنان سرپرست خانوار، سوق دادن کمکها به آنها از سازمانهاي حمايتي به خدمات بيمه اي و اجتماعي است. اجراي طرح بيمه اجتماعي اين زنان، علاوه بر کمک به ارتقاي امنيت روحي و رواني اين زنان در اداره زندگي و کاهش دغدغه ها، مي تواند به عنوان پشتوانه محکمي براي حمايت از آنها در شرايط سخت آينده و در دوران کهولت و از کارافتادگي محسوب شود.
 

شناسه خبر : 20185

این خبر رو هم ببینید

«گل نساء» همچنان جایزه می گیرد

فیلم سینمایی «گل نساء» ساخته بلند کارگردان خوش آتیه و خوش ذوق کردستانی در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 1 =