زنان پیشمرگ کرد در جبهه جنگ با داعش

گردانی 500 نفره از زنان پیشمرگ کرد دوشادوش نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق در حال جنگ با داعش هستند

ناهید احمد رشید، فرمانده گردان 2 واحد 106 نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفت: این گردان ٥٠٠ نفرە زنان پیشمرگ در سال 1996 و بنا به دستور جلال طالبانی، دبیرکل اتحادیه میهنی تشکیل شد و از آن زمان تاکنون در چندین جبهه جنگ حضور داشته اند.
این فرماندە زن که دارای درجه سرتیپی است، گفت: این نیروها برای استفاده از سلاح هایی همچون دوشکا، خمپاره انداز و آر.پی.جی و سلاح های سبک مانند کلاشنیکوف و چندین اسلحه دیگر آموزش دیدەاند و در جبهه های جنگ به آسانی از این سلاح ها استفاده می کنند.
سرتیپ ناهید افزود: زنان پیشمرگ کرد در جبهه های جنگ، خود را کمتر از مردان نمی دانند و در جنگ ها شرکت کرده و خسارات فراوانی به دشمن وارد آورده و قربانی دادەاند.
وی اشاره کرد: آخرین جنگی که گردان ما در آن حضور داشت جنگ روستای بشیر در جنوب کرکوک بود که در آنجا با افراد مسلح داعش جنگیدیم.
این فرمانده، درباره زندگی خانوادگی این نیروهای پیشمرگ گفت: اغلب زنان پیشمرگ دارای فرزند هستند اما دوشادوش مردان در سنگرهای نبرد مشغول جنگ هستند و بعد از پایان وظایفشان نزد خانواده و فرزندانشان بازمی گردند.
ناهید احمد رشید درباره شمار این نیروها گفت: شمار نیروهای پیشمرگ در این گردان به 500 تن می رسد. آنها به صورت داوطلبانه به نیروهای پیشمرگ پیوسته اند.
ایوار نوزاد یکی از زنان پیشمرگ این گردان گفت: هنگامی که به نیروهای پیشمرگ پیوستم 15 سال داشتم. نگرانی من در دفاع از سرزمینم به حدی بود که درحالی که هنوز تحصیلاتم به پایان نرسیده بود به صفوف نیروهای پیشمرگ پیوستم.
گردان دو واحد 106 نیروهای پیشمرگ وابسته به اتحادیه میهنی است و از جانب هیرو ابراهیم احمد، بانوی اول عراق نظارت می شود و دفتر اصلی آن در نزدیکی شهر سلیمانیه است.
 
 
کد مطلب: 65322  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۶  |  ساعت: ۱۵ : ۱۴ – منبع: کرد پرس

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *