خانه / سیاسی / زنان پیشمرگ کرد در جبهه جنگ با داعش

زنان پیشمرگ کرد در جبهه جنگ با داعش

گردانی ۵۰۰ نفره از زنان پیشمرگ کرد دوشادوش نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق در حال جنگ با داعش هستند

ناهید احمد رشید، فرمانده گردان ۲ واحد ۱۰۶ نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفت: این گردان ٥٠٠ نفرە زنان پیشمرگ در سال ۱۹۹۶ و بنا به دستور جلال طالبانی، دبیرکل اتحادیه میهنی تشکیل شد و از آن زمان تاکنون در چندین جبهه جنگ حضور داشته اند.
این فرماندە زن که دارای درجه سرتیپی است، گفت: این نیروها برای استفاده از سلاح هایی همچون دوشکا، خمپاره انداز و آر.پی.جی و سلاح های سبک مانند کلاشنیکوف و چندین اسلحه دیگر آموزش دیدەاند و در جبهه های جنگ به آسانی از این سلاح ها استفاده می کنند.
سرتیپ ناهید افزود: زنان پیشمرگ کرد در جبهه های جنگ، خود را کمتر از مردان نمی دانند و در جنگ ها شرکت کرده و خسارات فراوانی به دشمن وارد آورده و قربانی دادەاند.
وی اشاره کرد: آخرین جنگی که گردان ما در آن حضور داشت جنگ روستای بشیر در جنوب کرکوک بود که در آنجا با افراد مسلح داعش جنگیدیم.
این فرمانده، درباره زندگی خانوادگی این نیروهای پیشمرگ گفت: اغلب زنان پیشمرگ دارای فرزند هستند اما دوشادوش مردان در سنگرهای نبرد مشغول جنگ هستند و بعد از پایان وظایفشان نزد خانواده و فرزندانشان بازمی گردند.
ناهید احمد رشید درباره شمار این نیروها گفت: شمار نیروهای پیشمرگ در این گردان به ۵۰۰ تن می رسد. آنها به صورت داوطلبانه به نیروهای پیشمرگ پیوسته اند.
ایوار نوزاد یکی از زنان پیشمرگ این گردان گفت: هنگامی که به نیروهای پیشمرگ پیوستم ۱۵ سال داشتم. نگرانی من در دفاع از سرزمینم به حدی بود که درحالی که هنوز تحصیلاتم به پایان نرسیده بود به صفوف نیروهای پیشمرگ پیوستم.
گردان دو واحد ۱۰۶ نیروهای پیشمرگ وابسته به اتحادیه میهنی است و از جانب هیرو ابراهیم احمد، بانوی اول عراق نظارت می شود و دفتر اصلی آن در نزدیکی شهر سلیمانیه است.
 
 
کد مطلب: ۶۵۳۲۲  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۶  |  ساعت: ۱۵ : ۱۴ – منبع: کرد پرس

شناسه خبر : 19063

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − ده =