خانه / اجتماعی / زنجیر تحریم را برمی داریم

زنجیر تحریم را برمی داریم

۲۴ خرداد دو سال پیش ملت ما مسیری را نشان داد که در آن همه اقوام متحد باشند و شیعه و سنی، کرد و ترکن و عرب و لر و همه و همه زیر پرچم اسلام و ایران دست به دست هم خواهیم داد برای توسعه ایران زمینمان

زمان انتشار خبر: یک شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ – ۱۱:۱۲
حجت الاسلام والمسلمین روحانی در نخستین برنامه سفر استانی دولت یازدهم به خراسان شمالی در ورزشگاه تختی بجنورد برای مردم سخنرانی کرد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت الاسلام والمسلمین روحانی امروز یکشنبه در نوزدهمین سفر استانی دولت یازدهم وارد بجنورد مرکز استان خراسان شمالی شد.
 
رئیس جمهور در جمع مردم استقبال کننده در ورزشگاه تحتی بجنورد، ضمن ابراز خوشحالی از همزمانی این سفر با ۲۴ خردادماه تصریح کرد: این سرود محلی که در آغاز مراسم اجرا شد، نشان می دهد که ۲۴ خرداد روز سرافرازی و خوشحالی مردم ایران است.
 
روحانی افزود: هر سه استان شمالی و رضوی و جنوبی افتخار دارند که زیر قبه و عنایت امام هشتم قرار دارند و علاوه بر آنها همه ملت ایران افتخار دارد که امام هشتم فخر همه ایرانیان و شیعیان جهان است.
 
رئیس جمهور با اشاره به فرارسیدن ماه مبارک رمضان، تصریح کرد: ماه رمضان ماه زدودن دل ها از انواع کینه ها و ماهی است که ملت ما از هر ماه دیگر در تقرب به خداوند و قران و معنویت بالاتر است. این ماه برای همه ما مبارک باد. ماه رمضان ماه اتصال و دوستی است.
 
 
روحانی با تاکید بر اینکه اختلافها باید کنار گذاشته شود، افزود: امروز دو سال از تشکیل این دولت و از روز آرا مردم به اعتدال و میانه روی می گذرد. دولتی که چشم اندازش امید است و برنامه اش تدبیر است روشش اعتدال خواهد بود. شما دو سال پیش حماسه ای در این روز آفریدید و با ۷۳ درصد مشارکت ثابت کردید که این ملت عاشق نظام و جمهوری اسلامی و مردم سالاری دینی است. و انتخاب خود را با صندوق آرا به جهانیان نشان می دهد.
۲۴ خرداد دو سال پیش ملت ما مسیری را نشان داد که در آن همه اقوام متحد باشند و شیعه و سنی، کرد و ترکن و عرب و لر و همه و همه زیر پرچم اسلام و ایران دست به دست هم خواهیم داد برای توسعه ایران زمینمان.
ما در ۲۴ خرداد دو سال پیش به همه اعلام کردیم که در این سرزمین ما به فرهنگ یکدیگر و افکار و سلیقه های یکدیگر احترام می گذاریم. آستانه تحمل را بالا و بالاتر می بریم. این جناح یا آن جناح، این حزب یا آن حزب، این لهجه و گویش یا آن لهجه و گویش، همه ما دنبال هدف واحدیم و آن پیشرفت همه جانبه ایران عزیز است. ما می خواهیم در این کشور بر رقبایمان، همسایگان و دیگر کشورهای درحال توسعه پیشی بجوییم.
 
 
 
رئیس جمهور اضافه کرد: روزی که این دولت کار خود را آغاز کرد از رشد خبری نبود. آمار نشان می داد که رشد در منفی ۷ درصد بود و این یعنی رکورد عمیق و حتی در سال ۹۲ باز هم رشد منفی بود. شما می دانید در شرایط رکود روز به روز تولید کاسته می شود و دست نیاز ما به بیگانه دراز می شود. اگر تولید کاسته شود حتی برای نان شب هم نیازمندیم تا گندم را از خارج وارد کنیم.
 
وی با اشاره به واردات گندم در سال های گذشته، گفت: ما امسال کمتر از سال های قبل گندم وارد کرده ایم و روی پای خود ایستاده ایم. ما در این مدت ۸ میلیارد دلار مواد غذایی کمتر وارد کردیم و این به آن معناست که ما درمسیر تولید حرکت کرده ایم.
 
رئیس جمهور بیکاری را بزرگترین مشکل کشور دانست و افزود: یا این همه جوان تحصیلکرده و لایق ما باید حرکتی از نو آغاز کنیم.
 
وی افزود: ای ملت قهرمان ایران، مردم خراسان شمالی، ای بجنورد قهرمان ما می توانیم کشور را در مسیر حرکت و توسعه قرار دهیم. دیگران آمده اند و بر پای ملت ما زنجیر نابجای تحریم انداخته اند و ما نخواهیم گذاشت این زنجیر ادامه پیدا کند. همه مردم بدانند هر مشکلی که برای این ملت هست ما دست به دست هم خواهیم داد، از ۲۴ خرداد ۹۲ به جلو و با اتحاد و با یگانگی و وحدت و انسجام ملی و با هدایت مقام معظم رهبری و اتکال به خداوند و توجهات به امام هشتم مشکلات را حل می کنیم.
 
 
روحانی با اشاره به پرداخت هزینه های اضافه برای خرید و واردات کالاها به کشور، تصریح کرد: آنهایی که می گویند تحریم مهم نیست، گویی از جیب مردم بی خبرند. آنها می گویند ما در مقابل بیگانگان نباید بایستیم، آنهایی که می گویند ما در برابر ۱+۵ با قامتی ایستاده نباید بنشینیم گویی از زندگی مردم بی خبرند. ما به حول قوه الهی با هدایت های رهبری معظم انقلاب و شما مردم بزرگ هم در داخل ایران غنی سازی خواهیم کرد و هم چرخ اقتصاد را به حرکت در می آوریم.
وی افزود: ما در ۲۲ ماه گذشته صدها هکتار زمین کشاورزی را تحت آبیاری قطره ای قرار داده ایم و فقط در خوزستان ۱۷۷ هزار هکتار زمین مجهز شده و در همین استان خراسان شمالی ۶۰ میلیارد تومان برای مدرن کردن کشاوری هزینه خواهد شد.
ما نخواهیم گذاشت با فشار دشمن قامت رشید ملت بزرگ ایران ذره ای در برابر دشمنان خم شود. علیرغم همه فشارها ما تحول بزرگ در سلامت شاهد هستیم. در طول یک سال گذشته بیش از ۳۹۰۰ پزشک متخصص به استان های محروم اعزام کرده ایم که این پزشکان در ۲۴ ساعت در این مناطق حضور دارند.
 
روحانی تصریح کرد: این دولت ننشسته است تا تحریم ها برطرف شود و از روز آغاز دولت در شرایط تحریم برای رفاه مردم قدم برداشته است و برخواهد داشت.
 
ما در شرایط تحریم به فکر دریاچه های خشک، رودخانه های بزرگ، آلودگی بنزین و گازوئیل و قطار سریع السیر افتادیم، تاکید کرد: ما از تحریم نمی هراسیم اما با تحریم مبارزه می کنیم. ما تحریم را به حول قوه الهی و با کمک شما مردم لغو خواهیم کرد.
ما در همان مرکزی که بناحق علیه ما تحریم وضع کردند، یعنی در سازمان ملل و شورای امنیت، تحریم ها را لغو می کنیم. ما در تهران و بجنورد و این گوشه و آن گوشه نمی نشینیم شعار بدهیم و به همانجا که تحریم ها وضع شده خواهیم رفت و تحریم ها را لغو خواهیم کرد.
ما ملتی می خواهیم که همانطور که به ارزش هایش و معنویتش احترام می گذارد، شاد و سرحال هم باشد. وقتی در همین استادیوم نام امام هشتم می آید، مردم خوشحال می شوند، اگر قطعه موسیقی اجرا شود اشکال دارد؟ مگر ما با شادی و نشاط مردم مخالفیم؟ ما به روزش خوشحالی می کنیم و به روزش هم اشک می ریزیم. ۱۹ و ۲۱ رمضان اشک می ریزیم و ۱۵ رمضان شادی می کنیم. ما ملت رشید و شادی هستیم. موسیقی، فرهنگ و ادب و شعر از ایران و خراسان شمالی عزیز به کل منطقه آسیای مرکزی و قفقاز رسوخ کرده است. ما هم شادی ملت را می خواهیم و هم اشتغال و هم رونق اقتصادی را می خواهیم و سانتریفیوژ را هم می خواهیم.
 
وی افزود: ما برای احقاق حقمان قیام کردیم و حضور امروز شما یادآور روزی است که قبل از انتخابات ۲۴ خرداد به بجنورد عزیز شما آمدم. چه اجتماع بزرگ و شکوهمندی. البته جایگاهی که من آن روز ایستاده بودم پایه هایش شکسته شد اما سخنرانی آن روز ادامه یافت و آن روز من بجنورد شاد و خراسان شمالی قهرمان را دیدم.
طرح های مختلفی در سال ۹۴ و ۹۵ و برخی از آنها در اوائل سال ۹۶ انشاالله با حمایت مردم و تلاش مسئولان اجرایی خواهد شد. اولینش تکمیل بزرگراه بجنورد به جنگل گلستان است. این مسیر ۲۵۰ کیلومتری نیاز به ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد.
برای ۶۶۰ کیلومتر راه های روستایی، برنامه های ترمیم با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
طرح مهم راه آهن بجنورد – اسفراین – جوین هم اعتبار بسیار سنگینی نیاز دارد و هزار میلیارد تومان لازم دارد. ما این کار را ادامه خواهیم داد. مسیر اسفراین تا جوین که ۵۰ میلیارد تومان لازم دارد تا ۹۵ کامل خواهد شد و بقیه آن هم از صندوق توسعه ملی ۳۰۰ میلیون دلار وام برداشت می شود تا قسمت اعظم این طرح در دولت یازدهم عملیاتی شود.
 
همچنین ۱۳ نقطه حادثه خیز نیز ترمیم خواهد شد و فرودگاه بجنورد با ۳۰ میلیارد هزینه امسال تکمیل خواهد شد.
 
تکمیل بیمارستان بجنورد، بخش سوختگی، بیمارستان شیروان، بیمارستان جاجرم و گرمه از دیگر برنامه های دولت است که رئیس جمهور در سخنرانی خود به آنها اشاره کرد.
 
همچنین،  گازرسانی به مناطق باقی مانده، نوسازی و تکمیل مدارس، طرح آب رسانی، احداث دو سد، طرح های فاضلاب، ایجاد مجتمع های آب رسانی، تاسیس واحد جدید پتروشیمی، تکمیل دو پست برق جاجرم و بجنورد، احداث استادیوم و چهار هتل نیمه تمام نیز سایر برنامه های دولت در خراسان شمالی است.

شناسه خبر : 7551

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =