«زیویه» نماد فرهنگ و تمدن کردستان است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: قلعه باستانی «زیویه» نماد فرهنگ و تمدن این استان است که می‌طلبد برای معرفی آن به مردم جهان، تلاش‌های مضاعفی صورت بگیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سقز، رسول اشتودان عصر امروز در جلسه شورای اداری شهرستان سقز که در پایگاه میراث فرهنگی زیویه و کرفتو برگزار شد، اظهار کرد: امروز ناگزیر هستیم که برای حفاظت از آثار تاریخی، انجمن‌هایی را تشکیل دهیم.
وی با بیان اینکه بر اساس مطالعات هم‌اکنون شناخت کافی از زیویه وجود دارد، تصریح کرد: بایستی تلاش کنیم تا این اثر به جهان معرفی شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: قلعه باستانی زیویه نماد فرهنگ و تمدن استان کردستان است که می‌طلبد برای معرفی آن به مردم جهان، تلاش‌های مضاعفی صورت بگیرد.
فرماندار ویژه شهرستان سقز هم با عنوان اینکه، زیویه به فراموشی سپرده شده است، هدف از برگزاری جلسه شورای اداری در جوار این اثر مهم تاریخی را توجه کردن به  آن عنوان کرد.
علی‌اکبر ورمقانی خطاب به مدیرکل میراث فرهنگی کردستان گفت: در صورتی که طرح مناسب و قابل توجیهی برای جذب بیشتر گردشگر و حمایت از این اثر ارائه شود، اعتباری از 2 میلیارد تا 5 میلیارد ریال به میراث فرهنگی برای هزینه در آن اختصاص خواهد یافت.
وی همچنین از پیگیری‌های سرپرست پایگاه زیویه برای جذب اعتبار برای تپه باستانی زیویه تقدیر کرد.
محسن بیگلری نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی هم نبود امکانات زیرساختی را از مشکلات عدم علاقه‌مندی گردشگران برای بازدید از این اثر برشمرد و خواستار توجه بیشتر به آن شد.
سرپرست پایگاه میراث فرهنگی زیویه و کرفتو هم در سخنانی خواستار در نظر گرفتن اعتباراتی برای آماده‌سازی زیرساخت‌هایی چون پارکینگ و راه دسترسی به قلعه زیویه شد.
علی هژبری عنوان کرد: بایستی در کنار پایگاه زیویه که در روستا قرار دارد، موزه‌ای ایجاد شود که مولاژ آثار زیویه ساخته و در آن به نمایش گذاشته شود.
در این جلسه حکم استاندار کردستان به فرماندار شهرستان سقز به عنوان رئیس انجمن‌های میراث فرهنگی این شهرستان اعطا شد.
همچنین کتاب عاج‌های زیویه اثر مارتین چارلزورث ترجمه ناهید دهقان که توسط انتشارات ایران نگار چاپ شده است، رونمایی شد.
در این جلسه جمعی از اعضا در سخنانی خواستار توجه بیشتر به آثار تاریخی سقز از جمله معرفی بیشتر آثار تاریخی به مردم و نامگذاری مکان‌های فرهنگی و خیابان‌های سطح شهر سقز به نام این آثار شدند.
گفتنی است قبل از برگزاری شورای اداری اعضا از تپه باستانی زیویه و غار جوار آن بازدید کردند.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *