خانه / اجتماعی / ساختار شوراها فسادخیز است/ مطالبات استان کردستان در شورای عالی استان ها مطرح نمی شود

ساختار شوراها فسادخیز است/ مطالبات استان کردستان در شورای عالی استان ها مطرح نمی شود

خالد توکلی فعال نام آشنای کردستان گفت: اینکه فساد مالی در نهاد شوراها بسیار روی می دهد مربوط به ساختار آن است که ابهامات قانونی، نهادینه نشدن دموکراسی و رفتارهای انتخاباتی و انتظاراتی که از اعضای شورای شهر وجود دارد در این مسئله دخیل است.

خالد توکلی در گفت و گو با خبرنگار کُردپرس، توضیح داد: اینکه شوراهای شهر دچار فساد مالی می شوند علل مختلفی دارد بخشی از آن به این مسئله مربوط است که دموکراسی در جامعه ما نهادینه نشده است و معمولا انتخابات در هر سطحی باشد احتیاج به نهادهای دیگری دارد مانند احزاب و رسانه های مستقل دارند که اگر این نهادها نباشند انتخابات نمی تواند منجر به اهداف دموکراتیک شود.

او ادامه داد: یک دلیل دیگر آن وجود ابهام در قانون است که این ابهامات قانونی باعث می شود نهادهای انتسابی در مقابل نهادهای انتخابی مانند شوراها حاضر نباشند امتیازی بدهند. در حقیقت نهادهای انمصابی در جامعه ما به دلایل مختلف خود را بالاتر از نهادهای انتخابی می دانند بنابراین چندان حاضر نیستند به نهادهای انتخابی امتیاز و یا بهایی بدهند و به حرف های آنها گوش دهند لذا این نهادهای انتخابی هم شاید به این دلیل که توانایی ندارند، نمی توانند با مردم چندان ارتباط بگیرند و اقداماتی که انجام می دهند را اعلام کنند.

توکلی، یکی دیگر از عوامل را مربوط به رفتارهای انتخاباتی و انتظاراتی که مردم از اعضای شورای شهر دارند، دانست و گفت: مردم به جای اینکه انتظارات و اهداف دموکراتیک را پیگیری کنند به دنبال حل مشکلات خود هستند و به دنبال کسانی هستند که بتواند آنها را استخدام کند در نتیجه شوراها تاکنون نتوانسته اند مانند نهادی دموکراتیک و تقویت کننده دموکراسی عمل کنند.

این استاد دانشگاه درباره راهکار برون رفت نهاد شوراها از اینگونه مسائل و جلب دوباره اعتماد عمومی توضیح داد: برای مبارزه و مقابله با فساد گسترده ای که امروز در جامعه وجود دارد، باید عزمی جدی به وسیله قوه قضاییه به وجود بیاید تا بتواند این اعتماد را به جامعه برگرداند در عین حال به رسانه ها و احزاب هم اجازه داده شود در این زمینه ابتکار عمل را به دست گیرند که در این صورت هم می توان به جلب اعتماد عمومی امیدوار بود. همچنین ابهام زدایی در قوانین شود که البته این اقدامات برای دوره ششم شاید دیگر قابل انجام نباشد اما برای دوره های بعد باید به صورت برنامه ای دراز مدت بر روی آن کار و فرهنگسازی شود و با فساد مبارزه شود.

توکلی تاکید کرد: ویژگی های شخصی افرادی که انتخاب می شوند نمی تواند چندان تاثیرگذار باشد به دلیل اینکه ساختارها در رفع فساد تاثیرگذارتر هستند. هرچند صداقت و شفافیت افراد منتخب بی تاثیر نیست و ارتباط مستمر و مداوم با احزاب و مردم هم می تواند تا حدی تاثیرگذار باشد اما تخصص و مدرک تحصیلی تاثیری ندارد مهم این است که صادقانه عمل کنند و مشورت پذیر باشند و با گروه های مختلف جامعه مشورت کنند.

این جامعه شناس کردستانی با بیان اینکه ویژگی های عمومی مهمتر از ویژگی های اختصاصی است، افزود: افرادی که در شوراها انتخاب می شوند شفافیت در رفتارشان وجود ندارد، انتظارات مردم هم در همین حد است که چند نفر را استخدام کنند بنابراین بخشی به ویژگی های فردی این افراد مربوط است که آیا می توانند  حوزه کاری خود را گسترش دهند و بخشی دیگر هم به ابهام قانون مربوط است.

شورای عالی استان ها در کردستان ضعیف عمل کرده است

او درباره شورای اسلامی استان کردستان گفت: نمی توان حکمی کلی برای تمام شوراهای شهر صادر کرد اما انطوری که من اطلاع دارم شورای شهر سنندج خوب عمل کرده شاید به این دلیل که مرکز استان است بودجه بیشتری برای آن در نظر گیرند اما اگر استانی به ان نگاه کنیم متاسفانه مطالبات استانی در شورای عالی استان ها چندان مطرح نشده و ضعیف عمل کرده و مطالبات مردم استان به گوش مسئولان نرسیده و اطلاع رسانی درستی هم در این زمینه نشده اینکه چه اقداماتی انجام داده اند یا چه اقداماتی انجام نداده اند.

شناسه خبر : 24605

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =