سازمان همکاری اسلامی به اداره وزارت خارجه عربستان تبدیل شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه موضوع حج را در اولویت پیگیری های دستگاه سیاست خارجی نام برد و گفت: متاسفانه سازمان همکاری اسلامی به یکی از ادارات وزارت خارجه عربستان تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به سؤالی در خصوص گزارش اخیر وزارت خارجه آمریکا و ادعای‌ حمایت ایران از تروریسم، اظهار کرد: گزارش اخیر ایالات متحده آمریکا، گزارش بی‌اعتباری است به دلیل اینکه یک دستورالعمل ایدئولوژیک را پاکنویس و بدیهی‌ترین واقعیت‌ها را در آن لحاظ نکرده‌اند.
وی افزود: واقعیت این است که جمهوری اسلامی بزرگترین قربانی تروریسم است و بیش از ۱۷ هزار تن از مردم ایران قربانی عملیات‌های تروریستی گروه‌هایی شده‌اند که متأسفانه تحت حمایت کشورهای غربی از جمله آمریکا بوده و هستند.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: عالم و آدم می‌داند که جمهوری اسلامی در حال حاضر جلودار و پیشتاز مبارزه با جریان‌های تروریستی، افراطی و تکفیری است که امنیت منطقه و جهان را تحت مخاطره قرار داده است. وقتی بدیهی‌ترین مسائل در این گزارش‌ها مورد لحاظ قرار نمی‌گیرد، عملاً کمترین اعتباری برای آن باقی نمی‌ماند.
جابری انصاری تصریح کرد: این گزارش‌ها به شدت سیاست‌زده و تابعی از نوع رابطه آمریکا با کشورهای مختلف جهان است، در حالی که تروریسم به عنوان یک مسئله تهدیدکننده برای امنیت جهان باید به صورت مجرد و بدون لحاظ اختلافات و دعواهای سیاسی مورد توجه قرار بگیرد و رویارویی با آن در دستور کار جامعه بین‌الملل باشد.
وی گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تروریسم بر مدار مسائل راهبردی و استراتژیک کشور ادامه پیدا می‌کند. توافق هسته‌ای نیز تأثیری بر سیاست کلان جمهوری اسلامی ندارد چرا که نظام ما، سیاست‌های خود را بر اساس اصول کلی سیاست خارجی کشور در زمینه‌های مختلف و واقعیت‌های موجود اتخاذ می‌کند.
وزارت خارجه تابع تصمیم هیئت عالی نظارت بر برجام است
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی در خصوص تهدید شرکت ایرباس به لغو قراردادهای بسته شده با ایران به دلیل فشارهای آمریکا و واکنش ایران نسبت به سنگ‌اندازی‌ها و نقض عهدهای آمریکا در موضوع برجام، خاطرنشان کرد: سیاست ما بر اساس اصول کلی سیاست خارجی کشور، پیگیری منافع ملی است. موضوع نقض برجام در هیأت عالی نظارت بر برجام تصمیم‌گیری خواهد شد و مجموعه تحولاتی که در جریان است، از سوی وزارت خارجه و دیگر دستگاه‌ها به این هیأت انتقال داده می‌شود.
جابری انصاری افزود: وزارت امور خارجه به عنوان یک نهاد حاکمیتی و مجری سیاست خارجی کشور، تابع تصمیمات هیأت عالی نظارت بر برجام خواهد بود. امروز مسئله اجزای مختلف تحریم و ارتباطات بانکی در جریان بوده و یکی از اولویت‌های سیاست خارجی کشور محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: مجموعه تحرکات دیپلماتیک و ارتباط با دیگر کشورها در جهت اجرای تعهدات طرف مقابل در موضوع برجام انجام می‌شود. این مسیر به صورت طبیعی طی خواهد شد و هر گونه تصمیم‌گیری در آینده در خصوص برجام بر اساس واقعیت‌ها و روند تحولات از سوی مراجع عالی کشور اتخاذ خواهد شد و وزارت امور خارجه اجرای آن را بر عهده می‌گیرد.
عربستان از تروریسم بعنوان ابزار تحقق اهدافش استفاده می کند
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه واکنش ایران به سیاست‌های تنش‌آفرین عربستان چه خواهد بود و تا چه زمانی جمهوری اسلامی قصد خویشتن‌داری دارد؟ گفت: سال‌هاست عربستان سعودی استفاده از تروریسم را به عنوان یک ابزار برای تحقق اهداف سیاسی خود در دستور کار دارد و بخش مهمی از گسترش‌ جریان‌های تکفیری در منطقه و جهان و تهدیدی که متوجه امنیت منطقه و جامعه بین‌الملل است، در نتیجه سیاست مستمر و دنباله‌دار سعودی‌ها در حمایت لجستیکی و پشتیبانی سیاسی و مادی و ایدئولوژیک از جریان‌های تروریستی به وجود آمده است.
جابری انصاری ادامه داد: واقعیت این است که اگرچه در ظاهر این اقدامات می‌تواند به شکل ابزاری در خدمت کشوری مانند عربستان باشد، اما این مسئله یک اقدام کوتاه‌مدت بوده و گسترش جریان‌های تروریستی تهدیدات اساسی را متوجه خود عربستان و همه کشورهای دیگری که از تروریست‌ها حمایت می‌کنند، خواهد کرد.
ایران پیشتاز مبارزه با تروریسم
جابری انصاری در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه موضع ایران در قبال گزارش اخیر آمریکا و تکرار اتهامات آن کشور علیه ایران چیست؟ افزود: اتباع جمهوری اسلامی ایران قربانی عملیات های تروریستی شدند که متاسفانه تحت حمایت کشورهای غربی به اعمال خودشان ادامه می دهند.
وی ادامه داد: از سویی دیگر همه می دانند که ایران پیشتاز رویارویی با جریان های تروریستی است که امنیت منطقه و جهان را تحت الشعاع قرار داده اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: وقتی بدیهی ترین مسائل در چنین گزارش هایی مورد توجه قرار نمی گیرد، کمترین اعتباری برای آن باقی نمی ماند.
جابری انصاری تاکید کرد: این گزارش ها به شدت سیاست زده است و تابعی از روابط آمریکا با دیگر کشورهاست.
وی گفت: موضوع تروریسم باید جدای از اختلافات و دعواهای سیاسی مورد توجه قرار گیرد و رویارویی همه جانبه با آن در دستور کار جامعه بین الملل قرار گیرد.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سیاست های راهبردی خودش را در مساله هسته ای، تروریسم و سیاست خارجی ادامه خواهد داد، افزود: این قبیل گزارش ها تاثیری در سیاست های کلان جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت.
موضوع حج در اولویت پیگیری های دستگاه سیاست خارجی
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه‌ آیا ایران درخواستی جهت رسیدگی به مسئله کارشکنی عربستان در خصوص حج ارائه کرده است یا نه؟ اظهارداشت: عربستان با سیاست اخیر خود بر خلاف فقیه تعهدات دولت میزبان حج جهت فراهم کردن امنیت و خدمات به حجاج ما و مسائل اجرایی دیگر راه فریضه واجب حج را به روی حجاج ایرانی بسته است.
سازمان همکاری اسلامی به اداره وزارت خارجه عربستان تبدیل شده
وی ادامه داد: متاسفانه سازمان همکاری اسلامی به نحوی به یکی از ادارات وزارت خارجه عربستان تبدیل شده و طرح اعتراض به آن معلوم نیست که نتیجه ای را در پی داشته باشد.
جابری انصاری تاکید کرد: موضوع حج و کارشکنی سعودی ها در اولویت پیگیری های دستگاه سیاست خارجی است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه چشم انداز سیاست خارجی را با توجه به تجارب پیشین چگونه ارزیابی می کنید؟ اظهارداشت: سیاست خارجی برای همه کشورها ترکیبی از فرصت ها و چالش ها را در برابر آنها قرار می دهد، به ویژه کشورهایی که توجه بیشتری به مسائل بین المللی دارند در معرض فرصت ها و چالش های بیشتری قرار می گیرند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خلاء اتفاق نمی افتد و مثل همه کشورهای دیگر در محیطی واقعی پیگیری می شود.
جابری انصاری افزود: آنچه در دستور کار ما قرار دارد استفاده حداکثری از فرصت های فراروی سیاست خارجی بوده برای افزایش فضای زیستی کشور در محیط منطقه ای و بین المللی البته با چالش های اساسی و جدی هم مواجه بودیم که تلاش شده با مدیریت صحیح و فعالیت درست، زمینه مهار بحران ها و چالش ها فراهم شود.
وی گفت: به نظر می رسد دولت و سیاست خارجی ما به طور نسبی موفقیت های خوبی داشته است.
وی در خصوص دیپلمات های زندانی ایران در لبنان گفت: دیپلمات های ایران توسط متحدان رژیم صهیونیستی در لبنان ربوده شدند و بر اساس گزارش های ما در اختیار آن رژیم قرار گرفته اند. بنابراین از دیدگاه ما مسئولیت ۴ دیپلمات ربوده شده متوجه رژیم صهیونیستی می باشد.
از ثبات در افغانستان استقبال می کنیم
جابری انصاری با اشاره به موضوع افغانستان اظهارداشت: سیاست ثابت ما کمک به پیشبرد روند صلح و آرامش در کشور همسایه افغانستان است و از هرگونه اقدام آن دولت به منظور ثبات و آرامش در کشور افغانستان استقبال می کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که چه مواردی در پیشروی ارتش عراق در عملیات آزادسازی فلوجه نقش داشته است؟ افزود: حتماً عنصر اساسی در رویارویی با تروریسم در عراق و دیگر کشورها، اتحاد ملی علیه تروریست ها است.
وی با اشاره به استفاده برخی بازیگران منطقه ای از تروریسم در منطقه افزود: آنها در جهت بهم پاشیدن اتحاد و انسجام ملی در کشورها عمل می کنند.
جابری انصاری تاکید کرد: هرچه اتحاد ملت ها و دولت ها بیشتر باشد، احتمال موفقیت اقدامات علیه تروریسم بیشتر می شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این موضوعی است که ما همواره در رایزنی های دیپلماتیک خود با گروه های مختلف عراقی مطرح کرده ایم و آنچه در حال حاضر در عراق در جریان است، موفقیتش به طور طبیعی با موضوع اتحاد ملی مرتبط است.
وی در خصوص موضع جمهوری اسلامی ایران درباره تکرار ادعای برخی کشورها در مالکیت جزایر سه گانه اظهارداشت: موضع ایران ثابت است و جزایر سه گانه متعلق به ایران و جزء جدایی ناپذیر این کشور است و سروصداهای رسانه ای تاثیری در این واقعیت نخواهد داشت.
جابری انصاری تاکید کرد: این مسائل هیچ تغییری در حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت.
گفتگوی رسمی میان ایران و عریستان صورت نگرفته است
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که گفته می شود میان ایران و عربستان از طریق غیر رسمی در خصوص مسائل منطقه ای رایزنی هایی شده است، اظهارداشت: اینکه گفتگوهایی میان برخی اتباع ایرانی با عربستان انجام می شود، ممکن است در هر اجلاسیه ای اتفاق بیفتد.
وی با اشاره به اینکه ما با عربستان قطع رابطه نکرده ایم و آنها یکطرفه این کار را انجام داده اند، افزود: اینکه گفتگویی رسمی میان دو کشور در جریان باشد، چنین چیزی وجود ندارد.
جابری انصاری در خصوص آخرین وضعیت قرارداد ایرباس با ایران اظهارداشت: پس از برجام، مجموعه توافقات اقتصادی با کشورهای مختلفی انجام شده که یکی از آنها با ایرباس بوده است و این موضوع در حال پیگیری است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: موضوع قرارداد فوق در دستور پیگیری وزارت امور خارجه است ولی جزئیات آن را سازمان هواپیمایی کشور می تواند در اختیار بگذارد.
دستاوردهای سفر ظریف به 4 کشور اروپایی
وی در خصوص سوالی در باره سفر اخیر ظریف به کشورهای اروپایی اظهارداشت: در این دوره از سفر به اروپا به همراه وزیر امور خارجه، هیئت اقتصادی بزرگی هم بود که در هر ۴ کشور همایش اقتصادی توسط اتاق بازرگانی ایران با همکاری طرفهای مقابلش انجام شد.
جابری انصاری ادامه داد: رایزنی هایی بین بازرگانان دو طرف انجام شد و توافقات اولیه ای در این خصوص صورت گرفت. یکی از دستور کارهای اساسی همایش های اقتصادی در آن سفر، نشست های ویژه بانکی برای تسهیل و ارتباطات و تعاملات بانکی بین طرف ایرانی و طرف های مقابل بود که موفقیت های نسبی هم اتفاق افتاد که در حال پیگیری است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در بیانات اخیر رهبری در موضوع بدعهدی آمریکائی ها مجدداً تاکید شده، چرا وزارت خارجه و دولت با توجه به این امربرجام را یکطرفه متوقف نمی کند؟ اظهارداشت: وزارت امور خارجه جزئی از نهادهای حکومتی است و ما نه مذاکره را و نه هیچ یک از مراحل پیگیری برجام را بدون اجازه نهادهای عالی حکومتی انجام نداده ایم.
وی افزود: هیئت عالی نظارت بر اجرای برجام توسط رهبر شکل گرفته است و دستور کار مشخص آنها بررسی و رصد مستمر روند تحولات مرتبط به برجام و جمع بندی و ارائه گزارش آن به رهبر معظم انقلاب است.
جابری انصاری ادامه داد: حق طبیعی جریان های منتقد است که نظرات خودشان را بیان کنند و این حق محفوظ است اما آنها نمی توانند بر دولت تکلیف کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: دولت بر اساس چارچوب های قانونی و بر اساس دستورات مراجع عالی حاکمیتی به سیاست های خود ادامه خواهد داد.
وی با اشاره به گزارش سازمان ملل در مورد ائتلاف عربستان و تجاوز آن کشور به یمن که آن را جنایت جنگی دانسته افزود: از ابتدای جنگ خانمان سوزی که در ملت یمن تحمیل شد، همیشه گفتیم که عربستان سعودی و به اصطلاح ائتلافی که به رهبری آن کشور در جنگ با یمن است، مداوم در حال نقض روزمره و آشکار قوانین بین المللی ناظر بر جنگ ها است.
جابری انصاری ادامه داد: کشتار پی در پی زنان و کودکان و هدف قرار دادن اهداف مسکونی و غیر نظامی، از موارد نقض صریح قوانین بین المللی ناظر بر جنگ است و گزارش اخیر دبیر کل سازمان ملل هم تائید بر این واقعیت آشکار است.
جابری انصاری در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه موضع ایران در قبال اعتراض وزارت امور خارجه سوریه به سازمان ملل از سه کشور عربستان، ترکیه و قطر در خصوص حمایت از تروریست ها چیست، افزود: گسترش بحران در سوریه و تبدیل آن به یک جنگ خانمان سوز که همه موجودیت آن کشور را تهدید می کند، به دلیل مداخله گسترده برخی کشورهای خارجی و استفاده ابزاری از تروریست ها برای تحقق اهداف سیاسی از سوی برخی بازیگران منطقه ای و بین المللی اتفاق افتاده است.
وی افزود: تشدید این بحران داخلی که می توانست در مجراهای قانونی خودش دنبال شود به دلیل دخالت های خارجی گسترش یافت و این حق دولت سوریه است که اعتراض خودش را به مراجع قانونی اعلام کند.
تکذیب نامه محرمانه ظریف به موگرینی
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به خبر ارسال نامه محرمانه از طرف خانم موگرینی به ظریف که در رسانه ها مطرح شده بود، گفت: دروغ را هر چه بزرگتر بگویند کسی تردیدی در دروغ بودن آن نمی کند.
جابری انصاری تاکید کرد: نه نامه ای مطرح بوده و نه محتوایی طبق آنچه گفته شده واقعیت داشته، در کل و از اساس این خبر کذب است.
وی  ادامه داد: با جعل خبر، جریان سازی و دروغ گویی امکان تغییر واقعیت وجود ندارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که خبر لغو تبادل آب سنگین ایران به آمریکا صحت دارد، اظهار داشت: مطابق برجام ایران می بایست آب سنگین خودش را در بازارهای بین الملل به معرض فروش بگذارد که این تعهد ایران بوده و این کار را هم انجام داده است.
جابری انصاری تاکید کرد: آنچه ما مطابق برجام متعهد به انجام آن بوده ایم انجام شده و تفاسیر بیشتر را هم در خصوص معامله آب سنگین ایران به آمریکا حسب موضوع سازمان انرژی اتمی اعلام خواهد کرد.
برجام یک توافق بین المللی است و تنها مربوط به آمریکا نیست
وی به سوال دیگری مبنی بر اینکه موضع ایران در خصوص اینکه ترامپ کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا گفته اگر رئیس جمهور شوم برجام را لغو خواهم کرد، چرا که چنین چیزی را قبول ندارم، چیست، اظهار داشت:این امر امکان ندارد و آن فرد هم خودش این را می داند ولی بر اساس اقتضائات کمپین تبلیغاتی برخی مواقع مطالبی را می گوید که به آمریکا ارتباط پیدا می کند و به ما ربطی ندارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تاکید کرد: آنچه مربوط به ما است این است که برجام توافقی بین المللی است و تنها میان ایران و آمریکا نبوده و طرف های دیگری هم وجود دارند و آمریکا باید خودش را متعهد به توافقات بین المللی بداند.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *