سالی ۳۰ فرآورده جدید دارویی

رییس سازمان غذا و دارو : به طور میانگین سالانه ۳۰ داروی جدید که سابقه تولید ندارد یا وارداتی بوده است در کشور تولید می شود

۱۳۹۳۱۱۲۵ – ۲:۳۹ PM
به گزارش واحد مرکزی خبر؛ دکتر رسول دیناروند در مراسم معرفی داروهای جدید تولید داخل گفت: امروز 12دارو در20 شکل دارویی، محصول هشت شرکت داخلی برای بیماران صعب العلاج، ام اس، دیابت و قلبی عروقی وارد داروخانه های کشور شد.
 
معاون وزیر بهداشت با اشاره به داروهای بیماران ام‌ اس که از اهمیت زیادی برخوردار است، تاکید کرد: در سال 92، 24 هزار و 500 بیمار مبتلا به ام اس دارو دریافت کرده‌اند که این تعداد در سال 93 به 29 هزار بیمار افزایش یافته است.
 
وی با اشاره به این که در شش ماه نخست امسال افزایش قیمت دارو نداشتیم گفت: تصمیم دولت در مهار تورم و همچنین تصمیم وزارت بهداشت برای مهار هزینه های سلامت سبب شد که از افزایش قیمت دارو جلوگیری شود.
 
دکتر دیناروند با اشاره به این که امسال بیشترین آمار صادرات دارو را داشته ایم گفت: سال93  نخستین سالی بود که واردات دارو کاهش جدی داشت بدون این که دسترسی مردم به دارو کاهش یابد.
 
رییس سازمان غذا و دارو در ارتباط با داروهای ضد سرطان نیز گفت: با توجه به این که امروز چند داروی ضد سرطان وارد بازار کشور می‌شود، امیدواریم این داروها بتواند نیاز بیماران را تامین کند.
 
صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری دارو  تا سه سال آینده
 
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در مراسم  معرفی داروهای جدید تولید داخل گفت: صادرات دارو باید تا سه سال آینده به 500 میلیون دلار برسد که هم اکنون یک سوم این مبلغ است.
 
دکتر هاشمی  افزود: بر اساس برنامه ریزی برای صنعت دارویی کشور تا ده سال آینده باید 1500 میلیون دلار صادرات دارو داشته باشیم.
 
وی با بیان این که در حوزه صادرات به خصوص دارو تقریبا کاری نکرده‌ایم، اضافه کرد: کشورهایی همچون افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و کشورهای منطقه آسیای مرکزی و برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس بازار خوبی برای صادرات دارویی ما هستند.
 
دکتر هاشمی با تاکید بر این که اگر می خواهیم در صنعت دارویی پیشرفت کنیم و وارد عرصه رقابت شویم باید به خارج از مرزها برویم؛ گفت: صنعت دارویی کشور به نوسازی نیاز دارد و در این راه نباید به امید دولت بود دولت تنها می تواند تسهیلات ارائه دهد.
 
وزیر بهداشت با بیان این که سرمایه گذاری در خارج مرزها می تواند دو دستاورد داشته باشد گفت: صادرات محصولات داخلی، رقابت بین المللی را در این حوزه برای برخی کشورهای همسایه ایجاد می کند ضمن این که اعتماد مردم برای داروهای داخلی که در عرصه های بین المللی نیز ورود پیدا می کنند بیشتر می شود.
 
وی افزود: اشتغال زایی و ارزآوری، نزدیک شدن تولیدات صنعت داروسازی کشور به استانداردهای بین المللی و تشویق دانشمندان از دیگر مزایای صادرات دارویی تولید کشور به دیگر کشورهاست.
 
دکتر هاشمی با اشاره به تولید داروهای نوترکیب افزود: در تولید داروهای نوترکیب در داخل حداقل پرداخت60 درصد قیمت برند اصلی را تضمین کرده ایم.
 
وزیر بهداشت به برخی از حاشیه های دارویی کشور اشاره کرد و گفت: سلامت مردم شوخی بردار نیست در مواقعی که فرد یا افرادی بخواهند حاشیه سازی کنند ، از ابزار قانونی استفاده خواهیم کرد.
 
دکتر هاشمی افزود: دسترسی مردم به محصولات دارویی شرط اول است و نباید به بهانه کاهش واردات، دسترسی های مردم را کم کنیم، وقتی پزشک دارویی تجویز می کند، باید آن دارو در دسترس بیمار باشد و در این بخش غیر از خودم کسی مسئول نیست.
 
وزیر بهداشت همچنین به تشکیل شورای فناوری در دولت اشاره کرد وگفت: در این شورا از نظرات و دیدگاه های بسیاری از تولیدکنندگان و نمایندگان اتحادیه ها و واردکنندگان بهره بردیم تا تصمیمات خوبی در آن اتخاذ شود.
 
معرفی ۲۰ داروی جدید
 
۲۰ داروی جدید برای درمان بیماری های دیابت ، ام اس ، سرطان و قلب و عروق امروز معرفی  شد.
 
داروهای ارلوتینیب 150 میلی گرم (برای بیماران مبتلا به سرطان ریه) و اسوینر40 (برای بیماران ام اس) از جمله این داروهاست.
 
از جمله مزیت های داروی ارلوتینیب قیمت آن است که یک چهارم قیمت نوع خارجی آن است و  داروی اسوینر40 این قابلیت را دارد که به جای 30 تزریق در ماه 12 تزریق برای بیمار انجام می شود.
 
 

این خبر رو هم ببینید

به بهانه روز جهانی زمین پاک؛ زمین سطل زباله نیست / علی اکبر محبی*

چه کسی باید شهرداران، فرمانداران، بخشداران و دهیاران را آموزش و مجاب کند که زمین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *