سایلنت در سقز – شهربان  

 رییس شورای شهر سقز:”سقز در فعل و عمل نه یک شهر صنعتی است نه یک قطب کشاورزی و نه یک شهر تجاری. بنابراین بیکاری در سقز بیداد می کند”
 

 
توضیح :
فعل در سقز :
در سقز به اندازه ی کافی فعل وجود دارد. خیلی از جوان ها فعل مضارع استمراری دارند. پیر ها هم دارند. اما آنها فعل های ماضی دارند. بعضی از فعل ها رابطه دارند .برخی بی رابطه هستند.یک تلفن بزنی خودشان می آیند.
عمل در سقز :
در سقز عمل هست. شاید بیشتر ازفعل ،عمل موجود باشد. بعضی ها یک عمل دارند. بعضی هم غیر از چهار عمل اصلی  دو سه تا هم فرعیش را دارند که مال خودشان است. خیلی ها در اوقات فراغتشات عمل می کنند. اینجا به حدی عمل زیاد است که حتی دیده شده بعضی ها می آیند خودشان را دکتر قالب می کنند و از فرصت سوزی دکتر ها ی سقز برای عمل خودشان استفاده می کنند.
صنعت :
در برخی از کتب آمده است ریشه ی اصلی نام سقز از کلمه ی” صنعقز” گرفته شده است. چون تمام اهالی این شهر در صنعت دست و پا می زده اند. اما بعد از حمله ی روس ها چون روس ها خیلی حسود بوده اند اسم شهر را به سقز تغییر داده اند. در حال حاضر هم چون کوچه  های سطح شهر پاسخگو نبود برای صنعت گران یک شهرک صنعتی ساخته اند تا در آنجا مراسم های عروسی برگزار کنند چون کوچه ها که جای کار های صنعتی نیست. صنعت گر ها در ضمن می توانند با خیال راحت در سوله به فعل و عمل خودشان هم رسیدگی کنند.
تجارت در سقز :
امکان ندارد کسی بخواهد در بانه تجارت کند و از سقز استفاده نکرده باشد. سقز نقش خیلی خوبی در آرامش تجارت بانه دارد. آمار ها نشان می دهند کسانی که کار دستشویی دارند هرگز نمی توانند به خوبی در بانه تجارت کنند. به همین دلیل تاجر های بانه هم سقز را خیلی دوست دارند. آنها چون می بینند تجارت در سقز اصلن رونق ندارد وقتی پول هایشان خیلی زیاد شد می آیند در سقز و با شهرداری سقز قرارداد می بنند و کارهای تجاری می کنند.
کشاورزی در سقز :
سقز قطب اصلی کشاورزهای روستاهای اطراف است.بعضی کشاورزها به سقز دلبستگی عاطفی شدیدی دارند. این دلبستگی به حدی است که وقتی می آیند به سقز تا از صنعتگران سقز وسایل و ادوات مورد نیازشان را بخرند عملن از آنها فعل هم یاد می گیرند و بعضن یادشان می رود برگردند و در همین شهر به کار تجارت علف می پردازند و حالش را می کشند.
بی کاری در سقز:
آمار باز هم به ما در خصوص بی کاری چیز هایی نشان می دهند. ولی ما  آن چیز ها را به شما نشان نمی دهیم. آدم که نباید آمار ها هر جایشان را نشان دادند منعکس کند.
بیداد در سقز :
در سقز همه چیز به خوبی بی داد می کند. با داد خیلی بد است. صدایش که در بیاید آبروریزی می شود. سقز یک شهر سایلنت قشنگ است!  

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *