خانه / اجتماعی / سایه بحران آب بر مردم کردستان؛ اراضی و باغات سنندج دیگر سیراب نمی شوند/ چشمه بل قربانی سد داریان

سایه بحران آب بر مردم کردستان؛ اراضی و باغات سنندج دیگر سیراب نمی شوند/ چشمه بل قربانی سد داریان

این روزها مدیران دولت تدبیر و امید خبر از بحران و تنش آبی در استان کردستان و دیگر استان های کشور سر می دهند به گونه ای که شرکت مدیریت منابع آب ایران در اطلاعیه ای به مردم از وضعیت تنش آبی شدید هشدار می دهد

این هشدارها استان کردستان؛ یکی از استان های پرآب کشور را هم دربرگرفته آنگونه که مدیران استان و مسئولین خبر از افت شدید آب ذخیره شده سد قشلاق سنندج به عنوان تنها سد تامین کننده آب شرب شهر و اراضی پایین دستی و باغات این سد می دهند.
 
استان کردستان یکی از استان هایی است که وزارت نیرو سرمایه گذاری کلانی برای ساخت سدهای فراوان کرده است و بر اساس برنامه های مسئولین این سدها برای ذخیره و تامین آب سایر استان های کشور تعبیه شده است.
 
اجرا، مطالعه و پیش‌بینی بیش از ۴۰ سد آبی نمود وجود منابع آبی فراوان در عرصه ۲۹ هزار و ۱۳۷ کیلومتری استان کردستان دارد اما اختصاص تنها یک سد برای تامین آب شرب و نیاز کشاورزی آن هم بدون یک صنعت پررونق در مرکز استان و جمعیت ۴۵۰ هزار نفری نشان از ضعف مدیریت و عدم توازن ظرفیت ها در کشور دارد.
 
علاوه بر سنندج وجود بحران و بی آبی در دشتهای ممنوعه مناطق قروه و دهگلان، بی بهره بودن مردم و کشاورزان شهرستان های دیگر از آب سدها، استفاده از آب های زیرزمینی و چاه ها برای آبیاری، آبیاری سنتی و بسیاری مشکلات دیگر تهدیدهای بیشتری از بحران را در کردستان ایجاد می کند.
 
هفت سد به بهره برداری رسیده، ۱۱ سد در دست اجرا، ۲۸ سد در دست مطالعه، ۱۲شبکه پایاب آبیاری و زهکشی ماحصل سرمایه گذاری های ۲ هزار و ۵۰۰ میلیاردی وزارت نیرو در این استان است.
 
کردستان درگیر با تنش آبی
 
اما بر اساس اعلام خود شرکت مدیریت منابع آب ایران ۱۳ استان کشور از جمله ایلام و کرمانشاه در دسته مناطق در معرض “تنش آبی شدید” قرار دارند.
 
در طبقه بندی استان های کشور براساس شاخص پایش منابع آب از مهرماه تا اسفندماه سال ۹۳، استان های کشور در شش دسته مرطوب، نرمال، قابل تحمل، دارای تنش آبی، دارای تنش آبی شدید و کمبود آب طبقه بندی شده اند که استان های بوشهر، خراسان جنوبی ، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، هرمزگان و یزد در رده مناطق مواجه با کمبود آب قرار گرفته اند.
 
همچنین ۱۳ استان کشور در دسته مناطق دارای “تنش آبی شدید” قرار دارند که این استان ها شامل اصفهان، ایلام، تهران، البرز، خوزستان، زنجان، قزوین، قم، کرمانشاه، گلستان، لرستان، مرکزی و همدان هستند.
 
براین اساس، ۱۱ استان کشور نیز شامل آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی و رضوی، سمنان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان و مازندران در دسته مناطق درگیر با تنش آبی گزارش شده اند.
 
در این گزارش آمده است هیچ استانی از نظر شاخص پایش منابع آب در سال آبی ۹۴-۹۳ در دسته های مرطوب، نرمال و یا حتی قابل تحمل قرار ندارند.
 
۵۲ درصد از رواناب های کردستان کاهش یافته است
 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان در جریان بازدید از سد قشلاق از کاهش ۵۲ درصدی رواناب های کردستان خبر داد.
 
علیرضا تخت شاهی علت این امر را خشکسالی های اخیر و کاهش بارش ها ذکر کرد و گفت: اگر هر خانوار ۲۰ درصد مصرف خود را کاهش دهد به راحتی این بحران پشت سر گذاشته می شود.
 
وی با بیان اینکه همه کردستان را یکی از استان های پرآب کشور می دانند، اکنون کسی موضوع بحران آب را قبول نمی کند، افزود: در واقع کردستان با بحران آب مواجه است و مشکل تامین آب مصرفی وجود دارد.
 
وی رویکرد وزارت نیرو را جلوگیری از نوبت بندی آب ذکر کرد و گفت: ما دراین راه نیازمند همکاری و تعامل بیشتر مردم هستیم و صرفه جویی بهترین راه حل است.
 
تخت شاهی ارزانی آب را یکی از دلایل مصرف بی رویه آن عنوان کرد و گفت: چون آب به قیمت پایینی در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد و رویکرد وزارت نیرو را اصلاح تعرفه هاست.
 
ابلاغ طرح توسعه منابع آبی کردستان
 
معاون عمرانی استاندار کردستان با اشاره به طرح توسعه منابع آبی کردستان افزود: با رایزنی های صورت گرفته و تلاش های استاندار طرح های توسعه منابع آبی استان کردستان در حوضه آبریز رودخانه های غرب بخش سردسیری مورد تایید وزارت نیرو قرار گرفت و به استان ابلاغ شد.
 
وی با بیان اینکه طی این ابلاغیه نیازمندی های استان در حوزه های آب شرب، کشاورزی، صنعت و محیط زیست تامین می شود، اظهار داشت: ‌مسئولین دستگاه های اجرایی ذیربط باید بیش از پیش و با تمام توان در زمینه استفاده از این پتانسیل تلاش کنند و با برنامه ریزی مناسب در جهت اهداف توسعه ای استان گام بردارند.
 
از کاهش وحشتناک سهمیه آب کردستان دفاع کردم
 
اما استاندار کردستان در دیدار تشکل های کشاورزی استان از ممانعت از کاهش سهمیه آب کردستان از سوی وزارت نیرو خبر می دهد و تصریح می کند که بیش از یک فرد بومی از سهم آب کردستان دفاع کرده است.
 
عبدالمحمد زاهدی با بیان اینکه کاهشی که در بحث سهم آب استان در سال‌جاری قرار بوده داده شود، بسیار وحشتناک بود، گفت: خوشبختانه با تلاش‌ها و رایزنی‌هایی که صورت گرفت، توانستیم سهمیه قبلی استان را تثبیت و اجازه کاهش ندادیم.
 
زاهدی خطاب به کشاورزان حاضر در جلسه با بیان اینکه مطمئن باشید در حد توان از سهم آب استان دفاع کرده‌ام، افزود: برای حفظ آب و تامین آب سقز حتی از سد چرا‌غ ویس که بخشی از آب آن به ارومیه می‌رود نیز دفاع کردم.
 
وی اضافه کرد: اگر بخواهیم سهم آب استان را حفظ و ارتقا دهیم، باید از برخی طرح‌ها و برنامه‌هایی که منجر به تامین آب سایر استان‌ها می‌شود، حمایت کنیم تا با این کار استان را نیز نجات دهیم.
 
آب کردستان به استان های دیگر منتقل نمی شود!
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان انتقال آب کردستان به استان های دیگر را تکذیب کرد و گفت: بسیاری از مردم در مورد انتقال آب کردستان از طریق سدها به استان‌های دیگر نگران هستند، اما این امر واقعیت ندارد و تا زمانی که در استان آب مورد نیاز تامین نشود به استان‌های دیگر منتقل نمی‌شود.
 
اقبال شاه نظری در نشست تشکل های کشاورزی استان با اشاره به نگاه ملی نسبت به احداث سد در استان اظهار کرد: ما باید نسبت به تامین آب استان‌های دیگر نیز احساس مسئولیت کنیم.
 
وی به وجود شش تا هفت درصد روان‌آب‌های کشور در کردستان اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر کردستان با مشکل کاهش ۳۰ درصدی بارندگی‌ها مواجه است.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با تاکید بر اینکه برای اتمام کار سد چراغ ویس اعتباری بالغ بر پنج میلیارد تومان در نظر گرفته شد، افزود: ۵۰ درصد از این اعتبارات دریافت شده و همچنین از محل صندوق توسعه ملی بیش از ۴۰ میلیارد تومان برای توسعه منابع آبی کردستان تخصیص پیدا کرده است.
 
وی از اختصاص اعتبارات مناسب برای سدهای آزاد و ژاوه به صورت جداگانه خبر داد و افزود: هیچ آبی از سدهای موجود در استان به هیچ استانی انتقال داده نمی‌شود.
 
شاه‌نظری با اشاره به کاهش آب در سدهای کردستان تصریح کرد: در حال حاضر بیشترین تغییرات کاهش آب مربوط به سد قشلاق سنندج بوده است.
 
وی به استفاده بیش از حد از آب‌های زیرزمینی توسط کشاورزان اشاره کرد و گفت: امیدواریم کشاورزان با رعایت مصرف بهینه آب، بتوانند اقدامات خوبی را در راستای حفظ منابع آب‌های زیرزمینی انجام دهند.
 
این در حالی است که تنها مدیریت چند سد انگشت شمار در دست استان بوده و مدیریت برخی از آن ها در دست استان های دیگر است و بنا به گفته این مقام کشاورزان از منابع آب های زیرزمینی برای کشاورزی استفاده می کنند.
 
نابودی چشمه نجات بخش بل با ساخت سد داریان
 
چشمه بل یکی از چشمه های باستانی و بی نظیر آب معدنی در استان کردستان است که با بی تدبیری مدیران قربانی ساخت سد داریان شده است.
 
این چشمه که خدای آب ها تلقی می شده است، بر اساس نظر سرپرست نجات بخشی چشمه بل قادر به تامین آب شرب ۲ میلیون نفر است.
 
در این شرایط بحرانی آب و خشکسالی ساخت سدهای فراوان و پی در پی در کردستان یکی از دیگر معضلات پیش روی ظرفیت های خدادادی استان بوده که با همان مدیریتی که دریاچه ارومیه را به نابودی کشاند، ذخایر ارزشمند این خطه را نیز قربانی خود کرده است.
 
استاندار کردستان چندی پیش در نشست خبری خود در مورد نجات چشمه بل گفت: وقتی ۸۵ درصد از سد داریان ساخته شده است دیگر من چه کاری می توانم بکنم.
 
زاهدی با بیان اینکه در مقابل امتیازهای خوبی برای کردستان گرفته ایم گفت: اگر نتوانستیم چشمه را نجات دهیم حداقل امتیازهای خوبی از آب سد داریان برای استان خواهیم گرفت.
 
آبگیری سد داریان را متوقف کنید
 
نماینده مردم قروه و دهگلان در صحن مجلس شورای اسلامی به دفاع از نجات چشمه بل پرداخت و در تذکری خطاب به وزیر نیرو گفت: جناب آقای مهندس چیت چیان احداث و آبگیری سد داریان را متوقف کنید و کانی بل را نابود نکنید.
 
حامد قادرمرزی کانی بل را یکی از ارزش‌های مهم تاریخی، زیست محیطی، گردشگری، اقتصادی و اجتماعی کردستان برشمرد و افزود: کانی بل بخشی از حیات کردستان و منطقه اورامانات است، آن را نابود نکنید.
 
وی با تاکید بر اینکه با توقف تکمیل سد داریان کانی بل باید نجات یابد، خاطرنشان کرد: این درخواست همه فعالان و تشکل‌های زیست محیطی استان کردستان و کرمانشاه است.
 
قادرمرزی در ادامه گفت: در شرایط کم آبی فعلی که کانی بل قابلیت چهار هزار لیتر در ثانیه آبدهی و توان تامین آب شرب ۲ میلیون نفر را داراست، منطق و عقلانیت حکم بر حفاظت از آن می دهد. ” کانی بل ئه بی بمینی” .
 
با وجود این مشکلات و شرایط حاد کشور از نظر آب، نابود کردن چشمه بل، ساخت سدهای بی رویه، عدم استفاده از روش های نوین در آبیاری، فرسودگی سیستم های لوله کشی آب و فاضلاب در کشور بسی خطرناکتر و نابودکننده تر از خشکسالی، گرم شدن زمین و بارندگی کم بوده و بهتر است مسئولین تدابیر بهتری بیاندیشند و با مردم صداقت و همدلی داشته باشند.
 
گزارش: مژگان وفایی
 

شناسه خبر : 7889

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =