سایه ورود پول های کثیف به چرخه انتخابات

با گذشت بیش از دو ماه از طرح مسئله ورود پول کثیف به چرخه انتخابات کشور، هنوز مدارکی در این خصوص ارائه نشده است و این امر گمانه زنی ها در این خصوص را بیشتر کرده است

کردپرس- همه چیز از نامه ی جنجالی محمدرضا رحیمی معاون اول دولت گذشته شروع شد. او در نامه ی سرگشاده خطاب به رئیس جمهور سابق به ماجرای تقسیم و پرداخت پول بین 170 نماینده دور هفتم مجلس شورای اسلامی به عنوان کمک هزینه انتخاباتی برای مجلس هشتم شورای اسلامی اشاره می کند و می نویسد فردی به نام «جابر ابدالی» مجموعاً یک میلیارد و دویست میلیون تومان از محل حساب شخصی و با چک بانکی خودش به کاندیدا هایی که توسط ما  معرفی شده اند کمک کرده است. اگرچه معلوم نشد که منشا این پول کثیف بوده یا نه؛ اما سبب سایه انداختن ادعای ورود پول های کثیف به چرخه انتخابات شده است.
 
ماجرای پول های کثیف و انواع آن
 
در عرف سیاسی همواره احزاب و اشخاص به کاندیداهای مدنظر خود کمک مالی می کنند و این امر پذیرفته شده است اما مشروط به آنکه آن پول از راه نامشروع و غیر قانونی حاصل نشده باشد.
 
پول های حاصل از راه های نامشروع و غیر قانونی خود به چند دسته تقسیم می شوند 1- پول خاکستری 2- پول سیاه 3- پول کثیف
 
آنگونه که بانک دات آی آر در خصوص اینگونه پول ها می گوید: پولهای خاکستری ، درآمدهای حاصل از فروش کالا و یا انجام دادن کارهای تولیدی است که خود را از نظارت دولت پنهان کرده و مالیات نمی دهند.
 
پولهای سیاه پولهای حاصل از قاچاق کالا است ، به طوری که درآمدهای حاصل از قاچاق کالا و شرکت در معاملات پر سود دولتی که خارج از عرف طبیعی در صورت می گیرد، باعث پیداش این پول می شود
 
اما  پولهای کثیف که به پولهای آغشته به خون نیز مشهورند ، مربوط به نقل و انتقال مواد مخدر، داروهای آرام بخش و قاچاق انسان است .
 
و حال در این میان سایه ورود پول کثیف یعنی پول حاصل از نقل و انتقال مواد مخدر و قاچاق انسان در چرخه ی انتخابات مطرح است.
 
گفته های وزرای کشور و دادگستری از ورود پول کثیف به چرخه انتخابات
 
اوایل اسفند ماه سال 93 عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در گردهمایی روسای پلیس مبارزه با مواد مخدر کل کشور به افشاگری درباره ورود پول کثیف به چرخه انتخابات پرداخت.
 
وی از ورود بخشی از پول‌های کثیف ناشی از قاچاق مواد مخدر به سیاست خبر داد و ورود این پول‌ها در چرخه انتخاباتی را سب شکاف، اعمال نظر و اعمال قدرت توسط برخی افراد دانست و اعلام کرد اگر دقت لازم را نداشته باشیم،‌ ورود این پول‌ها توانایی آن را دارد که قدرت‌ها را نیز آلوده کند.
 
اما جنجال ورود پول کثیف به قدرت وارد مناظره های تلویزیونی نیز می شود و وزیر دادگستری در گفت وگوی ویژه خبری با موضوع «ورود پول های کثیف در انتخابات» شرکت کرده و ضمن تایید آن می گوید: باید تکلیف هزینه های انتخابات از نظر قانون و مقررات، نوع نظارت و پیگیری روشن شود.
 
پورمحمدی اعلام می کند در انتخابات گذشته پول های زیادی خرج تبلیغات شده اما به دلیل نبودن روال قانونی، امکان نظارت نبوده است.
 
نمایندگان مجلس:وزیر کشور شاف سازی کند
 
ورود پول های کثیف به چرخه انتخابات وارد کارزار مجلس نیز شد. نمایندگان واکنش های مختلفی به این ادعا نشان دادند و خواستار توضیح وزیر کشور در این خصوص شدند.
 
محمد ابراهیم محبی نماینده سنقر کلیایی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با کردپرس خواستار شفاف سازی وزیران دادگستری و کشور در این خصوص می شود و از این وزرا می خواهد اگر خبر و اطلاعات دقیقتر و موثقتری در این رابطه دارند برای تنویر افکار عمومی آنها را اعلام می کند.
 
این نماینده ی اصول گرای مجلس با اعلام اینکه هنوز مدارک و استاناداتی در این خصوص ارائه نشده و تنها در سطح بیانات شفاهی مانده است به انتقاد از نحوه ی عملکرد وزیر کشور در این خصوص پرداخته و می گوید:  وزیر کشور بهتر بود، این مسئله را به عهده  مراجع قانونی می گذاشتند و بعد از مسجل شدن و طی شدن روند قانونی پرونده در نهادهای قانونی و قوه قضایه اقدام به انتشار موضوع ورود پولهای کثیف به چرخه انتخابات می کردند.
 
از سوی دیگر سید احسن علوی نماینده ی سنندج،کامیاران و دیواندره در مجلس در گفتگو با کردپرس با مفسد فی الارض خواندن کسانی که از طریق پول کثیف سعی در رسیدن به قدرت دارند خواستار ورود قاطع قوه قضائیه به این پرونده می شود و از قوه قضائیه میخواهد گر چنین مسئله ای وجود دارد از طریق مجاری زیربط نگذارند این افراد وارد بدنه نظام شوند و اگر کسی نیز با این وسیله سعی دارد و یا داشته است که به بدنه نظام و کشور آسیب برساند شناسایی شده و به مردم معرفی شود.
 
راهکارها برای جلوگیری از ورود پول کثیف به قدرت
 
عبدالله سهرابی، نماینده دوره ششم مردم مریوان و سروآباد، ضمن تائید وجود پول کثیف در انتخابات مجلس به کردپرس گفت: این امر بیشتر در شهرهای بزرگ که رانت های بزرگ و معاملات غیر معمول و غیر قانونی در سطح وسیع تری وجود دارد صدق می کند البته نمی توان شهرهای کوچک را هم تبرئه کرد هر چند در این خصوص مصداقی در شهرهای کوچک ندارم.
 
این نماینده سابق مجلس با اشاره به بالا رفتن هزینه های انتخابات توسط بعضی افراد گفت: متاسفانه داشتن پول و ثروت به عاملی برای کمک به پیروزی تبدیل شده و می تواند به ضرر فرد اصلحی که فاقد ثروت است تمام شود.
 
سهرابی برای جلوگیری از ورود پول کثیف و جلوگیری از بالا رفتن هزینه انتخابات دو راهکار پیشنهاد می کند اولا در پروسه ی تایید صلاحیت، کاندیداهای اصلح و سالم، مجاز به حضور در میدان انتخابات شوند و ثانیا وزارت کشور با در پیش گرفتن راهکارهای قانونی و تعیین چهارچوبی معیین برای تبلیغات انتخاباتی، شرایط یکسان و عادلانه را برای همه ی کاندیدا ها فراهم کند.
 
سرانجام
 
وجود پول‌های کثیف که در قالب فعالیت باندهای مافیایی در حوزه اقتصاد و سیاست کشورها ورود می‌کند در همه دنیا وجود دارد اما با گذشت بیش از دو ماه از طرح این مسئله در کشور، هنوز مدارکی در خصوص ورود پول کثیف به چرخه انتخابات ارائه نشده است و این امر گمانه زنی ها در این خصوص را بیشتر کرده و برخی نمایندگان مجلس ورود پول کثیف به قدرت را حتمی دانسته و بعضی نسبت به آن شک دارند.
 
اواخر فروردین ماه هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی به بررسی مسئله ورود پول کثیف به چرخه ی انتخابات پرداخته و در این خصوص از وزیر کشور خواسته تا در جلسه ی علنی حضور یافته و در این خصوص توضیح دهد.
 
اما در نهایت همان گونه که وزیر کشور اعلام کرد جلوگیری از حضور پول‌های کثیف در امر اقتصادی و سیاسی از وظایف ستاد مبارزه با مواد مخدر است و این وظیفه دولت و قوه قضائیه است که قاطعانه در این خصوص برخورد کرده و به مردم گزارش دهد.
 
تهیه و تنظیم گزارش: حسین معروف پور
 
کد مطلب: 82756  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۲/۱  |  ساعت: ۱۷ : ۳۴

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *