خانه / سیاسی / سخنان رئیس جمهور در همایش سفرا و نمایندگی های خارج تمام رشته های غرب در مقابل ایران پنبه شده است

سخنان رئیس جمهور در همایش سفرا و نمایندگی های خارج تمام رشته های غرب در مقابل ایران پنبه شده است

دولت تدبیر و امید در ۱۲ ماه گذشته نشان داد گرچه مشکلات کشور بسیار زیاد و در برخی موارد عمیق و ساختاری است اما با تدبیر، اتحاد و محاسبه دقیق قابل حل و فصل است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر حسن روحانی در نخستین گردهمایی سالانه سفرا و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور افزود: بسیار خوشحالم که امروز این فرصت فراهم شد تا با همفکری و همنظری مسئولان ارشد وزارت امور خارجه و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از  کشور، مروری داشته باشیم بر یک سالی که گذشت، دستاوردهایی که در طول یک سال گذشته در زمینه سیاست خارجی نصیب کشور شده است.
 
سخنرانی روحانی
وی گفت: من سخن را از یک نکته اساسی آغاز می کنم و آن اینکه در جمهوری اسلامی ایران پایه و اساس همه تصمیم‌گیری‌ها در اداره کشور مبتنی بر نظر و آراء مردم است.
رئیس جمهور افزود: مردم صاحبان این کشورند ما هر کدام هر عنوانی که داریم عنوان وزیر، سفیر، رئیس جمهور و هر عنوانی که داریم، عناوین حقوقی ما، اماناتی است از جانب مردم برای دوره خاص با اختیاراتی که خود مردم به ما داده اند؛ ما جز امانتدار چیز دیگری نیستیم، صاحبان اصلی این عناوین مردم بزرگوار و شریف این کشورند؛ همه مسئولان کشور بدون استثنا مشروعیت سیاسی‌شان، مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از رأی مردم است.
آقای روحانی گفت: بر این اساس، خواست و مطالبه مردم، اساس مسیر و حرکت ما در سیاست خارجی به عنوان بخشی از سیاست ملی است که ترکیبی از سیاست داخلی، خارجی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاست امنیتی است، سیاست خارجی دکترینی مستقل ندارد. سیاست خارجی به عنوان جزئی از مجموعه ای است که آن را سیاست یا استراتژی ملی لقب می دهیم.
 
سخنرانی روحانی در جمع سفرا
رئیس جمهور افزود: لذا سیاست خارجی همواره باید خود را در کنار سیاست داخلی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی احساس و در آن چارچوب حرکت کند.
آقای روحانی گفت: مردم در انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ، بسیار زیرکانه و آگاهانه با در نظر گرفتن شرایط منطقه ای وجهانی دولتی را برگزیدند و راهی را پیش پای مسئولان گذاشتند. مردم به ما گفتند از افراط گریزانند و به اعتدال پناه آورده‌اند. گفتند تقابل را نمی پذیرند و در پی تعامل سازنده با جهانند. مردم به ما گفتند اختلافات بی جهت و واهی داخلی را نمی‌پذیرند و در پی آشتی ملی و انسجام ملی هستند.
 
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود گفت : مردم به ما گفتند در برخورد با بیگانگان از منطق و استدلال، از موضعی شجاعانه اما مدبرانه با در نظر گرفتن منافع بلندمدت حرکت خود را آغاز کنیم.
آقای روحانی با تأکید بر اینکه قانون اساسی و رهنمودهای مقام معظم رهبری پیش روی ماست، تصریح کرد: اما همه قدرت از مردم است و اگر قدرت داخلی و انسجام داخلی نباشد هیچ دولتی قادرنیست در برابر سیاست خارجی و بیگانگان از موضع قدرت سخن بگوید.
وی گفت: امروز در ایران دولت تدبیر و امید در طول حدود ۱۲ ماه گذشته نشان داده گرچه مشکلات کشور بسیار زیاد است و برخی عمیق و ساختاری است اما مشکلات کشور با تدبیر، اتحاد و محاسبه دقیق قابل حل و فصل است.
رئیس جمهور افزود: شاید آمار و ارقام در سیاست خارجی و بخش‌های فرهنگی و اجتماعی کمی مشکل‌تر باشد اما در بخش اقتصادی آمار ساده‌تر است و ما در زمینه رشد از منهای ۶٫۸ در پایان سال ۱۳۹۲ به منهای ۱٫۱ رسیدیم و در سال ۱۳۹۳ مبنای ما در قدم اول خروج از رکود است.
وی گفت: به اعتقاد من سال ۱۳۹۳ سال انسجام است و سپس رونق اقتصادی.
آقای روحانی افزود: در سال جدید از نظر رشد با رشد مثبت مواجه خواهیم شد.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه بستر خروج از رکود فراهم شده و لایحه آن نیز تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است گفت: فردا این لایحه یک فوریتش در مجلس ارائه می‌شود و این لایحه می تواند کشور را از رکود خارج کند.
آقای روحانی با بیان اینکه بستر مصوبات دولت آماده شده است و فردا این بستر به طور کامل برای صاحبنظران، ‌کارآفرینان و نمایندگان بخش‌های اقتصادی کشور رونمایی می شود افزود: برنامه اقتصادی دولت برای خروج از رکود و رونق‌بخشی و همچنین مهار کردن تورم بسیار خوب بوده که در مهار کردن تورم کار دولت در تاریخ کشور بی‌سابقه است.
وی اضافه کرد: از ابتدای کار دولت تاکنون توانسته ایم ۳۱ واحد درصد تورم را کاهش دهیم و به صورت نقطه به نقطه از ۴۵ درصد به ۱۴ درصد برسانیم.
رئیس جمهور گفت: در دوره ۱۲ ماهه به مردم قول دادیم که تا پایان سال ۱۳۹۲ تورم را به ۳۵ درصد می رسانیم که توانستیم تورم را به ۳۴ درصد برسانیم.
رئیس جمهور قول داد که تا پایان سال ۱۳۹۳ تورم به زیر ۲۰ درصد خواهد رسید.
آقای روحانی برنامه اقتصادی و اجتماعی دولت را بدون در نظر گرفتن موفقیت یا عدم موفقیت در مذاکرات هسته ای خواند و تصریح کرد: برنامه دولت را طوری چیده ایم که حتی اگر پیشرفتی در مذاکرات هسته ای صورت نگیرد  برنامه های  توسعه کشور با آهنگ خود پیش خواهد رفت.
وی افزود: این آمار و ارقام همانند اقتصاد در سیاست داخلی نیز تأثیر بسزایی داشته است چرا که از تورم در قهر و جدایی کاسته ایم و جامعه را به سمت رونق و آشتی سوق داده ایم.
رئیس جمهور گفت: دولت در سیاست خارجی چهره جدید را برای دنیای امروز ترسیم کرد.
آقای روحانی افزود: نخستین اصل در نگاه ما در خدمت این است که آراء ملت باید اساس مشروعیت سیاسی جامعه ما باشد.
وی اضافه کرد: مردم از ما خواسته اند که در سیاست خارجی تعامل سازنده و مفاهمه با جهان و روابطی که منافع ملی را بهتر تأمین کند برگزینیم.
رئیس جمهور به نقش توجه به آراء مردم در نظام اسلامی اشاره کرد و گفت: امام نوع نظام ما را بر آراء مردم گذاشته است به گونه‌ای که  47 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی مردم در پای صندوق های رأی در انتخاباتی که در منطقه و جهان بی سابقه بود نظام سیاسی خود را انتخاب کردند.
وی خاطرنشان کرد: استقرار نظام سیاسی در همه مراحل با آراء مردم بوده است و قانون اساسی که اساس حرکت  و کار ماست دو بار به رأی مردم گذاشته شده است یک بار در انتخابات خبرگان قانون اساسی و بار دوم زمانی که قانون اساسی به تصویب رسید با آراء مردم تأیید نهایی شد و این یعنی امام به ما یاد داد که میزان رأی ملت است.
رئیس جمهور گفت: اگر در هر حرکتی خود را به عنوان خادم مردم باور نداشته باشیم نمی توانیم بر مبنای مشروعیت سیاسی حرکت خود را ادامه دهیم بنابراین هر کس در هر مقامی قرار دارد باید خود را خادم مردم بداند.
وی افزود: به قول شهید مدرس انبیا (ع) همه آمده اند خادم مردم باشند البته معصومین (ع) نیز که انتخاب خدا هستند نیز خادم مردم بودند.      
آقای روحانی گفت: قرآن که کلام خداست افتخارش نیز در نور بودن و راهنمایی کردن مردم است یعنی نور و شفا بر دل مؤمنین.
رئیس جمهور در ادامه گفت: مبنای عمل ما در سیاست خارجی، در مذاکرات هسته ای و در تعامل با جهان خواست ملت است و آنچه مردم از ما خواسته اند و یا خواهند خواست با کمال شهامت و بدون دغدغه دنبال می کنیم و با کمک پروردگار این مسیر را به خوبی به انتها خواهیم رساند.
آقای روحانی افزود: ‌نکته مهم دیگر محاسبه درست است بدین ترتیب که اگر ما دچار محاسبه غلط شویم یا به پیروزی نمی رسیم و یا با هزینه گزاف به پیروزی دست پیدا می کنیم.
وی اضافه کرد: ‌ما در ۸ سال دوران دفاع مقدس هر جا درست محاسبه کردیم با هزینه کم پیروز شدیم و هر جا خوب محاسبه نکردیم به قول بنده شکست خوردیم و به قول امام (ره) دچار عدم الفتح شدیم.
رئیس جمهور گفت: اگر سال‌های ۱۳۶۴و ۱۳۶۵ در دوران دفاع مقدس را کنار هم قرار دهیم می بینیم که در والفجر ۸ به پیروزی بزرگی رسیدیم و کمتر از یک سال بعد در کربلای ۴ به پیروزی نرسیدیم.
آقای روحانی افزود:  در والفجر ۸  ارتش، سپاه و بسیج همه در کنار هم بودند، از ابزارهای دقیق استفاده کردیم تا ساعت عملیات غافلگیری را توانستیم حفظ کنیم و عملیات را به گونه‌ای طراحی کردیم که به بهترین شکل از توپخانه و ادوات برضد دشمن استفاده کردیم و به پیروزی حیرت انگیزی رسیدیم.
رئیس جمهور گفت: ما در والفجر ۸ در عرض چند هفته  73 فروند هواپیمای عراقی را سرنگون کردیم که همه کارشناسان امریکایی، فرانسوی و شوروی آن زمان دچار حیرت شدند و مقامات آنها هم این موضوع را اذعان کردند.
وی افزود‌: همه این موفقیت ها به سبب محاسبه درست بود اما ۱۱ ماه بعد در کربلای ۴ محاسبات ما دقیق نبود و نتوانستیم غافلگیری را حفظ کنیم و دشمن از عملیات باخبر بود و ما پیروز نشدیم.
آقای روحانی گفت: ‌این همان ارتش، سپاه و بسیجی بودکه ۱۱ ماه قبل در والفجر ۸ به پیروزی رسید اما همان نیروهای مسلح به خاطر محاسبه غلط یا غیردقیق در کربلای ۴به پیروزی نرسیدند.
رئیس جمهور افزود: ‌در زمان رویارویی با طرف مقابل اگر از قدرت خود و دشمن و شرایط منطقه و جهان محاسبه درست نداشته باشیم به موفقیت نمی رسیم.
وی سنت الهی را ثابت و تغییرناپذیر خواند و گفت: آنجا که عقل، ‌تدبیر و آینده‌نگری و محاسبه درست قدرت خود و دشمن همه پیش رو باشند خداوند هم کمک می کند و بر اساس آیات قرآن کریم آنجا که ما درست حرکت کنیم فرشتگان آسمان هم پشتیبان ما هستند.
رئیس جمهور گفت: نکته سوم اینکه با مسئله ای مواجه شدیم که باید به‌دقت برای آن فکر و برنامه‌ریزی کنیم. ایران‌هراسی، اسلام‌هراسی و شیعه‌هراسی از یک طرف و تعامل‌هراسی از سوی دیگر.
آقای حسن روحانی افزود: آن یکی به ناروا، ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی و اسلام‌هراسی را مطرح می کند و این طرف در داخل، عده‌ای تعامل‌هراسی را مطرح می کنند.
 
وی گفت: عده ای در دنیا ‌به ناروا منطقه و جهان را از ایران می ترسانند، ایرانی که سراسرش صلح، عدالت و همزیستی مسالمت آمیز و پرهیز از سلاح کشتار جمعی و پرهیز از جنگ و مداخله در امور دیگران است. اسلامی که سراسرش رحمت و هدایت، و شیعه و مسیر اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) که همه‌اش اخلاق و کرامت انسانی است.
رئیس جمهور افزود: مردم جهان را از این ایران و از این اسلام و از این اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می‌هراسانید؟ ایرانی که همیشه مدافع مظلوم و در برابر ظالم بوده است؟ ایرانی که یک سال و چند ماه پس از هشت سال تجاوز بعثی‌ها که در شرایط خاص قرار گرفتند مرزهای خود را به روی میلیون‌ها عراقی آواره در غرب و جنوب باز و به آنان کمک کرد؟ بیمارستان تأسیس کرد و همه امکانات را برای پذیرش آنان آماده کرد؟
آقای روحانی اضافه کرد: ایرانی که همواره از روز اول پیروزی انقلاب تاکنون دموکراسی در آن حاکم بود و تقریبا هرساله مردم پای صندوق‌های آراء شتافتند، این ایران جای هراس دارد؟
وی افزود: ایران علیه کشوری سلاح ممنوع به کار برده؟ ایران تاکنون در فکر و در پی ساخت و ایجاد سلاح کشتار جمعی بوده؟ در بدترین شرایط و به هم ریختگی که در شمال کشور ما پیش آمد ما سر مرز هجمه و هجوم نکردیم و مردم ما قرآن را به برادران مسلمانشان هدیه دادند.
رئیس جمهور گفت: ما چنین ایرانی هستیم کشوری که سراسرش خدمت به منطقه است و امروز می بینید در عراق، سوریه، لبنان و فلسطین آن مردمی که بیش از سایر ملل در این منطقه می جوشد و می خورشد و تلاش می کند به برادران مسلمانش کمک کند و منطقه را از جنگ خارج کند ایران است. ایران‌هراسی؟
آقای روحانی افزود: اسلام که هر چه دارید از علم، دانش، طب، شیمی، فیزیک و فلسفه مدیون اسلام هستید. اسلام‌هراسی؟ شیعه‌ای که ویژگی اخلاقی امیرالمؤمنین علیه السلام کافی است که بشر بر خود ببالد و افتخار کند. شیعه‌هراسی؟
رئیس جمهور گفت: این طرف داستان نیز باز حیرت انگیز است. با تعامل‌هراسی می‌گویند چرا به یک خارجی نزدیک شدید. الکتریسیته خطرناکی دارند.
آقای حسن روحانی افزود: یک آقایی می گوید هر وقت مذاکره کردیم شکست نصیب ما شد این همه امام فریاد زد خودباوری، خودباوری، این همه رهبری فریاد زد خودباوری، اعتماد به نفس این است، اعتماد به نفس، می‌ترسیم؟ از کی می ترسیم؟
رئیس جمهور گفت: ما در منطق کم نمی آوریم، ما دیپلمات‌های مجربی داریم. امروز در رأس وزارت خارجه افرادی هستند که جزو برترین دیپلمات‌های جهان هستند نه منطقه، بروید صورت مذاکرات سالیان گذشته را بخوانید.
آقای روحانی افزود: من از بس دیدم برخی در هراس زندگی می کنند و اعتماد به نفس ندارند، کافر همه را به کیش خود پندارد، ناچار شدم چند مورد از مذاکرات با مقامات بلندپایه خارجی را در کتاب بیاورم اگر چه این روال نیست اما این کار را کردم تا ترسوها بخوانند و ببینند.
وی اضافه کرد: یک عده شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی هستند، هر وقت مذاکره می شود عده‌ای می‌گویند ما می‌ترسیم، به جهنم، چه کار کنیم؟
رئیس جمهور گفت: خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده ما چه کار کنیم، تعامل‌هراسی، مذاکره‌هراسی و مفاهمه‌هراسی غلط است، حتی آنچه رهبری نظام ترسیم فرمودند با تعبیر نرمش قهرمانانه، نرمش‌قهرمانانه‌هراسی هم غلط است.
وی افزود: دنیای امروز دنیای پیچیده ای است ما از نظام دوقطبی جهانی عبور کرده ایم و گروه‌ها و جماعت هایی به فکر تشکل جدید هستند و برخی می گویند تا ۲۰۵۰ ، پنجاه درصد تولید ناخالص دنیا مال ماست.
آقای روحانی گفت: قدرت‌های نوظهوری در منطقه در حال بروز و ظهور است، چالش های جدیدی در راه است و معضلات تصنعی تازه ای برای منطقه درست می کنند، اما ایران مقتدر است.
رئیس جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران در سایه استقلال و خودباوری در برابر دیگران می ایستد و از منافع خود دفاع می کند.
رئیس جمهور گفت: این دولت اهل شعار نیست بلکه اهل عمل است.
آقای روحانی افزود: ما شعور می خواهیم نه شعار و به جای تصمیمات یک‌شبه تدبیر می خواهیم و ما قادریم مشکلاتمان را حل کنیم.
رئیس جمهور با یادآوری توافقنامه ژنو آن را توافقنامه ای موفق دانست و گفت: در این توافقنامه قدم مهمی برداشته شد چرا که هم اصل غنی‌سازی در ایران پذیرفته شد و هم آنکه حق غنی‌سازی و اعمال این حق در چارچوب نیاز منطقی کشور که باید باشد پذیرفته شد و هم این مهم که ایران همانند کشورهایی که عضو ان‌پی‌تی هستند باشد پذیرفته شد.
آقای روحانی اضافه کرد: دولت و وزارت خارجه کار بزرگی کرده‌اند البته اگر عده‌ای ممنون این زحمتکشان نباشند بالاخره ممنون خواهند شد و تاریخ قضاوت خود را انجام خواهد داد.
رئیس جمهور خطاب به سفرا و رؤسای شرکت‌کننده در این همایش با بیان اینکه امروز با چند مسئله مواجهیم و نقش شما در پیشبرد و حل این مسائل مهم است گفت: شما باید کمربند دیپلماتیک خود را محکم کنید و برای حل و فصل نهایی مسئله به میدان بیایید.
وی افزود: دولت نگاهش بر تعامل سازنده با دنیاست و شما هستید که باید نگاه ملت ایران را برای سیاسیون و افکار عمومی جهان باز کنید.
روحانی تصریح کرد: ما در پی روابط نزدیک‌تر با دنیا هستیم البته بسیار طبیعی است که وظیفه داریم از حقوق، منافع و امنیت ملی دفاع کنیم و شما مدافعان این صحنه در میدان دیپلماسی هستید و دنیا باید بداند که تعارف نمی کنیم و شعار نمی دهیم و می خواهیم روابط صمیمانه و برد ـ برد نه تنها در مسئله هسته ای، بلکه در همه حوزه ها داشته باشیم.
رئیس جمهور در ادامه گفت: بخش سیاست خارجی ما باید چهره جمهوری اسلامی ایران را که در سالیان گذشته به ناروا و غلط، تحریف شده، مشوش و مشوه جلوه داده شده است این چهره را برگرداند و چهره واقعی را به دنیا معرفی کند.
 آقای روحانی افزود: دلمان می خواهد با همه جهان و با همه آنهایی که می خواهند با ما رفتاری خوب داشته باشند و مخاصمه نداشته باشند مسائلمان را با‌ آنها حل کنیم.
وی گفت: حتی با آنها که سالیان دراز تنش داشته‌ایم اگر در برابر حقوق ملت ما سر فرود آورند حتماً تنش را کاهش خواهیم داد و حتی از این مرحله هم جلوتر خواهیم رفت و می توانیم در آینده به روابط عادی برسیم به شرط اینکه اطمینان کنیم منافع ملی ما تضمین است.
رئیس جمهور افزود: خط قرمز ما هیچ چیز جز منافع ملی نیست و آنجا که منافع ملی ما بخواهد خدشه‌دار شود خط قرمز ماست و آنجا که منافع ملی ما تضمین شود چراغ سبز ماست و بر این مبنا حرکت خواهیم کرد.
وی خطاب به سفرا و رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور گفت: شما دیدبانان ما در دنیا و در خط مقدم هستید و نباید دیپلمات‌های ما در دنیا غافلگیر شوند و باید قبل از حادثه بتوانند حادثه را پیش‌بینی و آن را به مرکز منتقل کنند.
رئیس جمهور افزود: هیچ گاه یادم نمی‌رود آن زمانی که شوروی سابق در تزلزل بود از یک سال قبل، یک دستگاهی به ما می گفت شوروی در حال تزلزل است و دو دستگاه دیگر به ما می گفتند که جای پای شوروی محکم است و اشتباه نکنید.
وی گفت: ما آن زمان در دبیرخانه‌، مرتب این بحث را مقایسه می کردیم و لذا توانستیم شش ماه قبل از فروپاشی شوروی تصمیم بگیریم و لذا هر بخشی که از شوروی سابق جدا می‌شد ما روز بعد، پیش از همه استقلال آن کشور را به رسمیت می‌شناختیم چون قبلاً محاسبه کرده بودیم و می دانستیم چه می شود.
رئیس جمهور اظهار داشت: خیلی مهم است که دیدبانان ما با چشم بصیر، دقیق و بینا زوایای مختلف را ببینند، تحلیل کنند، به ما گزارش دهند و به دنیا برسانند که اراده این ملت، اعتدال و تعامل با جهان است.
آقای روحانی افزود: ما دنبال برد ـ باخت نیستیم و یکی به من می‌گفت که به گونه‌ای عمل کنیم تا بتوانیم سر طرف مقابل کلاه بگذاریم و نظر من این است که زمان این حرف‌ها گذشته است و اگرچه برخی‌ها حرف‌های قشنگ می زنند اما نیم قرن یا یک قرن از تاریخ عقب هستند. 
رئیس جمهور گفت: ما اصلاً دنبال برد ـ باخت نیستیم چون برد ـ‌ باخت باقی و ثابت نمی ماند و آنچه می ماند و پایه ای برای حرکت بعد می شود برد ـ برد است.
آقای روحانی افزود: در بحث هسته ای هم بنای ما برد ـ برد است و دنیا بداند که اولاً ما هیچ عجله‌ای نداریم اما در عین حال تأخیر را هم به نفع کسی نمی‌بینیم و دنیا بداند ما تحریم را ظالمانه می دانیم و مطمئنیم پایه های تحریم شکسته است و بدون تردید تحریم به شرایط گذشته باز نخواهد گشت.

شناسه خبر : 18425

این خبر رو هم ببینید

امیر دریادار ایرانی: امروز هیچ قدرتی توان تجاوز به مرزهای دریایی ایران را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز به واسطه اقتداری که در مرزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + پنج =