خانه / سیاسی / سخنگوی وزارت خارجه: بیانیه غیر اجماعی سازمان همکاری اسلامی مردود و غیرقابل پذیرش است

سخنگوی وزارت خارجه: بیانیه غیر اجماعی سازمان همکاری اسلامی مردود و غیرقابل پذیرش است

سخنگوی وزارت خارجه بیانیه سازمان همکاری اسلامی را مردود دانست و گفت: اقدام عجولانه دولت سعودی در اصرار بر برگزاری اجلاس فوق العاده و صدور بیانیه موجب تشدید اختلاف و تضعیف سازمان شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین جابری انصاری سخنگوي وزارت امور خارجه در واکنش به بيانيه غیر اجماعی نشست فوق العاده وزرای خارجه سازمان همكاري اسلامي در جده، اعلام کرد: سازمان همکاری اسلامی با هدف تقویت همکاری های اسلامی و مقابله با اشغال فلسطین و کمک به آزادی قدس شریف بعنوان مسئله نخست امت اسلامی تاسیس شده است. با توجه به تداوم اشغال فلسطین و محاصره غیر انسانی فلسطینیان و گسترش تهدید افراطی گری و تروریسم تکفیری علیه صلح و امنیت بین المللی، اقدام عجولانه و غیر مسئولانه دولت سعودی در اصرار بر برگزاری اجلاس فوق العاده و صدور بیانیه غیر اجماعی مزبور، عملا موجب تشدید اختلاف میان اعضاء و تضعیف سازمان همکاری اسلامی گردیده است.
وی با اعلام ابراز تاسف جمهوری اسلامی ایران از ناديده گرفته شدن أهداف، اصول، مصالح و اولویت هاي سازمان و حقوق كشورهاي عضو، توسط كشور ميزبان در جريان برگزاري و تدوین بيانيه اجلاس جده، تاکید می کرد: هدف از این گونه اقدامات تلاش براي پوشش دادن به سیاست های مبتنی بر تفرقه افکنی، جنگ آفريني و حمايت از تروريسم دولت عربستان سعودی است.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: بیانیه نشست جده واقعیات موجود در رابطه با حادثه سفارت عربستان و اقدامات سریع دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه تامین امنیت، کنترل شرائط، اعاده وضعیت و برخورد با متهمین را نادیده گرفته و با پرداختن به موضوعات غیر مرتبط با دستور کار اجلاس عملا در خدمت اهداف یک کشور خاص قرار گرفته است. بیانیه همچنین با اصول منشور ملل متحد و منشور سازمان همکاری اسلامی و اصول حقوق بین الملل مغایرت داشته و از نظر جمهوری اسلامی ایران مردود و غیر قابل پذیرش است.
جابری انصاری موفقیت سازمان همکاری اسلامی را در پی گیری اهداف و اولویتهای خود در گرو همبستگي، همكاري و هماهنگي ميان أعضا و نه جبهه گيري متقابل آنها دانست و  گفت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست اصولی خود ضمن اعلام آمادگی برای تعامل در جهت حل مشکلات دوجانبه با عربستان، بر ضرورت بازگشت ریاض از سیاست‌های نادرست خود که منطقه و جهان را با بحران فعلی مواجه کرده است به مسیر اعتدال و عقلانیت و گفتگوی توام با احترام متقابل تاکید، و از همه کشورهای عضو سازمان می خواهد با تعامل هشیارانه و همراه با مسئولیت با مسائل امت اسلامی زمینه های رفع مشکلات جاری و پی گیری اهداف اصلی سازمان در زمینه آزادی فلسطین اشغالی و قدس شریف را فراهم کنند.

شناسهٔ خبر: ۳۰۳۰۸۶۶ – جمعه ۲ بهمن ۱۳۹۴ – ۱۹:۴۴
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14455

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − ده =