سربازی و حس دوگانه ی افتخار و غم غربت   دکتر خالد توکلی  

شار نیوز: 1- در جامعه ی ما نسبت به سربازی، همواره حسی غریب و تا حدی دوگانه وجود داشته است. از یک سو به عنوان حافظان مرز و بوم و منافع ملی و یکی از مظاهر غرور و عظمت کشور که هر دم آماده ی جانفشانی در راه وطن و مردم هستند، در نظر آورده می شوند و از سوی دیگر اکثریت مردم، خانواده و اطرافیان و به ویژه مادر، سربازی را به معنی غربت و دوری پسر جوان خود از یار و دیار فهم می کنند. وقتی که از نزدیک نیز زندگی سربازان و فضای سربازی را مشاهده کنی، خود آنها نیز بر همین اساس، روزهای سخت سربازی را سپری می کنند و روزها، هفته ها و ماهها را هر یک با نمادی مشخص می سازند تا شاید بدین گونه کمتر تحت تأثیر غم غربت قرار گیرند و در حسرت دوران «شخصی گری» هر چه زودتر این روزهای سخت را به پایان برسانند. 

 
به هر گوشه ی از پادگان و محل خدمت مقدس سربازی که نگاهی بیندازی تاریخ و روز اعزام و ترخیص و نام یار و دیار دیده میشو د. در واقع تأکید بیش از حد نیز بر تقدس سربازی چیز چندانی از غم غربت نمی-کاهد. پس از سربازی، فرد با ادعای داشتن کوله باری از تجربه و خاطرات تلخ و شیرین به میان جامعه برمی گردد و خواهان و آماده ی پذیرش مسئولیت و بازی کردن و ایفای نقش بزرگسالی است. در روزهای اخیر ماجرای ربوده شدن سربازانی که در مرزهای سیستان و بلوچستان مشغول خدمت بودند و سرنوشت و سرانجام آنها، بسیاری از اذهان را به خود مشغول داشته و خاطرات بسیاری را زنده و مادران و خانواده های فراوانی را نگران خطراتی کرده است که هر آن ممکن است متوجه این سربازان جوان شود.
 
2- ممکن است همزمان با خطور این خاطرات به اذهان و تصور خطرات احتمالیی که متوجه سربازان خواهد شد، این پرسش ها گریبان مردم را بگیرد که چگونه می توان در کوتاه مدت جان این جوانان را نجات داد و در بلندمدت چه باید کرد که دیگر شاهد این گونه حوادث نباشیم. پرسش های دیگری نیز در میان اقشار مختلف مردم مطرح می شوند که باید به تدریج و به طور جدی در فضای عمومی جامعه مورد بحث و گفت وگو قرار گیرند تا اصل مسئله به گونه ای کم هزینه حل و فصل و از رنج و آزار مردم کاسته شود.
3- در این نکته که وظیفه ی اصلی حاکمیت، حفظ جان انسانها به عنوان اصلی ترین سرمایه ی جامعه می باشد، تردیدی نیست. این وظیفه صرفاً شامل حفظ جان نیروهای نظامی و نیروهای خودی نمی شود بلکه شامل حال کسانی نیز می شود که به نحوی از انحاء در مقابل حاکمیت قرار می گیرند اما در زمره ی شهروندان کشور قرار هستند. لذا انتظار می رود به صورت همه جانبه این مسئله ی پیچیده که علل و عوامل مختلفی در آن دخالت دارند، به گونه ای مورد بررسی قرار گیرد و راههای مقابله با آن، آنچنان تنظیم و اجرا شود که در آینده امکان تکرار و وقوع چنین حوادثی به حداقل برسد. آنچه در سال های گذشته مردم مناطق مرزی و استان های محروم کشور را نگران ساخته و تا حد زیادی نیز مانع از آن شده است تا از میزان خشونت در این مناطق کاسته شود وجود و غلبه ی نگاه و نگرش امنیتی و استفاده از قوه ی قهریه به عنوان یگانه راه حل برای حل این مسائل است. در حالی که در این مورد و موارد مشابه بایستی علل و عوامل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مورد بررسی قرار گیرند و راهکارها نیز باید با توجه به همین عوامل و با این روش اتخاذ گردند. به عبارت دیگر جنبه ها و ابعاد مختلف قضیه از سیاسی و فرهنگی و اقتصادی گرفته تا اقدامات امنیتی همه مدنظر باشند.
4- امام جمعه ی محترم زاهدان جناب مولوی عبدالحمید که همواره آرا و تفکرات معتدل، اصلاحی و معقولی داشته است و به همین دلیل در میان مردم سیستان و بلوچستان و اهل سنت سایر مناطق ایران و منطقه از جایگاه خاصی برخوردار است، صرفاً به محکوم کردن گروگان گیری اکتفا نکرده بلکه آن را «حرام» نیز دانسته است. ایشان به خوبی جوانب گوناگون مسئله را مورد اشاره قرار داده است و با خوش بینی برنامه های عمرانی دولت در این مناطق و رویکرد توجه بیشتر به اقوام و اقلیت ها را در دولت جدید یادآوری کرده که ممکن است موجبات توسعه و آبادانی این مناطق را به همراه آورد. آنچه در سخنان ایشان حائز اهمیت است توجه به مسائل عمرانی و آبادانی و لزوم توجه بیشتر به اقوام و مذاهب است که هم حق مردم مناطق محروم است تا به طور برابر از امکانات کشور بهره مند شوند و هم بیش از هر عامل دیگری مانع از گرایش مردم این مناطق به سوی افراط و گروههای خشن است.      
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *