سردار سلیمانی، فرمانده صلح و مقاومت / مهدی شوشتری*

“سردار سلیمانی بر مبنای آموزه های اسلامی، دفاع از مظلومان جهان، صرف نظر از ملیت، قومیت، دین و مذهب را وظیفه خود می‌دانست. او فقط متعلق به ایران و دنیای اسلام نیست، بلکه به کل جهان بشریت تعلق دارد. در دوره تاریک شکل گیری و توسعه تروریسم تکفیری داعشی در عراق و سوریه، سردار سلیمانی نقش بارز و فراموش ناشدنی در جبهه مبارزه ملت های منطقه علیه تروریسم داشت. او در این مسیر دغدغه انسانیت، عدالت و حقانیت را داشت و به همان میزان که برای کمک به مسلمانان اعم از شیعه و سنی، ایثار و مجاهدت کرد، دغدغه حمایت از مسیحیان و ایزیدیان و سایر اقلیت های دینی را داشت. “

کردپرس – سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، نمونۀ برجسته‌ای از تربیت ‌شدگان مکتب اسلام بود. بدون شک زحمات و خدمات ارزشمند آن شهید عزیز به جهان اسلام و مسلمانان و مستضعفان و ستمدیدگان جهان، در تاریخ ثبت شده و قطعا آیندگان به نیکی از این مرد بزرگ یاد خواهند کرد. ویژگی‌های بارز سردار سلیمانی از جنبه شخصیت فردی و انسانی، توانمندی‌های او از جنبه فرماندهی و مدیریت نظامی، نبوغ عجیب او در حوزه استراتژیک و نقش آفرینی او در صلح سازی در منطقه، او را در طراز یکی از برجسته ترین و شناخته شده ترین فرماندهان نظامی و سیاسی جهان قرار داد؛ اما برغم بسیاری از ویژگی‌های ممتاز این شخصیت برجسته، شاید بتوان بزرگ ترین ویژگی شهید سلیمانی را حمایت مستمر و مؤثر او از مظلومان از هر دین، مذهب و قومیت در مقابل ظالمان و مستکبران و ایستادگی در مقابل نظام سلطه جهانی به رهبری آمریکا و ضدیت او با رژیم غاصب صهیونیستی دانست. شهید سلیمانی در این مسیر پایه گذار مکتبی بود که سالها الگوی مجاهدان و مبارزان راه مقاومت خواهد بود.
سردار سلیمانی بر مبنای آموزه های اسلامی، دفاع از مظلومان جهان، صرف نظر از ملیت، قومیت، دین و مذهب را وظیفه خود می‌دانست. او فقط متعلق به ایران و دنیای اسلام نیست، بلکه به کل جهان بشریت تعلق دارد. در دوره تاریک شکل گیری و توسعه تروریسم تکفیری داعشی در عراق و سوریه، سردار سلیمانی نقش بارز و فراموش ناشدنی در جبهه مبارزه ملت های منطقه علیه تروریسم داشت. او در این مسیر دغدغه انسانیت، عدالت و حقانیت را داشت و به همان میزان که برای کمک به مسلمانان اعم از شیعه و سنی، ایثار و مجاهدت کرد، دغدغه حمایت از مسیحیان و ایزیدیان و سایر اقلیت های دینی را داشت. حضور او در جبهه نبرد با تروریسم، منحصر به جغرافیای خاصی نبود. او در هر جا که درخواست کمک می شد، حضور داشت؛ از دمشق و حمص و لاذقیه و حلب و نبل و الزهرا و رقه و .. در سوریه تا بغداد و آمرلی و موصل و مخمور و شنگال و جلولا و … در عراق؛ نقش ممتاز آن فرمانده شجاع مبارزه با تروریسم در شکست پروژه دولت خودخوانده داعش در عراق و سوریه، بر هیچ کس پوشیده نیست و شخصیت های منصف و وجدان های بیدار به آن اذغان دارند. در این چارچوب شهید سلیمانی را باید «فرمانده صلح» در منطقه دانست. تامین امنیت و صلح سازی، بزرگ ترین خدمت شهید سلیمانی به ملت های منطقه بود.
خدمت بارز دیگر شهید سلیمانی، حمایت همه جانبه از ملت های منطقه و مبارزان و مجاهدان گروههای مقاومت در لبنان و فلسطین در برابر رژیم غاصب صهیونیستی بود. از این منظر به حق شهید سلیمانی را «شهید قدس» و «فرمانده مقاومت» لقب داده اند. از نگاه دولت آمریکا، با بودن سردار سلیمانی، پیشبرد طرح ننگین معامله قرن و دمیدن در روند سازش با رژیم متجاوز صهیونیستی، با موانع جدی روبرو بود؛ از این رو دولت آمریکا، نه تنها برجسته ترین چهره جهانی مبارزه علیه تروریسم بین المللی، بلکه مغز متفکر مبارزه با استیلای رژیم صهیونیستی بر کشورهای اسلامی و عربی را ترور کرد. اقدام دولت آمریکا در ترور سلیمانی و شهادت ایشان، نه اقدامی‌ برای از میان بردن یک شخص، بلکه اقدام برای از میان برداشتن رمز و تجلی تفکر ضدآمریکائی- ضدصهیونیستی بود و البته ارتکاب چنین جنایتی، یک اشتباه راهبردی در کنار دهها اشتباه راهبردی دیگر آمریکا در منطقه و جهان بود؛ چرا که با ترور سردار سلیمانی، مکتب و تفکر او ماندگاری و پویایی خود را از دست نخواهد داد، بلکه اکنون ابعاد جهانی بیشتری به خود گرفته است. سردار سلیمانی نه یک شخص، بلکه نماد یک مکتب و تفکر بود که معتقد بود تنها راهکار ممانعت از سلطه آمریکا و صهیونیسم بر سرنوشت دولت ها و ملت های منطقه، متحد شدن آنها و ایستادگی و مقاومت در برابر طرح ها و دسیسه های آنهاست؛ از این منظر، شهید سلیمانی برای اقتدار ملت های منطقه، اهمیتی راهبردی قائل بود. لذا او با تمام توان برای تقویت، قدرت و اقتدار ملت های منطقه مجاهدت کرد.
اکنون دو سال از ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی و فرماندهان جبهه مقاومت و آزادی سپری شده است. قطعا این جنایت بی پاسخ نمانده و آمران و عاملان این جنایت غیرانسانی بایستی در دادگاه عدالت محاکمه شده و پاسخگو باشند. واکنش های مردمی‌گسترده در سراسر جهان و نیز واکنش و اعلام موضع بسیاری از شخصیت های شناخته شده سیاسی و حقوقی بین المللی در محکومیت اقدام جنایتکارانه آمریکا در ترور سردار سلیمانی و همراهان وی، به روشنی نشان داد که آمریکا قبل از هر چیز، در محکمه وجدان‌های بیدار جهانی محکوم است. جمهوری اسلامی ایران از منظر رسمی نیز از تمامی ظرفیت‌های سیاسی، حقوقی و بین‌المللی خود برای پیگیری حقوقی و قضائی آمران و عاملان این جنایت هولناک استفاده خواهد کرد و حق ملت بزرگ ایران در انتقام شایسته از جنایتکاران بین المللی را هیچ گاه فراموش نخواهد کرد.
* سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *