خانه / سیاسی / سرطان، دامنگیر انجمن حمایت از بیماران سرطانی کردستان شده است

سرطان، دامنگیر انجمن حمایت از بیماران سرطانی کردستان شده است

سنندج-قرار بود سومین مجمع رسمی انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی کردستان برگزار شود و بیلان کاری و وضعیت مالی این انجمن مورد اعتراض برخی از اعضاء بود که به ابهامی تبدیل شده بود اما به دلایلی رسمیت نیافت و نشست با حاشیه هایی همراه شد و مجمع و انتخابات به دو هفته دیگر موکول شد

کردپرس-انجمن حمایت از بیماران سرطانی استان کردستان نهاد مردمی و غیردولتی است که با یک نگرش انسانی و متکی به انسانهای دردآشنا، خیر و دلسوز به منظور سازماندهی وضعیت آشفته بیماران مبتلا به سرطان در جهت حمایتهای مادی و معنوی در سطح استان در کنار تلاش وزارت بهداشت و آموزش پزشکی به عنوان مکمل این تلاشها تأسیس شده است.
بنابراین با توجه به عدم مشمولیت بیماران سرطانی در زمره بیماران خاص، هزینه‌های سرسام‌آور درمان این دسته از بیماران و افزایش آمار بیماران سرطانی و عدم آگاهی عامه مردم نسبت به این بیماری، انجمن حمایت از بیماران سرطانی استان کردستان، تأسیس گردید.
این انجمن که یک تشکل غیردولتی (NGO) ،غیرانتفاعی و غیرسیاسی است به هیچ نهاد و سازمان دولتی وابسته نیست و دارای سه رکن ذیل می‌باشد:۱- مجمع عمومی ۲- هیئت مدیره ۳- بازرس که پس از طی مراحل قانونی در تاریخ دوم دی ماه سال ۱۳۸۵ پروانه فعالیت آن صادر شده و در تاریخ چهاردهم اسفند ماه همان سال فعالیت خود را آغاز کرده است.
تلاش در تهیه داروهای کمیاب برای بیماران سرطانی استان، تلاش در جهت فراهم نمودن امکانات تشخیص و درمان، افزایش آگاهی آحاد جامعه نسبت به پیشگیری و درمان سرطان، مساعدت به بیماران سرطانی نیازمند، همیاری و همکاری در تأسیس بیمارستان‌ها و آسایشگاه‌های بیماران سرطانی، آموزش همگانی، فعالیت‌های تخصصی و فوق‌تخصصی پزشکی، تأمین نیازمندی‌های رفاهی بیماران، اجرای برنامه‌های غربالگری بیماری‌های سرطانی، جمع‌آوری و سازماندهی کمک‌های نقدی و غیرنقدی، مشاوره پزشکی، فعالیت‌های علمی و پژوهشی بخشی از اهداف و برنامه های این انجمن عنوان شده است که هزینه و مخارج پیشبرد اهداف انجمن از راه‌های همچون حق عضویت اعضاء، کمک‌های نقدی و غیرنقدی و اعانات و هدایای مردمی، انجام پروژه‌های آموزشی و تحقیقاتی، همیاری ورزشکاران و هنرمندان تامین می شود و انجمن از کمیته‌های مختلف مالی، اطلاع‌رسانی، مشاوره، تحقیقات، آموزش و… تشکیل گردیده است.
اما متاسفانه این مانفیست ها و برنامه ها و اهداف و چارت انجمن نتوانسته برای انجمن و مردمی که به آن اعتماد  کرده اند عملکردی شفاف داشته باشد و سبب ناراضیتی تعداد زیادی از اعضاء و برخی از بیماران شده است و اتفاقات و حواشی انجمن و حرف و حدیث های که در امور مختلف انجمن به ویژه در ارتباط با امور مالی آن وجود دارد به یک ابهام برای مردم تبدیل شده و به نوعی خود انجمن را دچار سرطان کرده است که می طلبد شفاف سازی و گفتگوها و نشست های لازم با حضور اعضای هیئت مدیره، بازرسان و مجمع عمومی و نهادهای نظارتی و نماینده های رسانه ها صورت بگیرد تا ابهامات و اتهامات و گفته ها و شایعات برطرف و روشن شود که آیا تخلفی صورت گرفته یا نه و اعضای هیئت مدیره جدید با رای و نظر اعضاء مشخص شوند تا از سرطانی که دامنگیر انجمن حمایت از بیماران سرطانی کردستان شده جلوگیری بعمل آمده و انجمن به فعالیت انسانی و ارزشمند خود طبق دین و قرآن و اساسنامه انجمن و وجدان اما با نظارت و شفاف سازی و کار گروهی ادامه فعالیت بدهد.
گفتنی است تعداد بیماران تحت پوشش انجمن در حال حاضر بیش از ۸۰۰ نفر است که بیش از ۱۰۰ بیمار را کودکان تشیکل می دهند.
بر اساس فراخوان عمومی انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی کردستان در تاریخ ۲۱ آبان ماه سال گذشته در هفته نامه های استان جهت برگزاری دوره دیگری از انتخابات این انجمن جهت اطلاع اعضاء و همچنین دعوت از خیران و فعالان انجمن برای انتخاب اعضای هیئت مدیره، در تاریخ هفتم آذر ماه سال ۹۲ با برگزاری مجمع عمومی در سالن نماز خانه مسجد مرحوم ادب اعضائ هیئت مدیره جدید با رای اعضاء برای مدت دو سال انتخاب شدند اما چرا این مهم هم شکل نگرفت و نتوانست انجمن را از اتهامات و ابهامات و حاشیه ها محوفظ دارد جای سوال دارد و باید تاسف خورد.
سومین دوره انتخابات هیئت مدیره انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان استان کردستان نیز با حضور اعضا در مسجد مرحوم ادب صورت گرفت و قرار بود به برخی ابهامات مالی حال حاضر این انجمن پاسخ داده شود اما این امر به دلیل آنچه که به حد نصاب نرسیدن اعضا عنوان شد برگزار نشد و بیشتر به مکانی برای دعوا و جدل میان اعضا مبدل شد.
اما در همان ابتداء به دلیل ازدحام جمعیت و نامناسب بودن مکان تعیین شده و همچنین عدم مدیریت مطلوب برگزارکنندگان از حاضرین خواستند که عده ای بدون آنکه صورتجلسه را امضا کنند، بنشینند.
در هشت سال گذشته این انجمن تنها دو بار در سال های ۸۹ و ۹۲ اقدام به تشکیل مجمع کرده بود، اما عصر پنجشنبه ۱۴ اسفند ماه جاری نیز قرار بود سومین مجمع رسمی برگزار شود که به دلایلی رسمیت نیافت و نشست با حاشیه هایی همراه شد و مجمع و انتخابات به دو هفته دیگر موکول شد.
طبق گفته خانم امجدی کارشناس نهادهای مردم نهاد استانداری کردستان که در این جلسه حضور داشت این انجمن بیش از ۸۰۰ نفر عضو دارد که به دلیل به حدن نصاب نرسیدن تعداد افراد حاضر در جلسه، شرایط لازم برای تشکیل مجمع فراهم نشد.
 وی تعداد اعضای حاضر در جلسه را ۳۰۰ نفر اعلام کرد و اظهار داشت: باید نصف به علاوی یک اعضاء یعنی رقمی بیش از ۴۰۰ نفر حضور می داشتند که یکی از دلایل برگزار نشدن این انتخابات این موضوع می باشد.
 اما ذکر این نکته ضروری است که نماینده استانداری در وسط جلسه به شیوه سنتی و با انگشتان دست حضار را شمارش کرد که به دلیل ازدحام جمعیت تعدادی از افراد در حیاط و یا بیرون از مسجد بودند که شاید اگر درست مورد شمارش قرار می گرفتند رای گیری رسمیت پیدا می کرد.
 یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران سرطانی استان کردستان طی سخنانی اظهار داشت: این انجمن سال ۸۵ شکل گرفت و این مسئله که عنوان می شود مرحوم ادب جزو هیئت موسس آن بوده صحت ندارد و فقط با اراده مردم راه اندازی شده است.
هیرش سلطان پناه افزود: جدای از فعالیت‌های گسترده ای که طی این سال ها انجام داده ایم، در حال حاضر این انجمن، دارای یک بیمارستان است که بالغ بر دو هزار مترمربع مساحت دارد و ارزش ریالی آن بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان برآورد شده که هنوز کار احداث آن به پایان نرسیده است.
این عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران سرطانی کردستان عنوان کرد: در حال حاضر نیز ۱۳۰ میلیون تومان پول نقد در خزانه این انجمن وجود دارد و در لابلای سخنان خود به حضار عنوان می کرد که خواهش می کنم بهترین افراد را برای اعضای هیئت امنای انجمن انتخاب کنید.
در ادامه سلطان‌پناه عنوان کرد: باید برای شرکت در مراسم بزرگداشت ماموستا «هه ژار» باید راهی سفر شوم و این جلسه را ترک کنم؛ که اعضای انجمن به دلیل آنکه وی خزانه دار قبلی انجمن بوده است اعتراض هایی را نسبت به این مسئله نشان دادند و حضار خواستار شفاف سازی عملکرد این انجمن بویژه در مورد مسایل مالی شدند.
این عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران سرطانی کردستان سپس برگه ای را به عنوان گزارش مالی چندین سال پیش انجمن برای حضار قرائت کرد.
اما “ف-پ” یکی از اعضای این انجمن از تعداد و نفرات این لیست انتقاد کرد و مدعی شد اعضای هیات مدیره افرادی را به عنوان اعضا معرفی کرده اند که عضو انجمن نیستند و اعضای هیئت مدیره تمایلی نداشتند که این مجمع شکل بگیرد و به محض شنیدن اینکه جلسه به حد نصاب نرسیده است محل را ترک کردند.
 وی اظهار کرد: یکی از موارد انتقاد ما ضرورت ارائه بیلان کاری و بررسی عملکرد مالی انجمن و ارائه آن به اعضا است چون اعضا حق دارند بدانند کمک هایی که به انجمن کرده اند به چه شکل هزینه شده است.                                    
این عضو انجمن همچنین خاطرنشان کرد: چرا برخلاف قانون داروهای بیماران سرطانی برای انجمن خریداری شده است و اگر این کار صورت گرفته چرا در نهایت بخش زیادی از داروها را که تاریخ مصرف آنها هم هنوز نگذشته است، دور ریخته شده اند و برای اثبات این موضوع  نیز نایلون بزرگی پر از داروهای تاریخ مصرف نگذشته را با خود آورده ام.
وی افزود: با بیشتر خانواده هایی که تحت پوشش این انجمن هستند تماس گرفته ام و همگی از هیئت مدیره گذشته و به خصوص رئیس انجمن گله‌مند بودند و ابراز نارحتی می کردند.
در این نشست مادر یک کودک مبتلا به سرطان نیز از اعضای انجمن انتقاد کرد که هزینه هایی درمان کودک وی به طور کامل پرداخت نشده است.
این خانم با چشم گریان گفت: پسرم جوان است که ۲ سال است دچار این مریضی شده و چون توان پرداخت حق درمان او را نداشتم به این انجمن مراجعه کردم که این انجمن بارها دست رد بر سینه ام گذاشت.
وی عنوان کرد: پس از مدت بسیاری، انجمن حمایت از بیماری های سرطانی محک تهران مبلغ سه میلیون و هفتصد هزار تومان را برای من در قالب چک در اختیار انجمن کردستان قرار داد که وقتی برای دریافت پول رفتم در آخر توانستم از آن مبلغ سه میلیون را دریافت کنم و آن هم نه به صورت چک، بلکه خود انجمن چک را نقد کرده بودند و ما بقی را نزد خود نگه داشتند.
یکی از مسؤلان دفتر انجمن حمایت از بیماران سرطانی کردستان گفت: من ماهیانه مبلغ ۱۵۰ هزار تومان حقوق به خاطر کار در دفتر دریافت می کردم که حدود ۵ سال است در این دفتر مشغول به کارم و حقوق ۵ ساله ام با مقداری که در این اواخر اضافه اش کردند می شود ۱۰ میلیون تومان اما جالب است در حسابرسی انجمن مبلغ ۱۳ میلیون تومان به نام من ثبت شده است.
وی افزود: بیمار داشته ایم مبلغ ۴۰۰ یا ۲۰۰ هزار تومان توسط خیرین برای آنها چک صادر شده اما نصف پول به آنها داده شده است و این موارد نیازمند بررسی و شفاف سازی می باشد.
یکی دیگر از اعضاء انجمن در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: اعضای هیئت مدیره اعلام کرده اند برای تبلیغات انجمن و برگزاری مراسم ها و کنسرت ها  چندین میلیون تومان هزینه برای تبلیغات صرف شده است در حالی که این انجمن با هزار بدبختی کمک مالی جمع می کند و ثانیاً همه انجمن را می شناسند چه نیازی به تبلیغات زیاد و بی مورد بوده است.
در ادامه یکی دیگر از همراه فعال انجمن اظهار داشت: قرار بود مرکز درمانی و تحقیقاتی سرطان در استان که در بهاران سنندج در حال احداث است در مدت زمانی کمتر از دو سال به بهره برداری برسد تا بیماران سرطانی و صعب العلاج در استان مداوا شوند و خدمات بهتر و مناسب تری به آنان داده شود اما بیش از دو سال از آغاز به ساخت این مرکز گذشته چرا هنوز هیچ اقدامی درخور و نتیجه بخش در این راستا صورت نگرفته و کمک های نقدی و غیر نقدی برای این مرکز توسط خیرین و مسؤلان و مردم به چه میزان بوده و چرا شفاف سازی نشده و چه کسانی در جریان این مهم هستند.
بهرحال هراز گاهی خبر از فساد مالی و اختلاس در برخی از سازمان ها و نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی در کشور شنیده می شود اما شایعه اختلاس  و صحبت از شفاف نبودن هزینه‌های مالی یک انجمن خیریه که به حمایت از بیماران سرطانی می پردازد برای مردم خوشایند نیست و مردم را دچار نگرانی و ناراحتی می کند که آیا در حق بیمارانی که مبتلاء به سرطان هستند و اکثراً نیز در وضعیت مالی مناسبی قرار ندارند و از افراد کم درآمد و یا ضعیف جامعه هستند و تعدادی از آنها با مرگ دست و پنجه نرم می کنند و نیازمند تقویت روحیه هستند و به ویژه کمک مالی هستند جفا و ظلم می شود و در حق آنها نیز اجحاف صورت می گیرد و …، در پایان باید گفت تلاش همگی ما با هر توانی باید درمان بیماران و کاهش درد و رنج های خانواده های بیماران سرطانی باشد نه اینکه درد و رنجی بزرگتر به غمهایشان اضافه کنیم.
 
کد مطلب: ۸۰۲۵۴  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۱۲/۱۶  |  ساعت: ۲۱ : ۲

شناسه خبر : 16223

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 12 =