سرمای شدید 30 میلیارد تومان خسارت به باغات مریوان زد  

سرمای شدید روزهای گذشته موجب وارد شدن خسارت به بخش زیادی از باغات مریوان شد به گونه‌ای که باغداران مریوانی را متحمل 30 میلیارد تومان ضرر کرد.

 
به گزارش خبرگزاری فارس از مریوان، اکثریت ساکنان روستاهای اطراف شهر مریوان را یا باغداران و کشاورزان و یا دامداران تشکیل داده‌اند که در این بین درآمد عظیم آنان نیز از روی همین زمین کشاوری بدست می‌آید و همین امر نیز موجب شده که به زمین‌های کشاورزی و باغداری خود کاملا وابسته باشند.
شهرستان مریوان دارای بیش از 460 هکتار باغ است از این رو بیمه کردن محصولات کشاورزی و باغداری یکی از راهکارهای جبران خسارات وارده ناشی از بلایای طبیعی است به منظور مقابله مقابله با خطرات فعالیت‌های کشاورزی و از سویی دیگر چاره‌اندیشی مسئولان برای کاهش خسارات سیلاب‌های فصلی و بلایای طبیعی ضروری به نظر می‌رسد.
100 درصد محصولات باغات گردوی مریوان از بین رفت
رئیس اداره جهاد کشاورزی مریوان گفت: به دلیل افت دما در ایام فروردین ماه سال جاری متاسفانه خسارت وسیعی به باغات شهرستان مریوان وارد شد که موجب از بین رفتن تمام محصولات باغات موجود در سطح شهرستان شد.
سیدعزیز هاشمی عنوان کرد: از 460 هکتار باغات سطح شهرستان مریوان، 1367 هکتار آن آسیب دیده است و میزان این آسیب‌دیدگی از 10 درصد در درختان دانه‌دار مانند سیب تا 100 درصد در درختانی مانند گردو و بادام متغیر بوده است.
هاشمی عنوان کرد: محاسبات اولیه نشان می‌دهد که خسارات ناشی از این سرمازدگی موجب از بین رفتن 12180 تن محصولات بوده است.
وی بیمه‌کردن باغات از سوی باغداران را یکی از راه‌های تامین امنیت باغداران عنوان کرد و بیان داشت: در حال حاضر مریوان 110 هکتار باغ معادل 24 درصد از کل باغات موجود در این شهرستان، بیمه شده‌اند که امید است با توسعه صنعت بیمه و استقبال کشاورزان زمینه پوشش تمامی محصولات فراهم شود.
این مسئول با اشاره به اینکه تنها 24 درصد از باغداران محصولات خود را بیمه کرده‌اند گفت: در سال‌های اخیر از سوی مدیریت اداره جهاد کشاورزی در راستای ترغیب روستانشینان برای بیمه‌کردن محصولات باغداری و یا کشاورزی و حتی دامداری اقدامات خوبی انجام شده، اما می‌طلبد با انجام فعالیت‌های بیشتر بتوانیم در آینده نه چندان دور تمامی باغات سطح شهرستان را پوشش بیمه‌ای دهیم.
محمدصالح یکی از باغداران نمونه شهرستان مریوان می‌گوید: بر اثر سرمای شدید چند روز پیش شهرستان مریوان تمامی محصولات باغ که بیشتر آنها گردو بوده از بین رفته و کاملا نابود شده است.
وی افزود: متاسفانه به دلیل عدم توانایی مالی برای پرداخت هزینه بیمه، تنها بیش از نیمی از درختان باغ خود را بیمه نموده‌ام و امروز تمامی محصولات از بین رفته است.
خالد شیخ‌الاسلامی یکی دیگر از باغداران نمونه شهرستان مریوان با انتقاد از نحوه برخورد مسئولان در تکریم ارباب رجوع می‌گوید: برای بیمه کردن باغ باید یک سری بروکراسی‌های اداری را طی کرد که آن هم مانند حل کردن مشکلات به گذر از هفت خان رستم نیاز دارد.
وی ادامه داد: برخورد کارکنان و مسئولان با کشاورزان مناسب نیست و نمی‌توانند درست رفتار نمایند و همین امر نیز سبب شده است که برای نخستین بار امسال محصولات خود را آن هم نصفی از میزان موجود را بیمه کنم و نتوانم تمام محصولات خود را مورد پوشش بیمه قرار دهم.
یکی از کارشناسان باغداری مریوان نیز گفت: متاسفانه خسارات وارد شده به باغات سطح شهرستان مریوان بر اثر سرمای شدید هفته‌های گذشته که دمای هوا بین صفر تا منفی چهار بود، بسیار زیاد و غیرقابل جبران است.
صالح شیخ‌عطاری عنوان کرد: تمام محصولات باغات گردوی شهرستان و بیش از 80 درصد از ثمر درختانی چون سیب و بادام نیز از بین رفته و بیش از 35 درصد از باغات توت‌فرنگی این شهرستان نیز نابود شده است.
وی متذکر شد: متاسفانه سردی هوا به حدی زیاد بود که به غیر از گل و ثمر درختان بسیاری از شاخه‌های ثمردهی درختان را از بین برده واین امر نیز موجب شده است که ثمر سال جدید نیز با خطر جدی مواجه شود.
شیخ‌عطاری در پایان هرس کاری و برش برخی از شاخه‌های خشک شده را تنها راه ثمر دادن درختان در سال آینده عنوان کرد و از کشاورزان و باغداران مریوانی خواست تا با بیمه نمودن باغات، خود را برای لطمات احتمالی سال‌های بعد آماده سازند.
==================
گزارش از: محمدرستگار کریمی

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *