سفیر عراق دریافت هرگونه کمک نظامی و مالی از ایران را تکذیب کرد

دولت عراق هیچ‌گونه کمکی از خارج از عراق نخواسته و با وحدت و مقاومت ملتش در مقابل داعش می‌ایستد

سفیر عراق در تهران گفت: دولت عراق هیچ‌گونه کمکی از خارج از عراق نخواسته و با وحدت و مقاومت ملتش در مقابل داعش می‌ایستد.
 به نقل از ایسنا محمد مجید الشیخ با اشاره به پیام مرجعیت در مقابله با تروریست‌ها گفت: پیام مرجعیت نقش بزرگی در وحدت ملت عراق داشت. تعداد زیادی از مردم عراق شیعه هستند و هیچ فرقی بین آن‌ها و اقلیت در این کشور وجود ندارد. وضعیت عراق امروز خوب است و در حال بهتر شدن است و کشورهایی هستند که در این رنج با عراق ابراز همدردی کردند که ما از آن‌ها تشکر می‌کنیم.
الشیخ افزود: تروریست‌ها نمی‌خواهند حکومت را ساقط کنند بلکه آن‌ها ملت عراق را هدف‌ قرار داده‌اند. حکومت را مردم انتخاب کرده‌اند و هدف آن‌ها ناکام کردن انتخابات مردمی است. مطمئن باشید که اوضاع در عراق رو به بهبود است و هیچ مشکلی وجود ندارد.
این دیپلمات عراقی در پاسخ به سوالی مبنی براین که چرا با وجود آن که آمریکا مسوول آن چیزی است که در عراق می‌گذرد، اما این کشور به رایزنی با ایران اصرار دارد؟ گفت: همان‌گونه که می‌دانید ما توافقنامه استراتژیک دراز مدتی با آمریکا داریم (طبق این توافق) در هر گونه تجاوز خارجی می‌توانیم از آمریکا کمک بگیریم و بر اساس این توافقنامه است که از آمریکا درخواست کمک کرده‌ایم نه چیزی دیگر چون آمریکا خود را به ارائه این کمک ملزم کرده است.
سفیر عراق درباره نقش ایران در عراق نیز بیان کرد: ایران نقش بزرگی در پشتیبانی از عراق دارد و (مسوولان ایرانی) برای دفاع از عتبات تماس‌های زیادی با سفارت داشتند. مردم ایران آماده کمک برای دفاع از عتبات هستند. اما عراق و ملت عراق اصلا هیچ کمکی را از خارج قبول نمی‌کنند و خودشان توانایی و آمادگی دارند که از خود دفاع کنند و ما اصرار بر وحدت داخلی داریم.
او درباره اظهارات اخیر سعود الفیصل مبنی بر این‌که نوری مالکی نباید به دشمنی در برابر عربستان بپردازد و با آن برخورد کند؟ گفت: عراق با کسی دشمنی ندارد و فقط اقداماتی را علیه تروریسم انجام می‌دهد. عراق کنونی عراق پیشین نیست و با هیچ کس دشمنی ندارد و فقط با طرفداران تروریسم دشمنی دارد.
او درباره ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر حضور سردار سلیمان و نیروهای سپاه پاسداران ایران در عراق نیز گفت: همان‌طور که گفتم به هیچ کشوری نه از نظر سلاح و نه از نظر نیروی خارجی و نه مالی نیازی نداریم. شما خودتان گفتید منابع شما برخی رسانه‌هاست و من گفتم این رسانه‌ها مغرض هستند. نه سردار سلیمانی و نه هیچ کس دیگری در عراق حضور ندارد و این‌ها می‌خواهند مسیر را منحرف کنند و فتنه‌ای بین کشورهای همسایه به‌خصوص ایران و عراق در منطقه ایجاد کنند.
 
کد مطلب: 65249  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۴  |  ساعت: ۱۰ : ۴۰

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *