سفیر عراق در ایران: عراق قبرستان داعش می شود/ مبارزه با داعش جنگ شیعه و سنی نیست

سفیر بغداد در ایران با اشاره به اینکه مبارزه با گروه داعش اصلا جنگ شیعه و سنی نیست؛ گفت: با عملیات جدید ارتش و نیروهای مردمی عراق قبرستان داعش می شود

سفیر بغداد در ایران با اشاره به اینکه مبارزه با گروه داعش اصلا جنگ شیعه و سنی نیست؛ گفت: با عملیات جدید ارتش و نیروهای مردمی عراق قبرستان داعش می شود.
محمد مجید الشیخ در گفت وگوی ویژه خبری که دیروز سه شنبه از شبکه دوم ایران پخش شد، گفت: امروز مردم و رای آنها در عراق حکومت می کند و این آزادی در عراق را خیلی ها واز جمله بعثی ها و بعضی از حاکمان منطقه نتوانستند تحمل کنند.
سفیر عراق در ایران اقدامات گروه داعش و همپیمانانش را کودتایی شکست خورده علیه مردمسالاری در این کشور خواند و گفت: داعش یکی از شاخه های القاعده است و  تنها داعش گروه تروریستی حاضر در عراق نیست.
وی تاکید کرد: گروه های تروریستی به شهر موصل آمدند و برخی در این شهر با آنان همکاری کرده و عده ای از افسران نظامی نیز در این شهر خیانت کردند.
مجید الشیخ با متهم کردن برخی افسران نظامی عراق به خیانت گفت: در مقابل این خیانت ها و همراهی بعثی ها، فتوای مرجعیت و جوش و خروش مردم عاملی برای ایستادگی عراق در برابر تروریست ها شد.
سفیر عراق با بیان اینکه هشت سال صدام را مجبور کردند به روند سیاسی و دموکراسی در ایران آسیب برساند، گفت: نظام عراق مثل ایران دموکراسی است.
وی با اشاره به اینکه عملیات گسترده ای توسط افسران نظامی و نیروهای مردمی عراق پای ریزی شده است، افزود: با عملیات جدید بسیاری از تروریست ها به هلاکت خواهند رسید و خطر داعش دامن همه را خواهد گرفت و قطعا عراق قبرستان آنها خواهد بود.
مجید الشیخ تاکید کرد: ما نمی خواهیم جهان برای هلاکت داعش به ما کمک کند بلکه تنها می خواهیم رسانه های آنان از داعش دفاع نکرده و اقدام به دروغ پراکنی نکنند. ما نیروی انسانی وسلاح و پول نمی خواهیم تنها نیازمند حمایت معنوی دنیا و کمک رسانه ای برای مبارزه با گروه تروریستی داعش هستیم.
سفیر عراق در ایران توضیح داد: مبارزه با گروه تروریستی داعش اصلا جنگ شیعه و سنی نیست و در عراق شیعیان و سنی ها در کنار هم زندگی می کنند و روابط فامیلی دارند پس نمی توان گفت که استانی در عراق سنی و یا شیعه نشین است.
مجید الشیخ گفت: برخی کشورهای حامی داعش می خواستند آتش جنگ مذهبی را در عراق روشن کنند اما آگاهی علما و مردم مانع از ایجاد آن شد.
وی افزود: برخی رسانه ها و ماهواره های خبری تلاش کردند فتنه مذهبی وارد عراق کرده و داعش را انقلابیون نامیدند.
وی درباره تغییرات سیاسی در عراق نیز یادآور شد: تغییرات پارلمان عراق با توافق همه گروه ها انجام می شود. در قانون اساسی عراق نیامده است که مثلا نخست وزیر شیعه باشد یا رییس مجلس سنی. ما در عراق شیعه، سنی، کردها و ترکمن ها را داریم و باید شرایط برای همراهی همه گروه ها فراهم شود.
سفیر عراق در ایران تاکید کرد: اسامی که به عنوان گزینه نخست وزیری اعلام شده گمانه زنی رسانه ای است؛ هنوز نه نخست وزیر، رییس جمهور و نه رییس پارلمان مشخص نشده و اسامی اعلام شده گمانه زنی رسانه است که ممکن است درست باشد و یا نباشد.
مجید الشیخ توضیح داد: ما امروز نیازمند حکومت قدرتمند و نمایندگان با اراده داریم. آیت الله سیستانی هم خواستند که حکومت زودتر تشکیل شود.
سفیر عراق در ایران درباره حضور گروه مجاهدین در عراق و کمک آنان به داعش تاکید کرد: امیدوارم شر گروه های تروریستی از عراق کم شود؛ بارها با سازمان ملل و دبیر کل سازمان ملل صحبت کردیم. بان کی مون به ما وعده داد مجاهدین از عراق خارج شود. دو سال است که بر رفتن اینها پافشاری کردیم اما بان کی مون از ما شش ماه وقت خواست تا فکری برای ساماندهی آنان کند.
مجید الشیخ ادامه داد: ما اجازه نمی دهیم هیچ عملیاتی ضد ایران یا عراق یا هیچ کشور دیگری از سوی گروهک تروریستی یا هر گروه تروریستی دیگر در عراق انجام شود.
 
کد مطلب: 65674  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۱۱  |  ساعت: ۸ : ۳۹

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *