خانه / سیاسی / سفیر پیشین فرانسه: تداوم تنشهای عربستان و ایران تبعات زیادی برای منطقه دارد

سفیر پیشین فرانسه: تداوم تنشهای عربستان و ایران تبعات زیادی برای منطقه دارد

سفیر پیشین فرانسه در تهران، با اشاره به تنش های به وجود آمده میان ایران و عربستان عنوان داشت که ادامه این وضعیت تبعات زیادی را در پی دارد و حتی می تواند اجرای برجام را نیز با مشکل مواجه کند.

به گزارش خبرنگار مهر، تنش های بوجود آمده میان ایران و عربستان که بعد از اعدام شیخ «نمر باقر النمر» رهبر شیعیان عربستان، از سوی ریاض به اوج خود رسید همچنان ادامه دارد و این در حالی است که کشورها و مقامات زیادی برای حل شدن این تنش ها میانجیگری می کنند.
این وضعیت در حالی است که عربستان تلاش می کند با روش های مختلف از این تنش ها برای منزوی کردن ایران و ایجاد بحران های جدید در منطقه استفاه کند.
«فرانسوا نیکولو» سفیر اسبق فرانسه در تهران در تشریح پیامدهای این تنش ها به خبرنگار مهر گفت: در مورد اعدام شیخ نمر مطالب زیادی گفته و نوشته شده است. عربستان اعدام شیخ نمر را در حالی انجام داد که با مسائلی همچون جنگ یمن و بحران سوریه سرکار داشت . علاوه بر آن اعدام شیخ نمر با اعدام حدود ۴۰ نفر دیگر همراه بود که جرم اصلی آنها اقدام علیه امنیت عربستان بود.
وی افزود: در این میان هر چند شیخ نمر هیچگاه دست به اسلحه نبرد و با مبارزه مسلحانه نیز مخالفت بود اما در کشوری مانند عربستان مخالفت زبانی با حاکمان کشور نیز جرم کمی نیست.
وی تصریح کرد: در حقیقت عربستان اعدام این افراد را بر اساس سیاست های داخلی خود و نشان دادن قدرت به گروه های مختلف انجام داد. در این میان هر چند که اعدام شیخ نمر با محکومیت هایی از سوی کشورهای مختلف مواجه شد اما حوادثی که در تهران و مشهد رخ داد در واقع یک نوع هدیه برای حاکمان عربستان بودند و موجب شدند تا تنش هایی که از قبل میان ریاض و تهران وجود داشت به اوج خود برسد.
نیکولو در ادامه یادآور شد: این وضعیت در حالی رخ داد که دولت ایران در آستانه بهبود روابط خود با کشورهای غربی قرار داشت اما بر هم خوردن رابطه با یکی از کشورهای همسایه موجب شد تا برنامه های دولت ایران در این بخش به مشکل بیافتد. در این میان عربستان برخی از کشورهای عربی و غربی را با خود همراه کرد و ادامه این روند تبعات منفی زیادی به همراه دارد و حتی می تواند به اجرای توافق هسته ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ نیز ضربه بزند.
سفیر پیشین فرانسه در ایران افزود: باید یادآور شوم که حل مشکلات و بحران های خاورمیانه از جمله بحران سوریه نیازمند مصالحه میان عربستان و ایران است و اگر  روابط دو کشور به همین وضعیت فعلی ادامه پیدا کند نمی توان به بهبود اوضاع در خاورمیانه امید داشت.
وی در پایان تصریح کرد: فکر می کنم همه طرف های حاضر در گفتگوهای صلح سوریه به این نکته اعتقاد داشته باشند که نباید اجازه داد پیشرفت آغاز شده برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه متوقف شود از همین رو عربستان و ایران باید برای حل تنش های میان خود تلاش کنند.

شناسهٔ خبر: ۳۰۳۹۴۹۱ – سه‌شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ – ۰۷:۱۱
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14325

این خبر رو هم ببینید

توصیه ایران به حیدر علی‌اف چه بود؟

کمال خرازی گفت: از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف این بود که با همکاری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =