خانه / اجتماعی / سقوط هواپیمای مسافری در مهرآباد/ یک مسافر جامانده بود

سقوط هواپیمای مسافری در مهرآباد/ یک مسافر جامانده بود

این هواپیما به شماره پرواز ۵۹۱۵ ساعت ۹ و ۱۸ دقیقه از فرودگاه مهرآباد به مقصد طبس پرواز کرده بود که حدود ۹ و ۴۵ دقیقه دچار سانحه شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر یک فروند هواپیمای مسافربری ایران ۱۴۰ که به سمت طبس در حال پرواز بود در شمال فرودگاه مهرآباد سقود کرد و احتمالاً همه مسافران آن کشته شدند
 
این هواپیما به شماره پرواز ۵۹۱۵ ساعت ۹ و ۱۸ دقیقه از فرودگاه مهرآباد به مقصد طبس پرواز کرده بود که حدود ۹ و ۴۵ دقیقه دچار سانحه شد. این هواپیما که متعلق به هواپیمایی سپاهان‌ایر بود، هنگام بلند شدن از انتهای باند فرودگاه مهرآباد یک موتور خود را از دست می‌دهد و در شمال جاده مخصوص کرج سقوط می‌کند. کادر پرواز در این هواپیما شامل دو نفر خلبان، دو مهماندار، دو نفر گروه فنی و دو نفر گارد امنیت پرواز بوده است.
 
تصویر از نزدیکی محل سقوط هواپیما
 
خبرگزاری فارس نیز در رابطه با سقوط هواپیما  اعلام کرد: ۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۶ دستگاه آمبولانس در محل حادثه حاضر شدند اما متأسفانه اکثر مسافران هواپیما فوت کرده بودند. همچنین جلسه مدیریت بحران استان تهران برای بررسی این حادثه و حواشی آن برگزار شد و در این جلسه هر یک از اعضا آخرین اقدامات انجام شده و اطلاعات مربوط به سانحه هواپیمایی را اعلام کردند.
 
در آخرین اخبار اعلام شد که هواپیمای آنتونوف۱۴۰ با ۴۸ مسافر و خدمه در ساعت ۹:۱۸ امروز باند فرودگاه را به مقصد طبس ترک کرد و کمتر از ۴ دقیقه پس از بلند شدن به دلیل نقص فنی درخواست فرود اضطراری داشت اما قبل از فرود ایمن در باند مهرآباد با برخورد به دیوار کارخانه شیشه‌سازی مینا طعمه حریق شد.
 
پس از آن گفته شد که حدود ۱۰ نفر دیگر از سرنشینان این هواپیما نیز به بیمارستان‌های پیامبران ، امام خمینی(ره) و درمانگاهی در همان محل منتقل شده‌اند.  در این هواپیما، ۳۴ بزرگسال، سه کودک زیر ۱۲ سال و سه کودک زیر دو سال در کنار دو خلبان، دو مهماندار، دو کارشناس فنی و دو محافظ حضور داشته‌اند.  این هواپیما، مدل ۱۴۰ آنتونوف متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان، “هسا”  است که ۴ دقیقه بعد از پرواز، نقص فنی خود را اعلام کرد و حدود ۲۷ دقیقه بعد دچار سانحه شد.
 
معاون استاندارد پرواز هواپیمایی کشور در همان ساعات اولیه توضیح داد: این هواپیما در ساعت ۹:۲۰ دقیقه از فرودگاه مهرآباد پرواز کرده اما به تقاضای برج مراقبت گردش به چپ نمی‌کند و به سمت راست می‌رود و درنتیجه در داخل منطقه سقوط می‌کند.
 
اورژانس کشور و تهران هم در این جلسه اعلام کردند: در کل ۹ مصدوم به ۲ بیمارستان منتقل شدند. از این تعداد یک مصدوم جان خود را از دست داد و حال دو مصدوم دیگر خوب نیست. که از تعداد ۸ مصدوم باقیمانده ۴ نفر زن و ۴ نفر مرد هستند.
 
اورژانس اعلام کرد: ۵ آمبولانس و یک بالگرد در فرودگاه مستقر بودند که سه مصدوم با بالگرد منتقل شدند.
 
‌همچنین عبدالرسول عطایی، مدیرعامل بیمه کوثر، با اشاره به اینکه هواپیمای ۱۴۰ که امروز در تهران دچار حادثه شد تحت پوشش بیمه است اظهار داشت: همه خسارت این هواپیما طبق قرارداد پرداخت می‌شود. وی افزود: هم‌اکنون مدیر بیمه‌های مهندسی و کارشناسان حوزه هواپیمایی این شرکت برای ارزیابی خسارت در محل حادثه حضور دارند.
 
از سوی دیگر اعلام شده مصدومانی که به بیمارستان منتقل می‌شوند کسانی هستند که جزو مسافران هواپیما نبوده اند. بیشتر اقدمات فعلی برای رهاسازی کسانی است که در دماغه هواپیما گیر افتاده‌اند. براساس گزارشات میدانی اقدامات امداد و نجات همچنان ادامه خواهد داشت.
 
مدیر مرکز اطلاع‌رسانی پروازهای فرودگاه مهرآباد اعلام کرد:  پس از وقوع سانحه سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ همه پرواز‌های فرودگاه بین‌المللی مهرآباد  به قوت خود باقی است و سر زمان مقرر انجام می‌شود. وی ادامه داد: هیچ تأخیری در انجام دیگر پرواز‌های مهرآباد رخ نخواهد داد و روند انجام پرواز‌ها و ورود پرواز به فرودگاه و خروج آن ادامه دارد.
 
 
محل سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰
 
 علت دقیق بروز این سانحه پس از بررسی تیم بررسی‌سانحه سازمان هواپیمایی کشوری اعلام می‌شود اما برخی اطلاعات حاکی است از دست دادن یکی از موتورهای آنتونوف ۱۴۰ است اما تا تکمیل بررسی‌های تیم‌بررسی‌سانحه سازمان هواپیمایی نمی‌توان علت اصلی وقوع حادثه را اعلام کرد.

شناسه خبر : 8521

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =