سناریو «حمص» در قالبی جدید در «حلب» پیاده می‌شود

نیروهای ارتش سوریه در حالی به عملیات‌های نظامی خود در حلب و ریف‌های آن ادامه می‌دهند که تلاش دارند سناریو آزادسازی شهر «حمص» را در قالبی جدید در حلب و ریف‌های آن پیاده کنند.
 

 
از حدود یک ماه پیش و پس از آزادسازی زندان مرکزی حلب، توطئه کنندگان علیه سوریه نشستی را در ترکیه برگزار کردند که در آن رابرت فورد، سفیر سابق آمریکا در دمشق و وزیر خارجه قطر و نمایندگانی از دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهای آمریکا و فرانسه و انگلیس و عربستان و قطر و ترکیه حضور داشتند.
هدف اصلی این نشست ریختن نقشه‌ای بود که مانع پیشروی ارتش سوریه در دو ریف شرقی و شمالی حلب شود، این درحالی است که در این مدت ارتش سوریه عملیات خود در ریف جنوبی را آغاز کرده بود.
همچنین در این نشست تلاش شد، اتاق عملیات مشترکی توسط گروه‌های مسلحی که در آن جلسه حضور داشتند، مانند جبهه اسلامی و جبهه انقلابیون سوریه و گردان التوحید تشکیل شود و این گروه‌ها عملیات‌های خود را برای مقابله با ارتش سوریه در این دو منطقه آغاز کنند.
پس از در هم شکسته شدن محاصره زندان مرکزی حلب به دست نیروهای ارتش سوریه، این نیروها عملیات‌های خود را برای تحکیم مواضع خویش اطراف زندان و فراهم کردن زمینه آغاز عملیات‌های خود در ریف شمالی حلب با هدف در هم شکستن محاصره دو شهرک شیعی نشین نبل و الزهراء آغاز کردند.
همزمان با این اقدامات، گروه‌های مسلح با توسعه و گسترش عملیات‌های ارتش سوریه در ریف جنوبی حلب مواجه شدند که به موجب آن ارتش سوریه موفق شده بود، تا تپه استراتژیک «عزان» پیشروی کند، تپه‌ای که مشرف به جنوب و غرب دمشق بود و تسلط بر آن به معنای زیر آتش قرار داشتن گروه‌های مسلح در این مناطق بود.
تاکتیک ارتش سوریه در حلب از ابتدا اجتناب از حملات گسترده و بزرگ و تکیه بر تجزیه مناطق تحت تصرف گروه‌های مسلح و رویارویی با آنها به شکل جدا و منفک بود، به همین منظور اولین عملیات ارتش سوریه پس از آزادسازی زندان مرکزی حلب گسیل کردن نیروها به سمت شمال با حمایت و پشتیبانی آتش یگان توپخانه و پدافند هوایی ارتش بود، در حالی‌که کانون درگیری‌ها همچنان در جنوب متمرکز بود.
رهاورد این تاکتیک آزاد سازی شهرک طعانه در ریف شرقی و یگان پدافند هوایی ارتش سوریه در این منطقه بود که به دلیل اشراف بر شهرک‌های شامر و صوران و مران و إعبد و از آنجا به ایستگاه حرارتی و فاز سوم شهرک صنعتی حلب از اهمیت بسیاری برخوردار بود.
در راستای مشغول بودن گروه‌های مسلح به دفع حملات نیروهای ارتش سوریه در ریف جنوبی و شرقی حلب، دیگر یگان‌های سوریه مواضع خود را در ریف شمالی مستحکم کرده و عملیات‌های نظامی خود را با هدف مهم باز پس گیری شهرک صنعتی آغاز کردند و این شهرک هم اکنون به طور کامل به محاصره نیروهای ارتش سوریه در آمده است.
این درحالی است که تسلط ارتش سوریه بر دو شهرک الشیخ زیّات و الشیخ نجّار در جنوب شهر صنعتی این پیام را به گروه‌های مسلح در شهر صنعتی و کوی‌های شرقی حلب داد که راهی جز تسلیم یا مرگ برای آنها باقی نمانده است.
سناریو حمص در قالبی جدید در حلب
در این بین نیروهای ارتش سوریه از تجارب به دست آمده در حمص نهایت استفاده را برای تنگ‌تر کردن حلقه محاصره گروه‌های مسلح در حلب را ایفا کردند تا به این طریق عناصر مسلح ناامید و مایوس را تشویق به فرار از مناطق در محاصره و اجتناب از درگیری با ارتش سوریه کنند، با این تفاوت اساسی و مهم که بافت و ساختار جغرافیایی شهر حمص دارای ساختمان‌های چندین طبقه بود که عناصر مسلح در آنها سنگر گرفته بودند و یگان توپخانه و نیروی هوایی ارتش سوریه با هدف قرار دادن این ساختمان‌ها زمینه پیشروی نیروهای پیاده نظام را فراهم می‌کردند، در حالی‌که نه کوی‌های شرقی شهر حلب و نه شهر صنعتی دارای چنین ویژگی نیستند و این موضوع موجب می‌شود، پیشروی نیروهای پیاده نظام ارتش سوریه در این مناطق به کندی صورت گیرد.
به این ترتیب باید گفت که عملیات ارتش سوریه در این مناطق پیشروی آرام با تکیه بر آزادسازی تپه‌ها و مناطق مرتفع این مناطق است و بدون تردید آزادسازی شهر صنعتی حلب همچون زندان مرکزی این شهر ضربه‌ای بزرگ به پیکر گروه‌های مسلح در این شهر وارد می‌کند.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *