سنندج در کام مسائل زیست محیطی

سرویس کردستان- شهر سنندج که در روزگار نه چندان دور سوابق روشنی در سلامت شهری داشت،، همینک یکی از شهرهای گرفتار در معضلات زیست محیطی است

یه گزارش کردپرس؛ تا چند سال گذشته کمتر کسی به مسائل زیست محیطی توجه داشت. اما تلاش های حامیان محیط زیست چه در داخل کشور و چه در خارج و نیز بروز بحران های متعدد زیست محیطی در سطوح مختلف باعث شد که محیط زیست بشری نیز به عنوان یکی دیگر از ابعاد زندگی وی در کنار مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … قرار گیرد. اگر چه توجه به مسائل زیست محیطی به شیوه مدرن آن برآیندی از ورود جامعه به دوران صنعتی و بعد فرا صنعتی بود با این وجود مراجعه به گذشته ای نه چندان دور، همین شهر سنندج گواه وجود التزامات بسیار کارشناسی شده زیست محیطی بوده است. برای نمونه مکانیابی قبرستان ها، کوره های آجرپزی، موقعیت فعالیت های مختلف بازار، بهره برداری بهینه از تپه های شهری و حومه شهری به عنوان مکان های سبز شهری و مواردی از این قبیل همه گواهی بر این مهم بوده است.
با در نظر گیری عقبه ای از جنس محیط پاک شهر سنندج در ادوار گذشته و توجه نوین جامعه جهانی و حتی کشوری به مسائل زیست محیطی آن چه در حال حاضر بر محیط شهری سنندج حکمفرمایی می کند بحران زیست محیطی و کم توجهی دو سویه دولت و مردم به مسائل زیست محیطی است. شاید برای بسیاری از شهروندان که مسائل زیست محیطی این شهر برایشان معمول گشته است، مسائل زیست محیطی حاضر آنچنان قابل اعتنا نباشد در نتیجه لازم است به مرور ابعاد این مسائل در شهر سنندج پرداخته شود تا حداقل شروعی برای اندیشیدن درباره این بُعد بسیار مهم زندگی باشد.
 
پشه ها معضلی جدی اگر چه موقت
این روزها پشه های بهاری شهروندان سنندج را به شدت درگیر خود نموده است. شاید در هیچ دوره ای پشه ها این چنین شهر سنندج را در تصرف خود در نیاورده باشند؛ با این وجود این موضوع به بحث اغلب محافل عمومی و خصوصی تبدیل شده است. در این رابطه شهروندان سوالات زیادی از یک دیگر می پرسند، چرا پشه ها به محیط شهری سنندج هجوم آورده اند؟ تا چند مدت دیگر این وضعیت ادامه دارد؟ آیا باید از سال های بعد به صورت سالانه شاهد این وضعیت باشیم؟ و چراهای مختلف دیگری که شاید این گزارش جای مناسبی برای طرح و پاسخگویی به آن ها نباشد. آنچه که بیش از هرچیز دیگری قابل اعتنا است این است این وضعیت چهره بسیار زشتی را به سیمای شهر و پاکیزگی شهر داده است که لازم است هرچه سریعتر اقدامات کوتاه مدت و بلند مدت لازم در این راستا اجرایی گردد. بیشک تداوم این وضعیت خدشه ای گران بر قامت سازمان های مرتبط خواهد آورد.
 
حجم وسیع زباله ها در مراکز تفریحی شهر
به عنوان یک واقعیت باید پذیرفته شود که متاسفانه تعداد نقاط تفریحی شهر سنندج بسیار محدود است و این مهم ممکن نگشته است که در راستای انتفاع جمعی از طریق توسعه توریسم از محیط طبیعی شهر بهره برداری گردد. در چنین حالتی که سنندج از فقر شدید مراکز تفریحی رنج می برد، آن تعداد معدود نقاط تفریحی شهر نیز آماج حجم وسیعی از زباله های گردشگرانی است که در بازگشت خود یادگاران نامبارکی را در آن مکان ها بر جای می گذارند. برای نمونه سد وحدت سنندج یکی از این نمونه هاست که به شدت از این مهم رنج می برد، به طوری که بوی بد آشغال های رها شده در محیط آبی و پیرامونی امکان چند لحظه آرامش و تفریح را از هر مراجعه کننده ای دریغ می دارد.
 
دفع نامناسب زباله های شهری
در موضوع دفع زباله ها دو محور دارای اهمیت سرامدی نسبت به سایر شاخصه هاست. نخستین مطلب در این باره مکان دفع و دوم نحوه و یا روش دفع زباله است. اخیرا تصویری در رابطه با وضعیت نامناسب دفع زباله های شهر سنندج انتشار یافته است که توجه هر دوستدار طبیعت و حساس به محیط زیست شهری را به خود جلب می نماید. جدیت این موضوع به حدی است که اخیرا نیز مورد خواست جمعی از روستاییان روستاهای کلیک، سرنجیانه و چنو از مسئولین مرتبط قرار گرفته بود. عدم دفع صحیح و پراکندگی زباله ها در سطح وسیعی از محیط طبیعی بیشک شرایط مناسبی را برای پرورش بیماری مختلف فراهم آورده است که هر لحظه ممکن است با روش های مختلف صدمات قابل ملاحظه ای را به شهر سنندج وارد نماید.
 
ریزگردها معضلی با قدرت فراگیری بسیار
ریزگردها به عنوان معضلی که اخیر کردستان با آن دست و پنجه نرم می کند،  ناشی از عملکرد بادهای قوی بر سطح خاک بوده و سبب معلق شدن ذرات ریز خاک در فضای نزدیک سطح زمین می‌شود. در سال‌های اخیر، تأثیر عوامل طبیعی همانند خشک‌سالی‌های مداوم، کاهش بارندگی و رطوبت نسبی محیط به همراه تشدید فاکتورهای محیطی نظیر استفاده بی‌رویه از منابع آبی مناطق بیابانی، از بین رفتن نیزارها و وقوع جنگ موجب خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌های بیابان‌های شرق عراق و عرصه‌های جنوبی کشورمان و تنک شدن یا از بین رفتن کامل پوشش گیاهی در این مناطق گردیده است. نتیجه چنین وقایعی گسترش شدید گردوغبار (ریزگردها) است. این ریزگردها توانسته در کوتاه‌مدت اثرات نامطلوبی بر محیط‌ زیست، اقتصاد و سلامت ساکنین شهر سنندج و حومه آن بر جای گذارد. شاید برای کمتر کسی پیامدهای بلند مدت این بحران محرز باشد با این وجود آنچه لازم است، اقدام و مقابله عاجل با قضیه است.
 
کمبود شدید فضاهای سبز شهری
با بررسی وضعیت فضاهای سبز شهری در شهر سنندج و تقاضای نسبتا زیاد فضاهای سبز شهری این کمبود به شدت دیده می شود. از نظر آماری نیز میزان سرانه فضاهای سبز شهری سنندج در حدود 6.5 متر مربع می باشد که این اندازه تقریبا 20 الی 30 درصد استانداردهای ملی را به خود اختصاص می دهد. با در نظرگیری وضعیت اسفناک حومه های شهری نایسر، حسن آباد و ننله می توان ادعا نمود که شهر سنندج نه تنها از ضعف کمی (مقدار) فضاهای سبز شهری، بلکه از ضعف کیفی (توزیع نامتناسب) نیز برخوردار است.
در حال حاضر شاهدیم نه مردم در راستای اعتنا به محیط زیست خود تلاشی انجام می دهند و نه دولت و شهرداری توجهی به مسائل زیست محیطی دارند. فارغ از دلایلی که می توان برای بی توجهی ها یا کم توجهی ها عنوان نمود لازم است بار دیگر بازنگری مجددی در رویکرد شهروندان و دولت و شهرداری به مسائل زیست محیطی انجام شود زیرا که کیفیت زندگی شهری ما و آیندگان مرهون توجه و حفاظت از محیط زیست شهری امروز است.
 
کدخبرنگار: 10205
 
کد مطلب: 131285  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۳/۲۲  |  ساعت: ۱۶ : ۵۶

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *