سنندج قرمز کرونایی شد/۶ شهر کردستان در وضعیت قرمز قرار دارد

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: بر اساس آخرین رنگ‌بندی عنوان شده توسط وزارت بهداشت، وضعیت کرونا در شهرستان‌های سنندج، سقز، دیواندره، بانه، قروه و بیجار قرمز است.

 آرزو فلاحی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج، با بیان اینکه در حال حاضر موج چهارم کرونا در استان روند صعودی دارد و سرعت گسترش آن بسیار نگران‌کننده است، اظهار کرد:‌ بر اساس آخرین رنگ‌بندی عنوان شده توسط وزارت بهداشت، وضعیت کرونا در شهرستان‌های سنندج، سقز، قروه، دیواندره، بانه و بیجار قرمز اعلام شد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود:‌ بی‌توجهی مردم و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی ۶ شهرستان استان را قرمز و شهرستان‌های مریوان، کامیاران و دهگلان نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سروآباد از لحاظ کرونا در شرایط زرد است، گفت: تغییر وضعیت شیوع کرونا در استان به دلیل سرازیرشدن مسافران و گردشگران نوروزی و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از هفته‌های قبل پیش‌بینی شده بود و به کرات درخواست خودداری از حضور مردم در تجمعات و دورهمی‌ها، حتی به خواهش هم کشیده شد.

وی تصریح کرد:‌ متأسفانه کرونای انگلیسی در همه نقاط استان با شیوع بیشتر و به سرعت در حال انتشار است و تغییر وضعیت شیوع کرونا و ادامه روند صعودی مبتلایان در استان زنگ خطر و حکایت از اوج‌گیری دوباره کرونا در کردستان دارد.

موج چهارم کرونا با شیب تصاعدی به کردستان رسید

وی با بیان اینکه براساس جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی و آمارهای رسمی منتشره، وضعیت استان در زمینه شیوع کرونا شکننده و خطرآفرین است، گفت:‌ موج چهارم کرونا با شیب تصاعدی به کردستان رسیده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار کرد: با افزایش تعداد بیماران جدید و بستری‌های کووید ۱۹، استان وارد موج چهارم کرونا شد و در روزهای آینده شاهد افزایش تعداد جانباختگان ناشی از آن خواهیم بود.

۵۰ درصد نمونه آزمایش‌های کرونای انگلیسی است

فلاحی افزود: علت سرعت بالای شیوع بیماری ناشی از ویروس جهش یافته موسوم به انگلیسی است و در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد نمونه آزمایش‌های گرفته شده از موارد مشکوک، ویروس جهش یافته است که در برخی شهرستان‌ها این میزان به بیش از ۷۰ درصد هم می رسد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه روزانه ۷۰۰ تست کرونا در استان انجام می‌شود و این میزان تا ۲ هزار تست در روز قابل افزایش است، اذعان کرد: ازدحام بالای جمعیت در اماکن عمومی، میهمانی‌ها، مراسمات و دورهمی‌ها مهم‌ترین فاکتور در گسترش شیوع بیماری است.

فلاحی در ادامه  با بیان اینکه طی سه روز گذشته در قالب 11 گشت مشترک ستادی از 52 صنف و 6 اداره بازدید شده است، افزود: کارشناسان محیطی از ۲ هزار و ۱۴۴ واحد صنفی مختلف در سنندج مورد بازدید و بازرسی قرار دادند، افزود:  رصد دقیق فعالیت‌های ادارات، مراکز و میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زمینه ارائه خدمت به مردم است.

اخطار به 37 واحد صنفی متخلف در کردستان 

وی تصریح کرد: در همین راستا به یک اداره و 37 واحد صنفی متخلف به جهت عدم رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اخطاریه 24 ساعته بهداشتی صادر شده تا سریعا نواقص موجود را مرتفع سازند.

فلاحی به پیگیری شکایات مردمی واخطاریه‌های گذشته گریزی زد و ادامه داد: در مدت زمان یادشده هشت  مورد شکایات مردمی ثبت شده در سامانه 190 و 30 مورد اخطاریه‌های صادر شده گذشته مورد پیگیری تا حصول نتیجه قرار گرفت.

وی از نمونه گیری نان 12 واحد خبازی درسطح شهر در راستای تایید سلامت نان از نظر عدم استفاده از جوش شیرین و میزان نمک مورد استفاده در نان در این مدت خبر داد.

پلمپ 5 واحد صنفی متخلف 

وی با تأکید بر این مهم که با هرگونه اهمال و سهل انگاری در زمینه عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه در زمان اپیدمی کرونا برابر قانون رفتار خواهد شد، افزود: 5 واحد صنفی مختلف که موازین بهداشتی را اجرا ننموده بودند با حکم قضائی پلمپ شدند.

فلاحی به بازدید از 769 صنف ارائه دهنده غذای آماده، رستوران و غذاخوری‌ها گریزی زد و گفت: هفت مورد مواد خام وآماده عرضه به جهت تایید سلامت موادغذائی شده توسط بازرسین این مرکز در طی این سه روز نمونه برداری شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به نمونه برداری 35 مورد آب شرب شبکه آبرسانی و چاه‌های حفر شده، 222 مورد کلر سنجی در نقاط مختلف شهر و روستاهای سنندج را از دیگر فعالیتهای بازرسین بهداشت محیط این مرکز در راستای نظارت بر اقدامات کنترل بهبود کیفیت آب شرب این شهر اعلام کرد.

فلاحی ضمن اشاره به بازدیدهای مکرر از تالارهای پذیرائی و عروسی توسط کارشناسان بهداشت محیط بیان داشت: با توجه به وضعیت موجود بیماری کرونا وافزایش شمار مبتلایان به این بیماری، بر اساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا در استان، تالارهای مذکور به مدت دو هفته تعطیل و برگزاری هرگونه مراسم در این اماکن ممنوع اعلام شد. 

جلوگیری از برگزاری 6 مراسم عروسی

وی یادآور شد: در همین راستا همکاران این مرکز ضمن پیگیری اخبار مربوطه در خصوص برگزاری جشن‌ها و مراسم‌ها از برگزاری 6 مراسم در مکان‌های مختلف جلوگیری به عمل آورده و نسبت به ارایه آموزش‌ها و ارشادات لازم بهداشتی به متولیان  این برنامه ها اقدام نمودند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ادامه نظارت بر برگزاری مسابقات کشتی فرنگی جوانان و نوجوانان کشور در محل سالن آزادی سنندج و محل اردوی ورزشکاران، پیگیری مشکلات بهداشتی و نواقص موجود در زمینه اجرای این مسابقات در چارچوب رعایت پروتکل‌های بهداشتی را از دیگر فعالیت‌ و اقدامات اکیپ‌های نظارتی بهداشت محیط  برشمرد.

 فلاحی در پایان تصریح کرد: در طی سه روز گذشته 287 نفر از شهروندان سنندجی در مراکز 16 ساعته تست کرونا مورد نمونه برداری قرار گرفتند.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *