سومین دیدار ظریف و اشتون در وین شش

دیدار محمد جواد ظریف وزیرخارجه ایران با کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعت ۱۰ و سی دقیقه به وقت محلی اتریش در هتل کوبورگ وین آغاز شد

۱۳۹۳/۰۴/۱۶ – ۱:۲۲ PM
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر از وین، ظریف و اشتون در این دیدار پیشرفت مذاکرات را ارزیابی خواهند کرد و پس از آن فرایند مذاکرات ادامه خواهد یافت.
این سومین باری است که ظریف و اشتون در طول ششمین دور مذاکرات وین با یکدیگر دیدار و گفت وگو می کنند.
این دیدار دوجانبه در ادامه رایزنی های مذاکره کنندگان هسته ای ایران با اعضای 1+5 در وین به منظور نگارش متن توافق جامع ،صورت می گیرد. طرفین باید در روزهای باقیمانده تا 29 تیر روی موارد اختلافی به توافق برسند.
یک مقام نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران در پاسخ به این سوال که آیا این دیدار را می توان پیشرفت در نگارش متن توافق جامع تلقی کرد ،گفت : نمی توان به این صورت تلقی کرد، هرچند مجموع مذاکره کُند پیش می رود اما می توان گفت که مذاکرات گامی رو به جلو است.
وی با  بیان اینکه این دیدارها میان بالاترین مقامات دو طرف برای هماهنگی های بیشتر است، گفت: در این چند روز شاهد دیدارهای زیادی میان این دو نفر خواهیم بود.
مایکل مان، سخنگوی خانم کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز گفت: آقای ظریف و خانم اشتون با یکدیگر دیدار خواهند کرد تا پیشرفت مذاکرات را بررسی  کنند و  پس از  آن فرایند مذاکرات ادامه خواهد یافت.
وی تصریح کرد: ششمین دور از مذاکرات وین یک فرایند طولانی است.
یک مقام نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران گفت: برخی از اختلافات داخل پرانتز حل شده است اما اختلافات اساسی همچنان پابرجاست.
این مقام نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران, هیچ اشاره ای به موارد اختلافات حل شده میان ایران و 5+1نکرد.
وی با بیان اینکه کلیات مربوط به نگارش متن جامع پایان یافته است گفت: دو طرف براساس اهمیت موضوعات مواردی را که در آن ممکن است تفاهمی وجود داشته باشد , آن را در نگارش پیش می برند.
وی درباره زمان پایانی دور ششم مذاکرات در 20 جولای افزود: همه طرف های مذاکره مصمم و علاقه مند هستند که این دور از مذاکرات براساس زمان تعیین شده در توافق ژنو با توافق میان دو طرف پایان یابد اما اگر چنانچه همه طرف های مذاکره احساس کنند توافق نهایی نیاز به چند روز و چند هفته دیگر است در این باره تصمیم گیری خواهد شد.
این مقام آگاه افزود: با توجه به اهمیت تعطیلات شنبه و یکشنبه برای کشورهای غربی همین که نمایندگان این کشورها در این روزها در جلسات حضور پیدا می کنند، نشان می دهد که انان برای پیشبرد نگارش متن جدی هستند.
وی در پایان گفت :اگر طرف مقابل در موارد اختلافی اساسی، درک درستی از مذاکرات داشته باشند دستیابی به توافق در این دوره براساس زمان تعیین شده دور از دسترس نیست.
برخی روئسای هیاتها ممکن است برای رایزنی به کشور خود برگردند
سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: که احتمالا با تداوم مذاکرات، برخی روسای هیاتها به منظور رایزنی به پایتختهای خود باز گردند.
مایکل مان پیش از برگزاری نشست ظریف واشتون، درباره دیدارهای عباس عراقچی و هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر سر نگارش پیش نویس توافق جامع هسته ای نیز گفت: که این مذاکرات به شکل سازنده و درفضای کاری مثبتی انجام شده است.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *