خانه / اجتماعی / سياست حبس‌زدايي در زندا‌ن‌هاي كردستان دنبال مي‌شود/ رشد ۱۷ درصدي عفو و بخشودگي در استان  

سياست حبس‌زدايي در زندا‌ن‌هاي كردستان دنبال مي‌شود/ رشد ۱۷ درصدي عفو و بخشودگي در استان  

مديركل زندان‌هاي كردستان با اشاره به توسعه برنامه‌هاي فرهنگي و ديني به عنوان اولويت اصلي، گفت: در كنار اين مهم توجه به ارائه آموزش هاي فني و حرفه اي به زندانيان، برگزاري جشن هاي گلريزان و آزادي زندانيان جرائم غيرعمد به همراه افزايش حمايت از خانواده هاي افراد زنداني از ديگر برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در اداره كل زندانهاي كردستان به شمار مي رود.
 

اسدالله گرجي زاده با اشاره به وضعيت كنوني زندان‌هاي كردستان و در اولويت قرار گرفتن توجه به برنامه‌هاي ديني و فرهنگي به عنوان يك برنامه اصلي اظهار داشت: با توجه به برنامه سیاست حبس زدایی که در دستور کار قوه قضائيه قرار دارد كه در همين راستا سعی شده است زمينه براي کاهش آمار زندانیان به  عنوان يك برنامه اصلي در دستور كار قرار گرفته و با همكاري دستگاه قضا در استان اين روند دنبال و پيگيري شود.
وی افزود: در سال ۹۲ آمار زندانیان در زندان‌هاي استان كردستان روند رو به کاهش را داشته استكه انتظار مي‌رود با توجه به برنامه ريزي هاي صورت گرفته در سطح كشور و استان اين روند كاهش همچنان ادامه داشته باشد.
رشد ۱۷ درصدي عفو و بخشودگي در زندانهاي كردستان
مديركل زندان‌هاي كردستان بيان كرد: در راستای سیاست حبس زدایی و با توجه به جرایم ارتکابی مددجویان در سال جاری، میزان عفو و بخشودگی ها ۱۷ درصد  نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است و اين سياست نيز در ادامه سال جاري نيز با همكاري دستگاه قضا در استان كردستان دنبال مي شود.
وی عنوان کرد: در زمینه مرخصی مددجویان که منجر به آزادی آنان شود نيز شاهد رشد چشمگيري بوده ايم به نحوي كه اين ميزان نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد رشد داشته است و زندانيان بيشتري به مرخصي رفته‌اند.
گرجي زاده با اشاره به هدف اصلي از افزايش مرخصي هاي داده شده به زندانيان استان كردستان گفت: تحکیم مبانی خانواده، جلوگیری از انحرافات و آسیب هاي اجتماعي از دلایل اصلی در راستای بخشودگی و مرخصی به مددجويان در زندانهاي كردستان به شمار مي رود.
برگزاري ۱۱ جشن گلريزان در سال جاري در كردستان
وي در بخش ديگري از سخنان خود به ميزان جشن‌هاي گلريزان برگزار شده در استان كردستان اشاره كرد و ادامه داد: در سال جاری ۱۱ جشن گلریزان در سطح استان برگزار شده است و میزان کمک‌های مردمی جمع آوري شده نيز۶۴۰ میلیون تومان مي باشد.
مديركل زندان‌هاي استان كردستان با اشاره به روند رو به رشد كمك‌هاي مردمي براي آزادي زندانيان جرائم غيرعمد عنوان كرد: بر اساس آمارهاي جمع آوري شده ميزان حمايت مردم در سال جاري در مقايسه با سال گذشته ۱۰۰ درصد افزايش پيدا كرده است.
وی یادآور شد: از سال۸۹ تاکنون ۸۲۱ نفر تحت حمایت ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه آزاد شده اند که در سال جاری ۱۷۴ نفر تحت حمایت این ستاد به بستر جامعه بازگشته اند.
شش ميليارد تومان براي آزادي ۱۸۲ زنداني جرائم غيرعمد مورد نياز است
گرجي زاده اضافه کرد: در حال حاضر ۱۸۲ نفر به علت ارتکاب جرایم غیر عمد در زندان بسر می برند و بیش از شش میلیارد تومان برای آزادی این مددجویان مورد نیاز است كه انتظار مي رود با جلب كمك هاي مردمي و همچنين كمك هاي مورد نياز از سوي دولت شاهد آزادي اين شمار زنداني جرائم غيرعمد در كردستان باشيم.
وي در ادامه به اجرای طرح های قرآنی در فضای زندان هاي سطح استان كردستان به عنوان يك برنامه و اقدام ابتكاري در سطح كشور اشاره کرد و افزود: این طرح با هدف اصلاح و فراهم نمودن آرامش روحی و روانی مددجویان صورت گرفته است.
مديرکل زندان‌هاي كردستان با بيان اينكه اجرای طرح قرآنی با حمایت معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری كردستان دنبال و پيگيري مي شود، گفت: مدد جویانی که حافظ قرآن شوند از تسهیلات و امکانات رفاهی بیشتری در سطح زندان برخوردار خواهند شد و به همين دليل اين برنامه با استقبال خوبي از سوي زندانيان مواجه بوده است.
تقويت برنامه هاي ديني و فرهنگي در زندانهاي كردستان
وي ادامه داد: اجرای طرح قرآنی در زندان های سطح استان به عنوان یک پایلوت کشوری مطرح شده است و در طول دو سال اخير نيز شمار زيادي زنداني از تسهيلات در نظر گرفته شده براي اين طرح بهره مند شده اند.
گرجي زاده با اشاره به اينكه اجرای اين طرح در ترويج فضاي معنوي در زندان هاي بسيار موثر بوده است، یادآور شد: در حال حاضر هفت نفر از مددجویان به واسطه اجرای این طرح حافظ کل قرآن شده اند.
وي به ديگر برنامه های فرهنگی اجرا شده در سطح زندانهاي استان كردستان نیز اشاره داشت و گفت: برگزاري ۳۸ مورد مسابقات کتابخوانی در فضای زندان انجام شده است كه اين طرح با استقبال سه هزار و ۱۵۴ مددجو همراه بوده است.
مديركل زندان‌هاي كردستان با اشاره به برگزاري ديگر برنامه هاي فرهنگي و هنري طي سال جاري عنوان كرد: مددجویان در زمیته تئاتر، صنایع دستی و کتابخوانی و ديگر برنامه هاي اين چنين نيز مشاركت و همراهي فعالي داشته اند.
وی به برگزاری مسابقات ورزشی نیز اشاره كرد و افزود: به صورت مستمر و در راستاي ارتقای سلامت جسمی و نشاط روحی  پرسنل اقدام به برگزاری مسابقات ورزشی به يك برنامه اصلي تبديل شده است.
بانوان دو درصد از جمعيت زندانيان كردستان را تشكيل مي‌دهند
گرجي‌زاده در ادامه به يكي از برنامه هاي مهم اجرايي شده در زندانهاي كردستان اشاره كرد و یادآور شد: با توجه به تقويت برنامه هاي ورزشي از سال ۹۰ ورود و استعمال سیگار در بند هاي زندانهاي كردستان ممنوع شده است و در همين راستا مددجویان معتاد در اردوگاه معتادین در کامیاران نگهداری می شوند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: میانگین ارتکاب جرم بانوان در سال جاری در استان كردستان به کمترین میزان خود رسیده است و بر اساس آمارهاي اعلام شده هم اكنون دو درصد از آمار مددجویان در زندانهاي كردستان بانوان هستند و ۹۸ درصد مددجویان مرد هستند.
وی میانگین سطح تحصیلات مددجویان در زندانهاي استان كردستان را سطح  متوسطه اعلام کرد و گفت:۶۰ درصد مددجویان متاهل و ۴۰ درصد آنان مجرد هستند كه متاسفانه آمارها نشان مي دهد بیشترین آمار جرایم در زندانهاي كردستان مربوط به بخش مواد مخدر است.
آموزش ۱۷ رشته فني و حرفه اي در زندانهاي كردستان
مدیر کل زندان هاي استان كردستان از برگزاري دوره هاي آموزشي بیش از ۱۷ رشته آموزش فنی و حرفه ای در فضای زندان خبر داد و عنوان کرد: در حال حاضر ۴۳ کارگاه  فنی و حرفه ای در فضای زندان هاي سطح استان فعال هستند.
وی اظهار داشت: با توجه به هماهنگي صورت گرفته با اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان كردستان پس از برگزاري اين دوره های آموزشی به مددجویان گواهینامه مهارتی اعطا خواهد شد.
گرجي زاده تعداد گواهینامه های صادر شده برای مددجویان را در طی سال جاری دو هزار ۱۵۲ گواهینامه اعلام کرد و افزود: در زمیته مهارتی و حرفه آموزی ميزان فعاليت هاي صورت گرفته در زندان هاي كردستان نسبت به سال گذشته ۶۷ درصد رشد داشته است.
وی هدف از اجرای دوره های حرفه آموزی را اشتغالزایی مددجویان عنوان کرد و افزود ۳۸۰ مددجو به صورت پروژ ه ای در کارگاه‌ها در بیرون از زندان مشغول به کار هستند و اين كار علاوه بر كسب درآمد براي خانواده هاي آنها زمينه ايجاد فرصت هاي شغلي را نيز براي اين افراد فراهم كرده است كه در راستاي توجه به اين گونه برنامه هاي در بحث اشتغالزایی مددجویان در آبان ماه امسال استان کردستان موفق به کسب مقام نخست کشوری شده است.
 مدیرکل زندان‌هاي كردستان بیان کرد: با هدف عرضه توليدات مددجويان و همچنين كسب درآمد براي آنها نمایشگاه ‌هایی در سطح ملی و استاني براي نمایش تولیدات مددجویان برپا می شود كه هدف از برپایی نمایشگاه صنایع دستی مددجویان معرفی توانایی ها و حمایت از محصولات مددجویان به شمار مي رود.
وي با اشاره به شمار خانواده هاي تحت پوشش در استان كردستان اظهار داشت: خانواده های زندانیان تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان قرار می گیرند و در حال حاضر ۴۷۰ خانواده تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان بوده و خدماتی در راستای کمک هرینه ی ازدواج، كمك هاي درماني و مالی به اين خانواده ها ارائه می شود.
 
 

شناسه خبر : 9997

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =