سیاستمدار کُرد ترکیه: اظهارات بارزانی غلط است، کرکوک فقط مال کُردها نیست

نماینده سابق دیاربکر در ترکیه بر این باور است که کرکوک دارای موقعیت ویژه‌ای مانند قدس است و نمی تواند فقط به یک قوم و گروه تعلق داشته باشد.
 

 
«خطیب دجله» نماینده  سابق دیاربکر و سیاست مدار وابسته به پ.ک.ک که به تازگی از زندان آزاد شده است، دیروز در یک کنفرانس سیاسی در زادگاه خود دیاربکر سخنرانی کرد.
وی در سخنرانی خود به تاریخ کردها اشاره کرد و گفت:«کردها از 14 هزار سال پیش در بین النهرین زندگی می‌کنند و بزرگترین خلق بدون دولت هستند».
وی در ادامه در مورد تحولات اخیر عراق اظهار نظر کرده و ضمن مخالفت با نظرات «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق گفت:«این اظهارات غلط است و نباید کرکوک را صرفا یک شهر کردستانی دانست. کرکوک دارای موقعیت ویژه‌ای مانند قدس است و نمی توان آن را صرفا متعلق به یک قوم و گروه دانست. ما تفکر ایجاد دولت کُردی را به سطل زباله تاریخ انداختیم و از این موضوع صرف نظر کرده ایم. اما بارزانی حالا به دنبال چنین چیزی است و می خواهد رفراندوم برگزار کند. این اقدام صحیحی نیست. شما اگر به آرای عمومی مردم مراجعه کنید، به ایجاد دولت مستقل رای خواهند داد. این صحیح نیست. از قدیم گفته اند یک مرد کُرد وقتی صاحب پول و دارایی شود، یا کسی را به قتل می رساند یا  به دنبال ازدواج با زن سوم خواهد بود. حالا در کردستان نیز همین که مقداری پول و آسایش ایجاد شده، فورا به فکر ایجاد دولت کُردی هستند. باید از این اقدامات صرف نظر کرد. فکر ایجاد دولت ملی، یک فکر غلط و کلاسیک است».
این اظهارات خطیب دجله در حالی بیان شده که مسعود بارزانی اعلام کرده نیروهای پیشمرگه، خاک کرکوک را ترک نخواهند کرد و ماده  140 قانون اساسی عراق، در عمل اجرا شده است.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *