خانه / سیاسی / سیاست جدید غربی- عربی برای بقای داعش !

سیاست جدید غربی- عربی برای بقای داعش !

پس از «جیمز فولی» داعش تصاویر سر بریدن دومین خبرنگار آمریکایی را در اینترنت منتشر کرد. سی ان ان گزارش داد که آنها سه‌شنبه گذشته فیلم منزجر کننده‌ای از کشتن «استیون ساتلوف» را منتشر کرده‌اند. در هفته‌های اخیر اخبار ضد و نقیض و شایعات عجیب و غریبی از گروه داعش شنیده می‌شود.

از یک سو شایع شده آنها مدعی حمله به عربستان و مدینه و مکه در عید قربان شده‌اند. همچنین برخی منابع از حمله قریب الوقوع داعش به اردن خبر داده‌اند. در همین حال خبرهای موثقی از انشعاب در داعش و درگیری میان خود آنها به گوش می‌رسد. در سطح بین‌المللی هم اخبار مهمی درباره این گروه شنیده می‌شود، عربستان سعودی به عنوان مهمترین حامی داعش بتازگی ضمن محکوم کردن این گروه رسماً اعلام کرده است، خواهان سرنگونی نظام سوریه نیست. در تحولات میدانی در جبهه‌های جنگ هم اتفاقات مهمی در حال رخ دادن است. نیروهای عراقی موفق شدند با کمک پیشمرگه‌‌ها، پس از ماه‌ها، شهر «آمرلی» را از محاصره خارج و پس از آن به مواضع این گروه در جنوب «کرکوک» یورش ببرند.
به نظر می‌رسد، سران داعش از قطع شدن حمایت مالی و لجستیکی برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان و اردن و حملات محدود هوایی آمریکا به مواضعان بشدت به خشم آمده و برآنند تا با تهدید و برخی عملیاتهای پیش بینی‌ نشده، سران این ممالک را بترسانند تا همچنان از بودجه‌های بی‌پایان دریافتی از سوی آنان برخوردار باشند. در این وضعیت، تنها کشوری که هنوز با تمام قوا پشت سر تروریستهای داعش باقی مانده، ترکیه است. از آنجا که آنکارا و شخص اردوغان که امروز به قدرت مطلقه در کشورش بدل شده، روابط نزدیک و گرمی هم با «ریاض» و هم با متحدان غربی خود و از جمله «آمریکا» در ناتو دارد، این بازی کمی پیچیده به نظر می‌رسد. برخی کارشناسان معتقدند، بخشی از کشورهای عربی و غربی که عملاً باعث تولد داعش و قدرت گرفتن این گروه تروریستی شدند، به سبب فرار از فشار افکار عمومی داخلی و بین‌المللی، دست به یک تقسیم کار زده‌اند که بر اساس آن، عملاً و همچون سابق این گروه را از طریق ترکیه تقویت کنند، اما در رسانه‌ها مواضعی خلاف آن گرفته و از این گروه تبری بجویند. بسیاری این رفتار را نقشه جدید غرب و متحدان منطقه‌ای برای بقای داعش و نقش آفرینی این گروه در تحولات بعدی می‌دانند. اگرنه تغییر رفتار ترکیه و حذف داعش برای آنها کار سختی نیست. با این وصف اخبار مربوط به خبرنگاران آمریکایی نیز قابل تفسیر است!

شناسه خبر : 17891

این خبر رو هم ببینید

امیر دریادار ایرانی: امروز هیچ قدرتی توان تجاوز به مرزهای دریایی ایران را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز به واسطه اقتداری که در مرزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − یازده =