سیاست روز: خواب تازه آمریکا برای چند پاره کردن عراق

در اقدامی که در ظاهر برای مبارزه با تروریسم است و در نهایت برای تجزیه عراق، کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را ارائه کرده است که در آن کردستان عراق و مناطق سنی‌نشین را یک کشور مستقل فرض کرده است

تاریخ انتشار:10 اردیبهشت 1394 – 12:04
به گزارش میدان ۷۲ به نقل از سیاست روز، کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا روز ۲۷ آوریل (۷ اردیبهشت ماه) یک لایحه سالانه دفاعی را منتشر کرد که طبق آن مجوز کمک ۷۱۵ میلیون دلاری به نیروهای عراقی که با تکفیری‌های داعش مبارزه می‌کنند را صادر کرد.المانیتور گزارش کرد، این لایحه که قرار بود روز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت‌ماه) در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا به بحث و رأی‌گیری گذاشته شود، دستکم ۲۵ درصد از این کمک را برای پیشمرگه درنظر گرفته است.طبق خلاصه‌ای از لایحه دفاعی کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا، «نیروهای پیشمرگه کردستان و گارد ملی بعنوان یک کشور انگاشته می‌شود. با در نظرگرفتن چنین فرضی، نیروهای امنیتی این مناطق اجازه خواهند داشت به طور مستقیم از آمریکا کمک دریافت کنند». بر اساس این گزارش، دولت اوباما تا حدی از طرح دادن استقلال بیشتر به اقلیت‌های عراقی در راستای منافع خود حمایت کرده است و «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا ایده گارد ملی (نیروهای سنی) را مورد تحسین قرار داده است.
با اینحال یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا به پایگاه «المانیتور» اعلام کرده است که این لایحه دفاعی مجلس نمایندگان آمریکا از حد فراتر رفته است. پیش‌نویس این لایحه که توسط «مک تورنبری» رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت «تگزاس» پیشنهاد شده است، وزارت‌ خارجه و دفاع آمریکا را ملزم می‌کند تا تأیید کنند که دولت مرکزی بغداد به اقلیت‌ها، حق بیشتری در شیوه اداره کشور می‌دهد. اگر ظرف سه ماه از زمان تصویب این لایحه، پیشرفت‌هایی در زمینه شرایط خاص یعنی شمول سیاسی، مجوز تشکیل گارد ملی، پایان دادن به حمایت از شبه‌نظامیان شیعه حاصل نشود، ۷۵ درصد باقیمانده کمک آمریکا به دولت عراق معلق می‌شود و دستکم ۶۰ درصد از این کمک به کردها و سنی‌ها داده می شود.لایحه مذکور همچنین برای سال مالی ۲۰۱۶، مجوز ۶۰۰ میلیون دلار برای آموزش و تجهیز معارضان سوری برای مبارزه با داعش و ۳۰۰ میلیون دلار برای کمک به اردن به منظور دفاع از مرزهایش با عراق و سوریه را صادر می‌کند.کمیته نیروهای مسلح سنا تحت رهبری «جان مک‌کین» قرار است ماه آینده میلادی، لایحه خود را در این زمینه منتشر کند. نکته مهم آن است که راهبرد آمریکا در عراق را تجزیه این کشور تشکیل می‌دهد در حالی در ظاهر ادعای کمک به این کشور برای خروج از بحران سر می‌دهند.
در واکنش به طراحی جدید آمریکا رهبر جریان صدر، طرح پیشنهادی مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر تعامل با کردستان عراق و مناطق سنی‌نشین به عنوان دو کشور مستقل را محکوم و اعلام کرد در صورت تصویب این طرح، نیروهای او منافع آمریکا را در سراسر جهان نشانه خواهند گرفت.
«مقتدا صدر»، رهبر جریان صدر در واکنش به پیش‌نویس طرح آمریکایی درباره نحوه تعامل با کردها و اهل تسنن به عنوان دو دولت مستقل، از دولت و پارلمان عراق خواست تا قاطعانه با این مسئله، برخورد کنند.
به نوشته «السومریه نیوز»، رهبر جریان صدر این اقدام را آغاز تجزیه علنی عراق دانست و تهدید کرد که در صورت تصویب این طرح، تعلیق فعالیت شاخه نظامی این جریان علیه آمریکا را لغو خواهد کرد تا منافع آمریکا را در داخل عراق و خارج آن هدف قرار دهند.مقتدا صدر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: مجلس نمایندگان آمریکا می‌خواهد، قانونی را درباره عراق تصویب کند که بر اساس آن، هر طایفه‌ای در عراق مستقل از دیگری عمل کند. آمریکا، سوء‌نیت خود را علیه عراق عزیز ما ثابت کرده و دندانهای خود را تیز کرده است. لذا پارلمان و دولت باید واکنشی قاطع در این‌باره نشان دهند.آمریکا در حالی طراحی تجزیه عراق را در سر دارد که در ادامه مبارزه عراقی‌ها با تروریسم نیروهای ارتش به همراه بسیج مردمی عراق، توانستند منطقه «الروضه» را در استان الانبار از دست تکفیری‌های داعش باز پس گیرند.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *