سیاست گذاران با رویکرد فرهنگی با آسیب های اجتماعی برخورد کنند

سنندج- رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: سیاست گذاران باید با رویکرد اجتماعی و فرهنگی با آسیب های اجتماعی برخورد کنند تا شاهد کنترل این آسیب ها در کشور باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدحسن موسوی چلک ظهر امروز پنج شنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان کردستان در سنندج با اشاره به اینکه امروز یکی از دغدغه های جدی در کشور ما مربوط به آسیب های اجتماعی است، گفت: متاسفانه در هیچ کدام از شاخص های آسیب های اجتماعی در کشور روند رو به بهبودی را شاهد نیستیم.
وی با بیان اینکه در کشورهای مختلف دنیا امروز تنوع مواد مخدر به یکی از چالش ها و معضلات جدی تبدیل شده است، عنوان کرد: 97 ماده مخدر جدید در بررسی و تحقیقی که در سال 2013 از 70 کشور انجام گرفت، شناسایی شد.
وی کاهش ازدواج و افزایش طلاق را از دیگر اسیب های اجتماعی جدی در ایران خواند و افزود: به ازای هر پنج ازدواج  یک طلاق و به ازای هر ساعت هم 19 طلاق در کشورما ثبت می شود و این آمار نگران کننده ای است.
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران روند روبه رشد طلاق راموجب افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار خواند و افزود: براساس آمار سرشماری سال 85 تعداد زنان سرپرست خانوار در کشور بیش از یک میلیون نفر بود و این آمار در سال 90 به بیش از 2 میلیون و 63 هزار نفر رسید.
موسوی چلک بیان کرد: علاوه بر موارد مذکور در حوزه فضای مجازی هم وضعیت کشورما چندان مطلوب نیست و باید فکر اساسی برای کاهش این آسیب ها شود.
وی اظهارداشت: علارغم اینکه معتقدم فضای مجازی فرصت است ولی به دلیل اینکه سواد استفاده از فضای مجازی در ایران بسیار پایین است آسیب های این فضا بیشتر از فرصت ها خود را نشان داده اند.
وی عنوان کرد: هیچ کسی نمی تواند مدعی شود که از آسیب های اجتماعی مصون است چراکه  این آسیب ها پشت هیچ دیواری نخواهند ماند.
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه در نظام سیاست گذاری کشورما رویکرد اقتصادی و عمرانی بر رویکرد فرهنگی واجتماعی غالب است، گفت: متاسفانه  در سیاست گذاری هایی که در کشورما صورت می گیرد امور اجتماعی همواره در حاشیه قرار گرفته  و زیاد جدی گرفته نشده است.
موسوی چلک عنوان کرد: در مقطعی شاهد ترس از ورود و پرداختن به حوزه آسیب های اجتماعی در ایران بودیم و اصلا امکان صحبت در این رابطه نبود و از سال 75، 76 فضای کشور برای ورود به این موضوع باز شد.
وی ادامه داد: اکثر مواقع هم با رویکرد انتظامی و امنیتی در حوزه آسیب های اجتماعی  اقداماتی صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه حوزه اجتماعی و فرهنگی در نظام سیاست گذاری کلان ایران مظلوم واقع شده است، بیان کرد: تصمیم گیری های اقتصادی بدون پیوست اجتماعی و فرهنگی آن اتخاذ می شود.
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: علاوه برموارد مذکور در بحث اجرای برنامه ها هم عقب تر از وضعیتی که در آن قرار داریم هستیم.
موسوی چلک عنوان کرد: سیاست گذاران کشورما باید با رویکرد اجتماعی و فرهنگی با آسیب های اجتماعی برخورد کنند تا شاهد کاهش و کنترل این آسیب ها در کشورمان باشیم.
وی یکی از اقشار تاثیرگذار در پیشگیری از آسیب های اجتماعی را قشر دانشجو خواند و افزود: از آنجا که دانشجویان امروز مدیران و کارشناسان و تصمیم گیران فردای کشور هستند در صورتیکه بتوانیم بدنه جامعه دانشگاهی را آماده ورود به جامعه کنیم در چرخه مدیریت آینده شاهد نقش موثر و سازنده ای از این افراد خواهیم بود.
وی عنوان کرد: ششمین همایش سراسری آسیب های پنهان  با محوریت زیست دانشجویی 4 خردادماه در تلارمولوی دانشگاه کردستان با هدف بررسی عوامل پیشگیری آسیب های اجتماعی در قشر دانشجو برگزار می شود.
ارسال 108 مقاله به همایش سراسری آسیب های پنهان زیست دانشجویی
دبیر علمی ششمین همایش سراسری آسیب های پنهان زیست دانشجویی از ارسال 108 مقاله به دبیرخانه این همایش در کردستان خبرداد و گفت: با رای هیات داوران از این تعداد مقاله 37 ماقله پذیرفته شد که 14 مقاله به صورت سخنرانی و مابقی هم در قالب پوستر ارائه می شوند.
موسوی چلک اظهارداشت: دانشجو، مشکلات عاطفی(افسردگی، اضطراب، خودکشی و..) وآسیب های اجتماعی، دانشجو، سوء مصرف مواد مخدر و روانگردان ها و دانشجو، آسیب های اجتماعی  و روابط نامتعارف از جمله محورهای این همایش است.
وی   دانشجو، هویت دانشجویی و آسیب های اجتماعی، دانشجو، مسئولیت پذیری و آسیب های اجتماعی، دانشجو، وندالیسم وآسیب های اجتماعی و دانشجو، روایت تجربه زندگی دانشجویی وآسیب های اجتماعی را از دیگر محورهای این همایش ذکر کرد.

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *