سید حسن خمینی : اتکای امام راحل به نیروی الهی و امید ایشان به قدرت خداوند بود

امام خمینی (ره) همواره تاکید داشتند نباید کاخ ها را به کوخ ها ترجیح دهیم، توجه به محرومیت و رفع آن سعادت این دنیا و آن دنیای ما را خواهد داشت

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار انقلاب اسلامی در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) با خیر مقدم به رهبر معظم انقلاب و عزیزانی که در این مراسم حضور یافتند از همه شرکت کنندگان در مراسم خواست که برای امام راحل فاتحه ای قرائت کنند.
وی افزود: امروز بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام راحل را در حالی عزاداری می کنیم که خوشحالیم پس از ۲۵ سال به امام عزیزمان می گوییم که راه شما را در جمهوری اسلامی ایران ادامه می دهیم.
حجت الاسلام والمسلمین در ادامه افزود : من به یک ویژگی بزرگ انقلاب اشاره می کنم که متناسب با نامگذاری امسال نیز است و آن این که یکی از اهداف بزگ امام (ره) و انقلاب بزرگ ما رفع محرومیت از جامعه اسلامی ایران در مرحله اول و رفع محرومیت از میان مسلمانان در مرحله دوم و رفع محرومیت از اقصی نقاط جهان است. آن چیزی که در آغازین روزهای انقلاب تحت عنوان مستضعفین مورد اشاره قرار می گرفت.
سید حسن خمینی تصریح کرد: درنگاه امام (ره) باید قواعد نظام اسلامی بر مداری شکل گیرد که نهایتا جامعه با محرومیت مواجه نباشد. به همین جهت در آغازین روزهای پیروزی انقلاب شاهد بودیم بیشرین نهادهایی که شکل گرفت همچون بنیاد مسکن   کمیته امداد ، بنیاد مستضعفان ، بنیاد ۱۵ خرداد و سایر نهادها و بنیادها که آمده اند تا یکایک به رفع مشکلات جامعه اسلامی و ضعفا کمک و محرومیت را از سرزمین اسلامی ریشه کن کنند.
 
سید حسن خمینی ادامه داد: در فرصت کوتاهی که در خدمت سروران هستم، نمی توانم در باره تمام خصائص امام راحل صحبت کنیم اما من به یک ویژگی بزرگ انقلاب اشاره می کنم که متناسب با نام گذاری امسال است.
وی تاکید کرد که یکی از اهداف بزرگ انقلاب و امام راحل در مرحله اول رفع محرومیت از جامعه اسلامی ایران و در مرحله بعد رفع محرومیت از میان مسلمانان بود.
رییس تولیت آستان مطهر امام خمینی (ره) از دیگر اهداف بزرگ انقلاب و امام خمینی (ره) را رفع محرومیت از جهان عنوان کرد و گفت: به همین دلیل از آغازین روز انقلاب نام مستضعفین مطرح بود.
سید حسن خمینی تصریح کرد: شاید تا سال های آخر حضور ایشان واژه فقر و غنا همیشه مورد اشاره امام راحل بود. جنگ فقر و غنا به معنا جنگ فقیر و دارا نیست و به معنای جنگ با دلیل پیدایش فقر است.
وی ادامه داد: این جنگ به عنوان یکی از مهم ترین اهداف جمهوری اسلامی ایران همیشه مد نظر پدید آوردگان انقلاب و مردمی بود که موجب تشکیل این نظام مقدس شدند.
وی یادآور شد: از دیدگاه امام راحل فقر محترم نیست و چیزی که همیشه احترام داشت فقرا بودند، از نظر ایشان همیشه مستضعفین احترام و محبوبیت خاصی داشتند.
 
رییس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) به تاسیس کمیته امام (ره)، بنیاد مستضعفان در روزهای آغازین انقلاب اسلامی اشاره و تاکید کرد: تشکیل این کمیته و بنیادها ها در راستای حل مشکلات جامعه اسلامی بودند تا محرومیت از سرزمین ما ریشه کن شود.
سید حسن خمینی خاطرنشان کرد: این اتفاق در روزگاری رخ داد که دو نظام اقتصادی سرمایه گذاری غرب و نظام سوسیالیستی که دیکتاتوری کارگری را ایجاد کرده بود در دنیا حضور داشتند.
وی با بیان این که اتکای امام راحل به نیروی الهی و امید ایشان به قدرت خداوند بود، یادآور شد: همدلی و همراهی و رابطه ای که میان امام خمینی (ره) و مردم وجود داشت نیروی عظیمی را در ایران به وجود آورد که ما توانستیم تحولات جدی را ایجاد کنیم.
رییس تولیت آستان مطهر امام خمینی ( ره ) همچنین گفت: امام خمینی (ره) همواره تاکید داشتند نباید کاخ ها را به کوخ ها ترجیح دهیم، توجه به محرومیت و رفع آن سعادت این دنیا و آن دنیای ما را خواهد داشت.
سید حسن خمینی افزود: همواره امام راحل به مسوولان تاکید داشتند که به فکر محرومان باشید.
 
وی خاطرنشان کرد: اصلی ترین و اساسی ترین شعار امام راحل که ریشه در تاریخ شکل گیری انقلاب اسلامی نیز دارد، این بود که همواره به مسوولان گوشزد می کردند متوجه باشید به دست و بازوی چه کسی بوسه می زنید.
نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: رهبر معظم انقلاب همواره بر این پیام و فرموده امام بزرگوار توجه ویژه دارند و در طول دوره رهبریشان بعد از امام راحل به آن تاکید ویژه داشته اند.
سید حسن خمینی یادآور شد: درس هایی هست که امروز همه باید به آن توجه داشته باشند اما این امر چگونه محقق می شود؟ طبیعتا علل متعددی می تواند داشته باشد که به چندین علل اشاره می کنم.
وی، یکی از مهم ترین امور را دوری از شعار زدگی و احساسات عنوان کرد و گفت: قطعا هر امر عاقلانه و عقلایی مانند امور اقتصادی محتاج تدبیر و عقلانیت است، باید با تدبیر و نیروی فکر و اندیشه و به دور از شعار زدگی ها که بعضا ممکن است به نیت خیر یا سوء باشد، همراه شود، هیچ وقت نباید یک هدف آرمانی ما را دچار روش های غیر عقلانی کند.
وی با بیان این که دومین عامل که حتما برای این امر جزو واجبات است، بحث وحدت ملی و جهاد است، خاطرنشان کرد: جهاد سازندگی یکی از نهادهایی است که اوایل انقلاب اسلامی برای رفع محرومیت در کشور پدید آمد.
 
فرزند یادگار امام راحل ادامه داد: شعار «همه با هم » بالای این نهاد مقدس است که امام راحل فرموده بودند، این جمله رمز پیروزی است و همواره آن بزرگوار به آن تاکید داشتند و ما را به اتحاد و همدلی و دوری از کینه ها وعده می دادند، اینکه سینه ها را از کینه بشویید و با تلاش، محرومیت را ریشه کن کنید.
سید حسن خمینی افزود: انقلاب اسلامی ثمره خون پاک شهیدانی است که برخی از آنان در چند صد متری ما در خاک پاک بهشت زهرا آرمیده اند؛ خون های پاک آنان بود که درخت تنومند انقلاب اسلامی را مانند شجره طیبه بارور کرد و امروز جامعه اسلامی زیر سایه این درخت تنومند انقلاب، بالنده و شاداب پیش می رود.
وی تصریح کرد: ما روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم، اما اگر قرار باشد به پشت سر نگاه کنیم جز مشکلات بیشتر کینه ها و تلخی ها نمی بینیم پس به پیش رو و جلو نگاه کنیم و به آینده امید داشته باشیم و حتما لطف خداوند بنا به وعده ای که داده محقق خواهد شد.
 
وی در پایان سخنان خود باردیگر به محضر رهبر معظم انقلاب، شرکت کنندگان در مراسم از جمله روسای قوا، مسوولان کشوری و میهمانان خارجی خیرمقدم گفت و اظهارداشت: به نوبه خود این تلاش ها و قدم های شما را قدر می دانم.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *