سیف الله کرمی/اندیشه مـردم سالاری و چرخش قدرت

اصل انتخابی بودن مقامات در بردارنده این واقعیت نظری است که انتخاب مناصب مختلف باید دوره ای باشدو نمی توان پذیرفت که یک شخص همواره انتظار داشته باشد به وسیله انتخابات در منصب قدرت بماند.

مردم سالاری یا دموکراسی را روشی برای مشارکت همه شهروندان در تصمیم گیری های سیاسی می دانند. مردم سالاری ابتدا در دولت شهرهای یونان باستان شکل گرفت که در آن حق همگان برای شرکت در تصمیم گیری در مورد امور جامعه مورد توجه قرار گرفت.
یک نگرش در خصوص دموکراسی بر این معنا تاکید می ورزد که لازم است اعضای جامعه فرصت شرکت در اداره آن را داشته باشند؛ مشارکتی که معمولا از طریق رای دادن صورت می گیرد. البته میان انواع دموکراسی تفاوت های بنیادین وجود دارد. دموکراسی های نمایندگی، قدرت بیشتری در اختیار شهروندان می گذارند. تصور این است که اگر در یک دموکراسی، قانون گذاری دقیق برای جلوگیری از تقسیم نامتعادل قدرت سیاسی صورت نگیرد یک بخش حاکمیت ممکن است قدرت و امکانات زیادی را در اختیار گرفته و به اصل دموکراسی لطمه بزند. ویژگی حکومت اکثریت را به عنوان خاصیت اصلی و متمایز کننده دموکراسی نام می برند. علاوه بر آن می توان به وجود رقابت های عادلانه اشاره کرد. هم چنین آزادی بیان، آزادی اندیشه سیاسی و مطبوعات آزاد از دیگر ارکان اساسی نظام های مردم سالاری هستند که به مردم اجازه می دهند تا با آگاهی و اطلاعات بر حسب علاقه شخصی خود رای دهند.
برای سنجش میزان دموکراتیک بودن نظام های سیاسی و یا مفهوم تغییرات آن در جهت دموکراتیزاسیون شاخص هایی لازم است تا میزان تحقق اصول کلی دموکراسی را به وسیله آن نشان داد.این شاخص ها عبارتند از برگزاری انتخابات دوره ای و منظم، تاکید بر وجود مناصب و مقامات منتخب، آزادی احزاب و گروه های سیاسی، آزادی بیان، رسانه ها و مطبوعات، وجود فرصت های سیاسی برابر برای همه شهروندان.
انتخابات یکی از راه های تحقق مشارکت سیاسی شهروندان است. غالب اندیشمندان برای سنجش میزان دموکراسی در یک کشور از شاخص انتخابات آزاد و منظم بهره جسته اند.بنابراین نفس برگزاری انتخابات یکی از شاخص های اصلی دموکراسی است.اما اینکه این انتخابات عادلانه و همراه با رقابت برابر و آزاد باشد نشان دهنده تحقق معیارهای دیگر دموکراسی، یعنی آزادی سیاسی و برابری سیاسی است.انتخاباتی نماینگر تمام عیار دموکراسی است که هم شهروندان بتوانند در فرصت هایی برابروآزادانه در آن مشارکت کنند و حق رای برابر داشته باشند و هم گروه ها و نخبگان سیاسی برطبق قانون بتوانند آزادانه و برابرانه فرصت رقابت داشته باشند.
اصل انتخابی بودن مقامات در بردارنده این واقعیت نظری است که انتخاب مناصب مختلف باید دوره ای باشدو نمی توان پذیرفت که یک شخص همواره انتظار داشته باشد به وسیله انتخابات در منصب قدرت بماند. اندیشه نمایندگی در روش دموکراتیک، مستلزمتغییر مداوم منتخبان است تا از تصاحب نامحدود قدرت جلوگیری شود که معمولا امکان استفاده نادرست از قدرت را فراهم می آورد.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *