خانه / اجتماعی / شبکه های اجتماعی و دور کردن ما از دنیای واقعی

شبکه های اجتماعی و دور کردن ما از دنیای واقعی

کُرد نور: شبکه های اجتماعی تشکیل شده مکانی است که ابراز احساسات€Œمان را با شکلک ها بیان می کنیم، حرف هایمان را با گذاشتن کامنت در زیر پست€Œها به گوش یکدیگر می رسانیم و با لایک کردن به طرف مقابل مان می€Œفهمانیم که پست شما را دوست داریم.

به گزارش کُرد نور ، چه کسی تصورمی کرد روزی فضای مجازی تمامی تابوها را بشکند این قدر حاشیه ساز شود ؟ با انفجار اطلاعات و افزایش افراد استفاده کننده از اینترنت، شبکه های مجازی رو به توسعه هستند. این فضاها هر لحظه در حال گسترش هستند و در آن، هر کسی می تواند خود را به چند شخصیت متفاوت معرفی کند و چون فکر می کند که دیده نمی شود، این موضوع سبب می شود، برخی، مرتکب جُرم شوند. از ویژگی های دیگر این فضا، ارتباط با هر جا و هر شخص است برخی هم آزادانه تصاویری از خود منتشر میکنند و عده ای هم بدون اینکه مطلع باشند قربانی انتشار عکسها و فیلم های خصوصی میشوند.
شبکه های اجتماعی مانند وایبر،واتس آپ لاین و… که امروزه در گوشی های همراه بیشتر افراد پیدا می شود و هرکدام در گروه های متعدد عضویت دارند.
این شبکه€Œها هر روز در حال گسترش هستند اما کاربران این شبکه ها هر روز بیشتر از دیروز احساس تنهایی می€Œکنند. گویی فضای مجازی ما را از دنیا واقعی دور کرده و به سمت خود می برد، فضایی که بی حس بوده است و هیچ حسی و حالی نسبت به ما و اطرافیانمان ندارد.
در بیشتر مهمانی ها دیگر کمتر کسی پیدا می شود که گوشی به دست نباشد حتی در یک خانواده و جمع دو نفر از طریق شبکه های اجتماعی برای یکدیگر پیام می فرستند.
این روز ها وجود اینترنت در منزل جز ملزومات محسوب می شود و در هر خانه ای اینترنت بر پا است.
شبکه های اجتماعی تشکیل شده مکانی است که ابراز احساسات€Œمان را با شکلک ها بیان می کنیم، حرف هایمان را با گذاشتن کامنت در زیر پست€Œها به گوش یکدیگر می رسانیم و با لایک کردن به طرف مقابل مان می€Œفهمانیم که پست شما را دوست داریم.
دیگر کسی برای تبریک تولد به منزل دوست و یا آشنای خود نمی رود برای احوالپرسی و بسیاری از کارهای دیگر تنها با پیام ارتباط برقرار می کنیم.
در گروه های وایبر،واتس اپ، لاین و شبکه های دیگر کلی افراد دور هم جمع شده‌اند و هر وقت که یک تجربه جدید کسب می کنیم از آن عکس می گیریم و با دوستانمان به اشتراک می€Œگذاریم، برای خوشحال کردنشان مطالب بامزه به هم ارسال می کنیم، دوستانی که امکان دارد به جز چند نفر بقیه آنها را یکبار هم ندیده باشیم.
با دوستان مجازی مان که معلوم نیست در کدام شهر و مکان هستند ارتباط برقرار می کنیم با آنها حرف می زنیم از شخصیت و کار هایمان می گویمم و در مقابل هم دوستمان از خود ،خانواده،تحصیلات ،شغل و… می گوید و ما را جذب خود می کند حرف های که مشخص نیست کدام یک از آنها صحت داشته باشد.
زندگی بسیاری از ما با این شبکه ها سپری می شود شبکه های که زمان را به یغما می برد!
کافی است شب گوشی خود را خاموش کنیم و بخوابیم صبح که از خواب بیدار می شویم با انبوه پیام و مطالبی روبه رو می شویم که برای ما ارسال شده است.
با وجود همه اینها و دوستان مجازی بسیاری که داریم اما باز هم احساس تنهایی می کنیم حس بودن یک دوست در کنارت بسیارلذت بخش تر از دوستی است که فرسنگ ها با تو فاصله دارد.
این معضل به درون خانواده و زندگی زوج های جوان هم راه پیدا کرده است زن و شوهر هیچ ارتباط کلامی با یکدیگر ندارند رابطه ها روز به روز کم رنگ€Œتر می€Œشود و در نهایت باعث جدایی میشود و اطرافیان و دوستان€Œمان را هم اینگونه از دست می€Œدهیم.
هر ساله صفحه نمایش تلفن های همراه بزرگ و بزرگ تر می€Œشود و این یعنی تهدیدی بزرگ بر جامعه بشری علاوه بر اینکه سر و کله همه ما از صبح تا شب در گوشی€Œهایمان فرو رفته است، هنگام خواب در اتاق تاریک و رختخواب هم در حال چک کردن پیامک€Œها، شمردن تعداد لایک€Œهایی که برای خودمان جمع کرده€Œایم هستیم.
این موضوع در بین کودکان هم سرایت پیدا کرده است دیگر سراغی از بازی های شاد و پر هیجان کودکی خبری نیست دیگر سر و صدای شاد تاب بازی، گرگم به هوا،دویدن های قایم موشک و پاره شدن های کفشهای فوتبالم کودکان به گوش نمی رسد چرا که کودکان هم کم کم وارد دنیای مجازی شده اند، امروزه خانواده€Œها به تبلت با چشم اسباب€Œبازی نگاه می کنند، بچه ها آنقدر غرق بازی€Œهای این وسیله می€Œشوند که غذا خوردن هم از یادشان می رود.
حتی بسیاری از کودکانی که هنوز هم قادر به صحبت کردن نیستند توانایی این را پیدا کرده اند که با گوشی و یا تبلت بازی کنند.
تکنولوزی در نوع خود بد نیست و هیچکسی نمی€Œتواند مانع پیشرفت تکنولوژی شود، هیچ فردی نباید از این شبکه های اجتماعی به دور بماند، به€Œروز بودن خیلی مهم و ضروری است.
حضور در گروه های وایبر، واتس€Œاپ و لاین خوب است در صورتیکه زمانبندی کنیم و به اشتراک گذاری مطالب و محتواهای مناسب بپردازیم.
همه ما با توجه به شغلی که داریم باید اطلاعات خودمان را در آن حوزه افزایش دهیم و شبکه€Œهای اجتماعی،سایت و خبرگزاری ها بهترین منابع برای این منظور هستند اما فقط کافی است که طرز استفاده از آنها را بدانیم و به صورت ۲۴ در این شبکه€Œها حضور نداشته باشیم چرا که خانواده، زن و شوهر و فرزندان هم سهمی از این زندگی دارند و ما باید به رشد و پیشرفت خود و خانواده مان کمک کنیم.

شناسه خبر : 7749

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =