خانه / سیاسی / شمار شهدای غزه به ۱۸۹۸ تن رسید/حماس: ما می خواهیم درهای این زندان بزرگ “نوار غزه” باز شود

شمار شهدای غزه به ۱۸۹۸ تن رسید/حماس: ما می خواهیم درهای این زندان بزرگ “نوار غزه” باز شود

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد شمار شهدا در حملات رژیم صهیونیستی به نوارغزه به ۱۸۹۸ نفر و شمار زخمی ها نیز به ۹۸۳۷ نفر رسیده است

تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۸
به گزارش خبرگزاری تقریب ، سی‌و سومین روز از حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه در شرایطی آغاز شد که در روز گذشته آتش بس ۷۲ ساعته پایان یافت و صهیونیست‌ها با از سر گرفتن حملات خود ۵ فلسطینی دیگر را شهید کردند تا آمار شهدای فلسطینی به ۱۸۹۸ نفر برسد.
ارتش نیروهای اشغالگر اعلام کرد، روز شنبه چهل هدف را در مناطق مختلف نوار غزه بمباران کردند، در حمله هوایی صهیونیست ها به شمال منطقه القراره در خان یونس سه فلسطینی شهید و هفت تن دیگر مجروح شدند.
همچنین جنگنده های اسرائیلی حملات متعددی به مناطق مختلف شمال شهر رفح انجام دادند، درحمله هوائی رژیم صهیونیستی به ساختمانی مسکونی در جبالیا در شمال نوار غزه نیز هشت فلسطینی زخمی شدند.
 
بدون پايان دادن به کشتار توافق بر سر آتش بس بي معني است
“سامی ابوزهری” سخنگوی جنبش حماس در نوار محاصره شده غزه در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین، درباره ورقه پیشنهادی مصر به هیئت اعزامی فلسطین به قاهره گفت:هیئت اعزامی فلسطین در قاهره پیشنهادات خود را برای برقراری دائمی آتش بس ارائه کرد اما در مقابل اسرائیلی ها پاسخی به ما ندادند. ما فقط ورقه ای را دریافت کردیم که نتیجه گفتگوها و دیدارهای مقامات مصری و اسرائیلی بود.
وی افزود: در این ورقه که ما دیشب دریافت کردیم اشاره ای به درخواست های اصلی ما نشده بود.به عنوان مثال ساحل دریایی ما فقط شش مایل در نظر گرفته شده است. زمین های کشاورزی ما نیز در شرق نوار غزه در تصرف اسرائیلی ها است که در واقع ما نه به بندر دسترسی داریم و نه به فرودگاه از آزادی اسرای بازداشت شده نیز خبری نیست.همچنین در این ورقه هیچ اشاره ای به برداشته شدن محاصره نوار غزه نشده است. در واقع هیچ پاسخی به مطالبات فلسطینیان داده نشده است.
سخنگوی حماس در ادامه گفت: این ورقه در حقیقت موضع اسرائیل را در برابر ما نشان می دهد.آنها به دنبال وقت کشی و فریب دادن هستند.هیئت اعزامی ما پنج روز است که در مصر حضور دارند اما تاکنون اسرائیلی ها موضع صریح خود را اعلام نکرده اند و فقط وقت را هدر می دهند و آتش بس را تمدید می کنند بدون اینکه پاسخی به درخواست های ما بدهند.
 
ابوزهری افزود: ادامه این وضع به نفع ما نیست و هیچ یک از اعضای هیئت اعزامی تمایلی برای ادامه آتش بس ندارند.
وی در پاسخ به اظهاراتش مبنی بر اینکه توپ در زمین اسرائیل قرار دارد و امکان ادامه مذاکرات و ادامه آتش بس وجود خواهد داشت به شرط اینکه اسرائیل ، طرف فلسطینی را بر ادامه مذاکره تشویق نماید گفت:اسرائیلی ها بر وقت کشی عادت دارند و این مسئله تازه ای نیست. موضع ما نیز در حماس معلوم است.
 
وی افزود: ما برای ادامه مذاکره به طرف مقابل فرصت می دهیم و باب مذاکره را نخواهیم بست اما در عین حال اگر اسرائیل به درخواست های ما پاسخ ندهد تا ابد به آتش بس ادامه نخواهیم داد و به حمایت از ملت فلسطین ادامه خواهیم داد.
سامی ابوزهری اظهار داشت: اگر طرف هایی باشند که برای برقراری توافق بر سر آتش بس واقعی تلاش کنند اول باید باید رژیم اشغالی را متقاعد کنند تا به تعهداتش پایبند باشد.
وی افزود:درخواست های ما غیر واقعی و دست نیافتنی نیست.مطالبات ما بسیار ساده است. ما می خواهیم درهای این زندان بزرگ «نوار غزه» باز شود. غزه در حقیقت یک زندان است. غزه واقعا در محاصره قرار گرفته است. بدون پایان دادن به کشتار توافق بر سر آتش بس بی معنی است.آنها حتی یک کلمه در برداشتن محاصره از نوار غزه سخن نگفته اند.
ابوزهری درباره شرایط برقراری ادامه مذاکره و آتش بس گفت:اولا ، اسرائیل باید دست از هرگونه تجاوزی علیه غزه بردارد. دوما، محاصره غزه باید برداشته شود اما اسرائیل تاکنون فقط از باز شدن گذرگاه های ایریز و بیت حانون سخن گفته است با وجود اینکه می داند این گذرگاه ها اصلا بسته نبوده است حتی در طول جنگ. مشکل در بازگشایی گذرگاه ها نیست بلکه مشکل در چگونگی تردد در این گذرگاه ها است.
وی با توجه به اینکه شروع دوباره درگیری ها از امروز صبح از طرف اسرائیل و حتی از طرف نیروهای مقاومت چندان شدید نبوده است درباره نحوه از سرگیری این درگیری ها گفت:اولا اشغالگران به تجاوزات خود ادامه دادند و همانگونه که گفتم در حملات امروز صهیونیست ها چهار نفر به شهادت رسیدند و دهها نفر نیز مجروح شدند و حداقل شش خانه و یک مسجد ویران شد.
سخنگوی حماس تصریح کرد: اگر موضع رژیم صهیونیستی تغییر کند و به مطالبات بر حق ملت فلسطین پاسخ مثبت دهد شکی نیست که موضع ما نیز تغییر خواهد کرد.

شناسه خبر : 18463

این خبر رو هم ببینید

امیر دریادار ایرانی: امروز هیچ قدرتی توان تجاوز به مرزهای دریایی ایران را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز به واسطه اقتداری که در مرزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هشت =