شهرام ناظری: در همه جای دنیا کُردی می خوانم  

آژانس خبری-تحلیلی زریان؛ استاد آواز ایران با بیان اینکه اجرای کنسرت در میان «ایل و باوان کُردایتی» و همشهری های کرمانشاهیم یک افتخار بزرگ است، گفت: من به کُرد بودن خود افتخار می کنم و در هر کجای جهان که برنامه اجرا کنم بخشی از آن را کُردی می خوانم.
 

به گزارش  زریان به نقل از کُردپرس، استاد شهرام ناظری، پنج شنبه شب در جمع مردم کرمانشاه با اشاره به گذشت یک دهه از آخرین کنسرت خود در این شهر گفت: همیشه خواسته ام که در کرمانشاه کنسرت برگزار کنم، اما برخی مشکلات و موانع اجازه نداد و خوشحالم که امشب بعد از سالیان با برنامه ریزی های جدید و فضای باز کشور می توانم در دیار آبا و اجدادی خود حضور یابم.
وی که به زبان کردی برای مردم سخن می گفت با تشکر از برنامه ریزی مسئولان استانی برای اجرای این برنامه افزود:برای من افتخار بزرگیست که امشب در میان «ایل و باوان کُردایتی» و همشهری های کرمانشاهیم حضور دارم.
استاد ناظری ضمن ابراز تسلیت به منظور درگذشت استاد عباس کمندی هنرمند فرهیخته کُرد و استاد لطفی ابراز امیدواری کرد که با بهتر شدن شرایط فضای فرهنگی کشور هنرمندان بتوانند آزادانه نفس بکشند.
استاد موسیقی ایران در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اجرای بخش هایی از شاهنامه فردوسی با استفاده از موسیقی مقامی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه موسیقی سنتی ما با فردوسی آشنا نیست ما از موسیقی مقامی که می تواندآن حس حماسی بودن شاهنامه را به مخاطب به ویژه در مناطق کُردنشین انتقال دهد استفاده کرده ایم.
وی با اشاره به جایگاه والای ابولقاسم فردوسی در تاریخ ایران، ادامه داد: ما با یک گروه کوچک و در حد توان دین خود را به این استاد ارجمند ادا می کنیم هرچند که شایسته است برای بزرگداشت این اسطوره ملی ایرانیان گروه های بزرگتر و قوی تری شکل بگیرند که امیدوارم با حمایت های مسئولین این مهم تحقق یابد.
شوالیه آواز ایران در ادامه با بیان مختصری از داستان ضحاک ماردوش و فریدون جدال این دو را نبرد سمبلیک ظلمت و تاریکی دانست و گفت: با پیدا شدن کاوه آهنگراولین پرچم آزادی خواهی برای جهانیان برداشته شد.
استاد ناظری در خاتمه اجرای این بخش از کنسرت خود ضمن ابراز نارضایتی از شرایط کلی سالن و گرمای هوا، گفت: با توجه به اینکه اجرای برنامه با موسیقی مقامی به گوش سنگین می آید و شنونده را خسته می کند، اما شما با تمرکز خود به ما برای اجرای این کار انرژی دادید.
 
در همه جای دنیا کُردی می خوانم
اسطوره کُرد موسیقی ایران در بخش دوم کنسرت که با یک وقفه نیم ساعته برگزار شد به اجرای تعدادی از آهنگ های اصیل موسیقی کُردی پرداخت، در میان تشویق های ممتد حاضرین در سالن گفت: کُرد بودن برای من یک افتخار است و در هر کجای جهان که کنسرت داشته باشم بخشی از آن را به موسقی کُردی اختصاص می دهم.
استاد ناظری در پایان این بخش از برنامه پس از تشویق های مداوم مردم در طول اجرای ترانه های کُردی با ابراز خشنودی مجدد از فضای فرهنگی کشور شرایط کشور را برای شادی مردم مناسب توصیف کرد.
پایان بخش کنسرت بزرگ استاد شهرام ناظری به گفته خودش به یاد گذشته ها به اجرای قطعاتی عرفانی از مثنوی مولانا اختصاص داشت که رضایت وصف ناشدنی مردم را به دنبال داشت.
 
برخی از حاشیه های کنسرت
 
تعدادی از دوست داران استاد ناظری از ساعت 18 و 30 دقیقه خود را به محل اجرای کنسرت رسانده بودند.
متاسفانه همچون سایر برنامه های ارزشمند فرهنگی بازار سیاه بلیط فروشی این کنسرت نیز گرم بود چند نفری مشغول خرید و فروش بلیط های کنسرت با چند برابر قیمت بودند. این افراد سودجو بعضاٌ بلیط های 15 هزار تومانی را 80 هزار تومان و یا بلیط 35 هزار تومانی را نیز به قیمت یکصد هزار تومان عرضه می کردند. البته بنا به گفته چند نفری بازار سیاه از همان روز یک شنبه با اتمام بلیط فروشی شروع شده بود و در میان جمعیت بودند کسانی که چند برابر بهای بلیط را پرداخت کرده بودند. به نحوی که «مرادوندی » یکی از این افراد به عشق استاد ناظری چهار بلیط جایگاه ویژه را روز یک شنبه با دو برابر قیمت تهیه کرده بود. و یا یک جوان دیگر می گفت برای تهیه بلیط جایگاه ویژه مجبور شده است در بازار سیاه 250 هزار تومان پرداخت کند؟!
سالن محل برگزاری کنسرت از ساعت 21 تکمیل شد و برنامه اجرای رسمی کنسرت از 22 و هفت دقیقه شروع شد. در این لحظه استاد ناظری به خاطر گرمای سالن به اجبار کت خود را از تن در آورد.
بخش نخست کنسرت در ساعت 22 و 50 دقیقه خاتمه یافت و پس از یک وقفه نیم ساعته به خاطر تغییرات در سن و شلوغی سالن در ساعت 23 و 25 دقیقه با اجرای چند ترانه اصیل کُردی شروع شد و بخش پایانی نیز به اجرای قطعات عرفانی از مثنوی مولانا اختصاص داشت.
در زمان اجرای ترانه های کُردی مردم با ابراز احساسات گروه ارکستر را تا پایان این بخش همراهی کردند و برای لحظاتی خواستار اجرای ترانه های بیشتری به زبان کُردی شدند.
در طول کنسرت بیش از 20 مرتبه سالن از شدت تشویق ها و ابراز احساسات مردم انفجار صدا را به خود دید که اوج آن در زمان اجرای ترانه های کُردی بود.
در فواصل برنامه بودند کسانی که به ابراز احساسات شخصی نسبت به شوالیه آواز ایران پرداختند.
اولین شب کنسرت بزرگ استاد شهرام ناظری در ساعت 20 دقیقه بامداد در میان تشویق های متوالی مردم به پایان رسید.
گفتنی است امشب نیز از ساعت 21 برای دومین شب متوالی گروه موسیقی فردوسی با صدای استاد شهرام ناظری در سالن مجموعه فرهنگی و ورزشی امام خمینی شهر کرمانشاه برای دوست داران موسیقی اجرای برنامه دارد.
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *