خانه / اجتماعی / شهردار سنندج : تخلفات انجام شده در شهرداری سنندج به دوره های قبل بر می گردد

شهردار سنندج : تخلفات انجام شده در شهرداری سنندج به دوره های قبل بر می گردد

شهردار سنندج با موضع گیری در مقابل تخلفات اعلام شده در شهرداری توسط یکی از اعضای شورا، این تخلفات را مربوط به دوره های قبل شهرداری دانست و مردم را به صبر کردن تا اعلام نتیجه دستگاه های نظارتی و قضایی دعوت کرد

کردپرس- کامیاب شادمان در پی صحبت های عضو شورای شهر و اتهامات وارده به شهرداری و اتفاقات اخیر در مصاحبه با خبرنگار کردپرس از عملکرد خود و مجموعه اش دفاع کرده و اتهامات وارده را مربوط به دوران گذشته و شهرداران قبلی دانست. متن مصاحبه کردپرس با شهردار سنندج به شرح زیر است:
 
کردپرس- عضو شورای شهر با مستندات خود مباحثی در مورد تخلفات شهرداری بیان کردند، موضع شما در این باره چیست؟
 
حسابرسی ویژه مشغول بررسی ابهامات حساب های شهرداری است و تا نتیجه این ابهامات اعلام نشود هرگونه اعلام نظری صحیح نیست و اطلاق تخلف بر این ابهامات افترا و تهمت بوده و پیگرد قانونی دارد. سؤالات ۱۸ صفحه ای شورا جواب داده شده و نتیجه مشخص است و بالطبع تخلفاتی که مربوط به دوره ما باشد دستگاه های نظارتی از آن نمی گذرند و با آن برخورد خواهند کرد.
 
کردپرس- یعنی شما اعتقاد دارید شهرداری دوره جدید تخلفی نداشته و همه تخلفات به دوره قبل بازمی گردد؟
 
منهای بحث بودجه فرهنگی موارد مربوط به شرکت های خدماتی و اداری و ملکی به قبل از دوران مدیریتی جواب داده شده و دستگاه های نظارتی به پیشنهاد خود بنده به قضیه ورود پیدا کرده اند و طی نامه ای اعلام کردم که ابهاماتی در برخی از بخش های شهرداری وجود دارد. باز هم تاکید می کنم که تخلفات شهرداری به سنوات و دوره های گذشته باز می گردد. عموم مردم و افراد خاص و عام بدانند تخلفات مالی گذشته به تعداد نیروهای اضافه که حقوق گرفته اند و کارمند شهرداری نبوده اند برمی گردد و من به عنوان افتخار در سیستم کاری خود می دانم که به کمک دستگاه های نظارتی این مسائل را راهبری کردیم و به نتیجه رساندیم. من به عنوان یک برگ برنده دوران کاری خود می دانم و به تأیید مدیران ارشد اتفاقات سنوات گذشته مشخص و یافته شود و به مراجع ذیصلاح اعلام و منعکس شده است.
 
کردپرس- شما مدیر مالی متخلف دوره قبل را دوباره به شورا پیشنهاد دادید آیا این مسئله صحت دارد؟
 
در مورد عدم جابه‌جایی مدیر مالی مذکور هم باید گفت با این روش می خواستیم بدانیم و کنترل کنیم که این شخص بایست در سرکار خود باشد تا دستگاه های بازرسی و نظارت کنترل کنند و مشخص شود تخلفات چگونه صورت می گیرد و روش تخلف شناخته شود.
 
کردپرس – آیا تفکیک زمین های دوشان در دوره شما اتفاق نیفتاده است؟
 
در مورد زمین های دوشان و بقیه هم باید بگویم مستندات وجود دارد و به عنوان پاسخ اعلام شده است. اسفند ۹۳ به عنوان شفاف سازی در حوزه املاک و حقوقی از سازمان بازرسی برای تحقیق و بررسی دعوت به عمل آوردم و این در حالی است که جلسه سؤال شورا از من در تاریخ ۲۴ و ۲۸ فروردین ۹۴ بود.
 
کردپرس- داستان ۵ میلیارد بودجه فرهنگی از چه قرار است؟ چرا این بودجه به بخش فرهنگی اختصاص نیافت؟
 
در مورد بودجه فرهنگی در سرفصل بودجه ای شهرداری هیچ بودجه ای برای بخش فرهنگی وجود نداشت و بودجه شهرداری بودجه ای نیست که بخواهد از بودجه استانی و ملی تخصیص یا هزینه کند و در صورت تخصیص نباید برگشت بخورد و بودجه در مجموعه شهرداری یا می ماند یا هزینه می شود اما چون هیچ سرفصلی نیست و می خواهیم عملکرد فرهنگی باشد پیش بینی می شود از محل منابع داخلی چهار میلیارد برای زیر ساخت فرهنگی و یک میلیارد جاری تخصیص دهیم که یک میلیارد هزینه جاری انجام شد و چون سرفصل نداریم نگارخانه پارک شهدا تعمیر شده و در بودجه فرهنگی آمده است. جشنواره های فرهنگی و پذیرایی ها در زیرمجموعه اقدامات فرهنگی انجام شده و این ها یا مصوبه شورا داشته و یا اعضای شورا حضور داشتند و چون مراسمات استانی بوده شهرداری سنندج هزینه کردها را انجام داده است.
 
کردپرس- زمزمه های احداث فرهنگسرا از سوی شهرداری مطرح شده است، آیا واقعیت دارد؟
 
بله. برای احداث فرهنگسرا تملک انجام شده و نقشه هم در سال گذشته تهیه شده است و برای ادامه آن مجدداً مصوبه شورا را لازم داریم و برای تأیید محل به دلیل معارض و مقداری محاسبات سازه ای طولانی شد و برای این امر هم بودجه ای در شهرداری وجود ندارد. در بخش فرهنگی هر بودجه ای بوده بودجه جاری و عمرانی شهرداری است.
 
کردپرس- بحران مالی شهرداری حقیقت دارد؟ آیا کلنگ پروژه های جدید مطرح شده بر زمین زده می شود؟
 
بحران مالی در شهرداری وجود دارد اما این بحران گریبان گیر تمامی شهرداری های کشور بوده و خاص کردستان نیست. مطالعات ۲۰ پروژه عمرانی سطح شهر انجام شده و تقاطع غیره مسطح میدان بسیج و تعریض پل قشلاق به زودی آغاز می شود.
 
کردپرس- بیشترین ابهامات و علامت سؤال ها مربوط به نیروی انسانی و کارکنان شهرداری است در این باره چه موضعی دارید؟
 
در بحث کارکنانی شهرداری این مساله وجود دارد که شهرداری بیشتر نیروهای آن خدماتی است و مواردی که نیاز به نیروی خدماتی احساس می شود نمی توان از نیروی متخصص استفاده کرد. همچنین لیست ارائه شده شورا ۴۰ نفر نبود بلکه ۳۱ نفره بود.
 
کردپرس- تخلف سه میلیاردی خیابان سیدقطب که اخیراً رخ داده است، آیا قبول دارید؟
 
در بحث تخلف سه میلیاردی خیابان سیدقطب که اعلام شد هنوز تخلفی محرز نشده و دستگاه بازرسی مشغول بررسی و تحقیق هستند و تا چیزی مشخص نشود نام تخلف نمی گیرد. بر اساس نظر کارشناس رسمی دادگستری که مهر و امضا شده به استناد آن و به استناد مقررات سازمان مدیریت بهسازی پیشنهاد داده شده که این سهام این گونه انجام شود و هیچ تغییری در آن داده نشده است. اگر ایرادی به قیمت کارشناسی دارند به کارشناسی مجدد فرستاده شود و تا زمانی که نه ملکی و نه ریالی رد و بدل نشود عین کمیسیون املاک توافقی انجام شده و کارشناس دادگستری اعلام شود و پیشنهاد شورای شهر اعلام شود. به همین علت باید در صحبت ها دقت بیشتری شود و به قوانین و مقررات در این زمینه توجه شود.
 
کردپرس- چرا املاک شهرداری ممیزی و مستندسازی نشده است؟
 
بانک اطلاعات املاک موجود است و لازم است هر ماه آپدیت شود تا املاک جدید وارد مجموعه شود. شاید این بانک به روز نباشد اما قطعا وجود دارد.
 
کردپرس- آیا مشکلات با راه و شهرسازی و حق السهم شهرداری حل شد؟
 
در مورد ۱۰ درصد سهام شهرداری از راه و شهرسازی داستانی است که همیشه شهرداری با آن درگیر بوده است. یک سری مشکلات بین این دو دستگاه همیشه وجود داشته است و امید است که به کمک فرمانداری و معاونت عمرانی استان بتوانیم تعهداتی از مجموعه بگیریم. در این زمینه جلساتی با مدیر راه و شهرسازی داشته ایم و تعهداتی هم گرفته ایم. ما هم در این زمینه نگران هستیم و بارها و بارها چه به صورت مکتوب و چه در جلسات به وزیر راه و شهرسازی در بحث حذف پارکینگ های مسکن مهر که تبعاتی به شهرداری برمی گردد مکاتباتی با وی انجام شده است.
 
کردپرس- آیا حق السهم شهرداری از شهرک وحدت گرفته شده است؟
 
ماجرای شهرک وحدت هم در سال ۸۶-۸۵ بوده و به دوره های قبل باز می گردد و بین شهرداری و تعاونی مسکن ارتش هر اتفاقی بیفتد مربوط به دوره های گذشته بوده است اما ما پیگیر جلسات بوده ایم تا حق شهرداری پرداخت شود و تعهداتی به ما داده اند که بتوانند بدهکاریشان به شهرداری را پرداخت کنند. با بسیاری ارگان ها این موضوع پیگیری می شود تا به نتیجه نهایی رسید اما این کار فوق العاده سنگین است.
 
کردپرس- در مورد ساخت و سازهای غیرمجاز شهرداری چه توضیحی دارید؟
 
ساخت و ساز غیرمجاز هم، همیشه و در همه شهرداری های کشور وجود دارد و حتی کلانشهرها درگیر هستند و درجلسات و نشست های کلانشهرهای کشور هم این دغدغه وجود داشته است. بحث مالکیت و تثبیت این املاک غیرمشخص بوده و اگر شهرداری نتواند پروانه صادر کند ساخت و سازها غیرقانونی انجام می شود. طبق قانون وظیفه شهرداری کنترل این ساخت و سازهاست اما قوانین این حوزه بسیار قدیمی بوده و واضح و شفاف نیست که نیاز به همدلی و همفکری بسیاری از ارگان ها دارد. لازم است تشکر ویژه خود را از نیروی انتظامی و دستگاه های نظارتی در این قضیه را داشته باشم که نهایت همکاری را با ما داشتند.
 
کردپرس- این ساخت و سازها در نواحی منفصل شهری هم جریان دارد آیا برنامه ای برای ممانعت از آن دارید؟
 
ساخت و سازهای غیرمجاز در نواحی منفصل شهری بعد از سال ۸۸-۸۷ به شهر الحاق شد. ما مشکلات زیادی در این حوزه داریم و طبق قانون شهرداری نمی تواند پروانه صادر کند. و علت آن این است که بستر مناسب و قوانین نبود اعتبارات لازم بوده که مد نظر قرار نگرفت.
 
…………………..
 
گفتگو: مژگان وفایی
 
 
 
 
 
کد مطلب: ۸۷۹۶۳  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۴/۲۵  |  ساعت: ۱۰ : ۲۵

شناسه خبر : 7475

این خبر رو هم ببینید

سخنی با ریاست سازمان بهزیستی کشور

سرویس کردستان- جناب دکتر قبادی دانا؛ سوای  ملاحظات سیاسی قطعا جنابعالی از شاخصه های خاصی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =