خانه / اجتماعی / شهرستان های مریوان و بانه به منطقه آزاد تجاری تبدیل می شوند

شهرستان های مریوان و بانه به منطقه آزاد تجاری تبدیل می شوند

مشاور ارشد رئیس جمهور و دبیر مناطق آزاد تجاری كشور از برنامه جدی دولت تدبیر و امید در راستای تبدیل شهرستان های مریوان و بانه به منطقه آزاد تجاری خبر داد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان: اكبر تركان مشاور ارشد رئیس جمهور و دبیر مناطق آزاد تجاری كشور ظهر امروز در پنجمین جلسه شورای اداری استان كردستان كه در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: دو شهرستان بانه و مریوان به دلیل قرار گرفتن در مرز  شمال عراق و پتانسیل‌های توریستی و تجاری ظرفیت‌های خوبی برای تبدیل شدن به عنوان مناطق آزاد تجاری را دارند.
وی با بیان اینكه دولت تدبیر و امید به صورت ویژه این موضوع را پیگیری می‌كند، افزود: دولت موافق تبدیل دو شهرستان مریوان و بانه به منطقه آزاد تجاری است و در همین راستا با تهیه مستندات لازم و ارائه آن به شورای عالی مناطق آزاد كشور انتظار می رود كه این مهم اجرایی شود.
مشاور ارشد رئیس جمهور گفت: ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های بسیار خوبی در دو شهرستان بانه و مریوان به ویژه در بخش‌های تجاری و اقامتی وجود دارد كه این زیرساخت‌ها زمینه را برای تبدیل این دو شهرستان به منطقه آزاد تجاری فراهم می‌كند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود بازار شمال عراق بیان كرد: باید به بهترین شكل ممكن به ویژه در بخش گردشگری از این ظرفیت بهره برداری شود و در همین راستا لازم است كه شرایط و زمینه برای سرمایه گذاری‌های بخش خصوصی نیز در این بخش فراهم شود.
 
دوران و زمان كارفرمایی دولت به پایان رسیده است
ترکان خاطرنشان کرد: باید با تحقق این مهم بستر را برای یک کردستان توسعه یافته با درآمد سرانه سالانه ۱۰ هزار دلار فراهم کرد که این مهم نیازمند تلاش مسئولان استانی و کشوری و جذب بیش از پیش بخش خصوصی است.
وی گفت: باید برای اینکار از ظرفیت نخبگان استانی که در سطح کشور بی‌نظیر هستند استفاده و بستر توسعه استان را فراهم کرد.
مشاور ارشد رئیس جمهور افزود: باید با یک برنامه‌ریزی دقیق سهم هر بخش را از تحقق این درآمد ۱۰ هزار دلاری مشخص و با توجه به آن گام برداشت.
وی خاطرنشان کرد: باید به دنبال توسعه بخش خصوصی به ویژه در حوزه تولیدات رفت و با این کار بستر را برای توسعه اقتصادی فراهم کرد.
تركان با بیان اینكه دوران و زمان كارفرمایی دولت به پایان رسیده است، یادآور شد: بهره برداری از ظرفیت های بخش خصوصی در استان كردستان باید به عنوان یك اولویت در دستور كار قرار گیرد و مسئولان از سرمایه گذاری بخش خصوصی حمایت كرده و تسهیلات لازم را به افراد متقاضی در این بخش ارائه كنند.
وی بر لزوم توجه به حوزه گردشگری و بخش كشاورزی به عنوان ظرفیت های اصلی استان كردستان برای رسیدن به توسعه تاكید كرد و گفت: میزان و میانگین بارندگی در استان كردستان دو برابر كشور است و این مهم نشان دهنده ظرفیت بسیار خوب كردستان برای توسعه است وعملیاتی كردن این مهم را مستلزم مشاركت بخش خصوصی و داشتن دیدگاه توسعه‌ای از سوی مدیران و مسئولان استان دانست.
 
سنندج را باید به پایگاه پشتیبانی بازارعراق تبدیل کرد
ترکان در نظر گرفتن تسهیلات و مشوق‌هایی به منظور جذب سرمایه‌گذاران  و همچنین پزشکان متخصص در رشته‌های مختلف را برای توسعه توریسم علمی و توریسم درمانی ضروری خواند و گفت: باید با این گونه اقدامات سنندج را باید به پایگاه پشتیبانی بازارعراق تبدیل کرد.
وی گفت: باید شهر سنندج به عنوان یک پایگاه لجستیک برای کردستان عراق نقش خود را به درستی ایفا و در واقع از ظرفیت آن برای خلق ثروت استفاده کرد.
وی سنندج را شهری با استعدادهای فراوان و نخبگان بزرگ نام برد و خاطر نشان ساخت که باید شرایط را بگونه‌ای فراهم کرد که دانشجویان خارجی و سرمایه گذاران خارجی به این شهر سرازیر شوند.
 
باید برای ساکنین حاشیه شهر سنندج سند مالکیت صادر گردد
مشاور ارشد رییس جمهور به موضوع ساخت و سازها و لزوم نظارت بیشتر دستگاه‌های ذیربط بر این حوزه تاكید كرد و گفت: دستگاه‌ها و ادارات متولی باید به صورت جدی بر حوزه ساخت و سازها نظارت داشته باشند و در این راستا همكاری و تعامل بین بخشی یك اصل مهم و ضروری است.
دکتر ترکان همچنین با بیان اینكه عدم وجود نظارت باعث شكل گیری بافت‌های حاشیه در شهرها می شود، افزود: وجود نظارت از سوی دستگاه‌های مسئول باید چند برابر شود و در كنار آن استفاده از مصالح ساختمانی با كیفیت نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه نباید مناطق مسکونی ایجاد شده در حاشیه شهرها را نادیده گرفت و به آن بی توجه بود گفت:باید با اصلاح قوانین و ساختارها در این بخش امکان بروز تخلفات ساخت و ساز را به حداقل برسانیم.
دبیر مناطق آزاد تجاری كشور تاکید کرد باید ضمن ساماندهی مناطق حاشیه‌ای شهرها تدابیری اندیشیده شود تا سند مالکیت برای ساکنین مناطق منفصل در اطراف سنندج صادر گردد تا این ساکنین ضمن تمکین به قوانین به داشتن سرپناه قانونی امیدوار شوند.

شناسه خبر : 8567

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − هفت =