شوراها در رفع مسایل و مشکلات مردم نقش تعیین کننده ای دارند

شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان پل ارتباطی میان مردم و مسوولین برای پیشبرد برنامه های دولت به عنوان یاوران اصلی دولتمردان بسیار موثرند و مردم نیز از این قشر انتظار ویژه دارند

چهارشنبه ، 10 ارديبهشت 1393 ، 10:24
رییس شورای اسلامی شهر سنندج گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا با توجه به رسالت کاری خود و ارتباط نزدیک با مردم و مسوولین، در رفع مسایل و مشکلات جامعه نقش مهمی ایفا می کنند.
سید انور رشیدی افزود: اعضای شورا های اسلامی در شناخت مسایل و مشکلات و تشخیص راهکارهای، نقش بسزایی دارند.
وی گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان پل ارتباطی میان مردم و مسوولین برای پیشبرد برنامه های دولت به عنوان یاوران اصلی دولتمردان بسیار موثرند و مردم نیز از این قشر انتظار ویژه دارند.
وی تلاش برای ارتقای جایگاه شوراهای اسلامی شهر را در همه امور ضروری دانست و گفت: با توجه به تعریف جایگاه شوراها در جمهوری اسلامی، همه مسوولین دستگاه های اجرایی باید از ایده و افکار شوراها به عنوان منتخیبن مردم در بخش های مختلف بهره بگیرند.
به گفته وی شورای اسلامی شهرها تنها شورای شهرداری ها نیستند و شایسته است سایر دستگاه های اجرایی شهرستان ها، استان و دولت نیز از این پتانسیل و ظرفیت استفاده بهینه ببرند.
وی اظهار کرد: تجربه نشان داده است در کشوری که هم فکری و نظرخواهی، ملاک اساسی تصمیم گیری مسوولین باشد بهترین شیوه ها و مسیرها انتخاب و در نتیجه آرمان ها و هدف های آن نظام زودتر محقق می شود.
وی بهره گیری از ایده ها و افکار و اطلاعات شوراهای اسلامی را در تصمیبم گیری های استانی، منطقه ای و کشور، اقدامی موثر در کاهش هزینه ها برای رفع مسایل و مشکلات اعلام کرد و افزود: مسوولین باید از شوراهای اسلامی به عنوان اتاق فکر مدیریت کشوره بهره بگیرند.
رشیدی جایگاه شورا و موضوع مشورت را در دین اسلام بسیار والا دانست و گفت: در دین اسلام به موضوع مشورت و همفکری بسیار تاکید شده و ما باید به این مهم وجه ویژه داشته باشیم.
وی با اشاره به جایگاه ویژه شوراها در نظام مقدس جمهوری اسلامی گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصل 6 زمانی که مراجعه به آرای عمومی را شیوه اداره امور کشور معرفی می کند و انتخابات را تنها روش برای دستیابی به این هدف برمی شمارد، ضمن اشاره به انتخاب رییس جمهوری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، از انتخاب اعضای شوراهای اسلامی به عنوان ابزاری برای تحقق حاکمیت مردم و تجلی اراده عمومی یاد می کند.
وی ادامه داد: این قانون در اصل هفتم، از شوراها به عنوان یکی از رکن های تصمیم گیری و اداره امور کشور نام برده و فصل هفتم این قانون را به شوراها اختصاص داده است، در این فصل از اصل یکصد تا 106وظایف، چگونگی انتخاب و سایر مسایل مربوط به شوراها را بیان کرده است.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *